Už naše babičky říkaly, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. A měly pravdu. Snídaně by totiž měla tvořit až 25 % našeho denního přísunu energie, protože nám dodává potřebné živiny pro dopolední aktivity.1 Je to jídlo, které „nastartuje“ náš organismus po dlouhé noční přestávce, kdy tělo nedostávalo žádnou energii, ale přesto muselo pracovat. V noci totiž udržovalo činnost srdce, vnitřních orgánů či naši tělesnou teplotu. Zdravá snídaně rovněž stabilizuje hladinu cukru v krvi. Tím potlačí chuť na sladké i jiná nezdravá jídla během dopoledne, což se promítne i do našeho stravování ve zbytku dne. Díky pravidelnému snídání si lze rovněž udržet stabilní váhu. Pokud tělu dopřejeme každý den sytou a vyváženou snídani, nebudeme mít nutkání zahánět hlad nezdravými pochutinami.
Snídejte beze spěchu
„Ideální je konzumovat první jídlo zhruba do hodiny od probuzení. V organismu se totiž v tuto dobu vylučuje do krve větší množství inzulinu (hormonu), který pro správné fungování organismu potřebuje dodat především sacharidy. Snídáme-li příliš pozdě, máme pak tendenci toho sníst více a ke všemu roste naše chuť na sladké a tučné,“ říká výživová poradkyně Kristýna Ostratická. Na snídani bychom si měli vyhradit dostatek času, snídat bychom měli v klidu, ideálně doma. Podle statistik však Češi nejdůležitějšímu jídlu dne věnují průměrně jen asi 15 minut denně a třetina lidí snídá až v práci.2
Zařaďte všechny živiny
Snídaně by měla obsahovat tzv. pomalé cukry (celozrnné pečivo, cereálie bez přidaného cukru, ovoce), bílkoviny (jogurty, sýry, tvaroh, vejce, kvalitní šunku), vlákninu (zelenina) a tuky (ořechy, avokádo, různá semínka). Naopak vyvarovat bychom se měli sladkostem (koblihy, croissanty, sušenky, bílé pečivo namazané džemem) či uzeninám. Taková snídaně obsahuje příliš mnoho tuků a jednoduchých cukrů, a naopak postrádá vlákninu a bílkoviny. Velmi důležité jsou po ránu i tekutiny. Vhodným nápojem je neslazený čaj, čistá neperlivá voda pokojové teploty nebo zředěná ovocná či zeleninová šťáva. Jestliže jsme závislí na kofeinu a ráno bez voňavé kávy nedokážeme vstát z postele, každý šálek je dobré doplnit sklenkou vody. Nápoje s obsahem kofeinu totiž tělo odvodňují.
Zdroj: Zdravá snídaně®
Nesnídám a nikdy víc, než kafe bych nepolkla
Snídám granolu, do ní sušené nebo čerstvé ovoce, třeba brusinky, datli, fíky, ořechy, a bílý jogurt. 🙂 mňam
Snídám každý den, už od malička. I když jsem chodila do práce, i teď na mateřské. Bez snídaně bych byla pěkně nervní a nepříjemná!! ????
NEJLEPŠÍ SNÍDANĚ PIVO A POLÉVKA
Tohle je dávno překonané – snídat se nemusí vůbec (samozřejmě pokud člověk nedělá nějakou těžší manuální práci). Já nesnídám zhruba tak od tercie na gymplu, to už je skoro 20 let, a mám pořád svých cca 58 kg na 168 cm.
Naopak mi velmi vyhovuje tzv. přerušovaný půst, praktikuji to tak právě od gymplu, jen jsem tehdy samozřejmě nevěděla, že se tomu tak říká – jedla jsem tak a jím přirozeně, protože to mému tělu vyhovuje. V praxi to u mě znamená, že jako první jídlo jím až oběd kolem dvanácté (pracuji od devíti), pak nějakou svačinu kolem čtvrté a večeři kolem osmé, tzn. jídlo se mi vejde zhruba do nějakých 8-9 hodin, cca 15-16 hodin tedy nejím nic. Snídat bych nemohla, skončila jsem se snídaněmi v momentě, kdy mě do nich přestali nutit rodiče. Bylo by mi blivno, kdybych do sebe po probuzení měla něco tlačit. Ale ráno si dávám dvě sklenice vody s citronem (přes brčko, abych si neničila zubní sklovinu…jen to není pro lidi, kteří mají problémy se žaludkem).
Nesnidala jsem. Nebyla jsem schopna sníst ani jablko bez toho aby mi bylo špatně. Ale začala jsem po kouscich a dneska nezačnu ráno bez pořádné snídaně.