První paprsky slunce, zelenající se tráva a ve vzduchu je konečně cítit tolik vytoužené jaro. Zejména v letošním roce, kdy byla zima takřka nekonečná a plná omezení, máme zase pocit, že se můžeme volně nadechnout. Jaro je totiž plné svěžesti. Nezapomeňte si ho proto i vy přenést až domů do své kuchyně a připravte ty nejlahodnější barevné pokrmy třeba podle našich receptů. Společně se someliérem Petrem Maškem jsme navíc vybraná jídla doplnili o tipy na tichá i šumivá vína, která vaše menu dotáhnou k naprosté dokonalosti.
„Jarní pokrmy jsou obvykle plné svěžesti, bohatých chutí a intenzivních vůní. Vždy je proto třeba volit takové víno, které pokrm na základě podobných vlastností báječně podpoří. Jasnou volbou jsou tedy lehká a svěží mladá vína, která nás po těžké zimě osvěží a povzbudí. Od věci ale není také zvolit víno, které bude kontrastní, ale ve výsledku vytvoří vyvážený a bezchybný celek,“ říká someliér Petr Mašek.
Kopřivovo-špenátová směs
- 200 g listů mladých kopřiv
- 200 g špenátu
- 1 cibule
- 2 stroužky česneku
- 1 lžíce másla
- 1 vejce
- sůl a pepř
Listy kopřiv dopředu spařte, abyste se nepopálili. Cibuli nasekejte nadrobno a nechte ji zpěnit na másle. Česnek nakrájejte na plátky a společně s cibulí chvilku restujte. Poté přidejte kopřivové listy a špenát. Osolte, opepřete a nechte je povadnout. Do směsi vyklepněte jedno vajíčko a promíchejte. Hotovou směs můžete podávat jako přílohu či jako předkrm s kouskem pečiva.
TIP someliéra: K svěžímu předkrmu, jako je tento, je ideální volbou aperitiv v podobě sklenky šumivého vína.
Bramborovo-kedlubnová polévka
- 3 kedlubny
- 3 brambory
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
- 1 l vývaru
- 3 lžíce másla
- 1 smetana na vaření
- špetka muškátového oříšku
- sůl a pepř
- bylinky na ozdobení
Kedlubny a brambory oloupejte a nakrájejte na kostičky. Poté si připravte najemno nakrájenou cibulku, kterou smažte na másle dozlatova. Přidejte kedlubny a brambory a zalijte vývarem. Vařte, dokud zelenina zcela nezměkne. Poté vše rozmixujte ponorným mixérem. Polévku zjemněte smetanou, přidejte prolisovaný česnek, muškátový oříšek a dochuťte solí a pepřem. Podávejte ozdobené čerstvými bylinkami s pečivem.
TIP someliéra: Specifická polévka z kedlubny, která je plná netradičních chutí, si zaslouží také netradiční víno. Báječně jej chuťově doplní Freixenet Pinot Grigio Garda DOC, u kterého dominuje květinová vůně s jemným ovocným charakterem. V chuti je víno doplněno jemnými tóny svěžího citrusu.
Voňavé kuřátko na tymiánu s mandlovou nádivkou
Na kuře:
- 1 celé kuře
- 4 lžíce másla
- 1 šalotka
- hrst čerstvého tymiánu
- sůl
- 1 citron
Na nádivku:
- 4 ks staršího pečiva
- 3 vejce
- hrnek mléka
- hrst špenátu
- hrst petržele
- 2 hrsti oloupaných mandlí
- sůl a pepř
Do jedné mísy si připravte pečivo nakrájené na kostičky. Následně přilijte trochu mléka a nechte odstát. Do druhé mísy dejte mléko, vaječné žloutky a směs vyšlehejte. Poté přidejte udušený špenát, čerstvou petržel, mandle, sůl a pepř. Směs důkladně promíchejte a přidejte do ní namočené pečivo.
Z bílků vyšlehejte sníh, který do nádivky jemně vmíchejte. Takto připravenou nádivkou naplňte předem osolené kuře, které pečlivě pomocí párátka sepněte. Kuře vložte do pekáče, přidejte nakrájenou šalotku, máslo, čerstvě nasekaný tymián, citron a sůl. Pečte na 180 stupňů v zakrytém pekáči asi jednu hodinu. Poté poklici odstraňte a posledních 20 minut pečte nezakryté.
TIP someliéra: K drůbeži se obecně doporučují zejména bílá suchá vína, která budou navíc báječně ladit také k jarnímu menu.
Svěží citrónový koláč
Na korpus:
- 200 g hladké mouky
- 130 g másla
- 60 g cukru moučka
- 2 žloutky
- vanilkový cukr
- špetka soli
- kůra z 1 citronu
Na krém:
- 250 g cukru krupice
- 100 g másla
- 4 vejce
- kůra ze 3–4 citronů
- 100 ml šťávy z citronu
Máslo spolu s cukrem, vanilkovým cukrem, žloutky, kůrou a špetkou soli utřete do pěny. Přidejte mouku a zapracujte. Vzniklé těsto rozválejte na tloušťku max. 1 cm a přendejte do kulaté koláčové formy, kde jej opatrně domáčkněte do krajů. Do těsta udělejte několik dírek vidličkou a pečte na 170 °C zhruba 20 minut. Nechte vystydnout. Cukr vyšlehejte s vejci, poté přidejte citronovou šťávu i kůru. Vše zahřívejte (ale nevařte) do té doby, dokud krém nezhoustne na konzistenci pudinku. Do krému vmíchejte máslo a vylijte ho do vystydlého korpusu. Nechte vychladnout a podávejte.
TIP someliéra: Sladká tečka, i když s kyselejší chutí, si zaslouží také sladší víno. Můžete proto zvolit sladší tichá vína či sáhnout po něčem extra, jako je třeba španělská cava.