Zelený nebo bylinkový? Čajový slovníček pro nerozhodné

0
14
Foto: Pexels/Thought Catalog

Jaký je neoblíbenější nápoj světa, pokud pomineme vodu? Není to káva, ale čaj. Černý, zelený, sypaný nebo v pytlíčcích – čaj má mnoho podob a tu svou oblíbenou si vybere asi každý. Pokud v jednotlivých druzích tak trochu tápete anebo si nejste jisti, jak si čaj vychutnat naplno, přinášíme vám několik rad a tipů.

Trochu čajové historie

To, že čaj lidstvo zná už tisíce let, asi nikoho nepřekvapí. Podle oblíbené legendy – jak jinak než z Číny – vznikl ale první šálek čaje vlastně náhodou. Sluha měl nalévat císaři horkou vodu, když tu do ní spadl lístek ze stromu, pod kterým seděl. Císař, který měl zálibu v bylinkách, se rozhodl nový nápoj ochutnat. A tak byl před třemi tisíci let na světě první šálek čaje.

Z Číny, kolébky čaje, se aromatický nápoj brzy rozšířil do dalších východních zemí. Na západ se pak čaj dostal až někdy v 16. století ve spojení se zámořskými cestami a objevy a ve Velké Británii, která je považována na evropskou kolébku pití čaje, se v šálcích usídlil v 17. století.

Dva šálky na zdraví

Každý z nás za rok spotřebuje přibližně 200 g čaje – asi 100 běžných šálků. V Evropě tak patříme spíše k podprůměru. První příčka ovšem nepatří Angličanům, jak by mnozí domnívali, ale Turkům. Ti ročně spotřebují přes 3 kg čaje na osobu! Oproti nim jsou tak slavní Britové s necelými dvěma kilogramy doslova žabaři.

Kolem pití čaje nepanuje rozhodně tolik kontroverze, jako je tomu u kávy. Odborníci se shodují, že pití přibližně dvou až tří šálků čaje denně prospívá imunitnímu systému, působí protizánětlivě a jako prevence kardiovaskulárních onemocnění. Čaj totiž obsahuje polyfenoly, které působí jako silný antioxidant. I v čaji pak najdeme kofein (někdy označovaný jako thein), který má povzbuzující účinky – a na rozdíl od kávy jsou šetrnější a trvalejší.

A kdy se pití čaje vyvarovat? Vyšší množství vypitého čaje může působit dráždivě pro osoby, které trpí citlivějším zažíváním nebo žaludečními problémy. „Vzhledem k obsahu kofeinu je pak u dětí či těhotných lepší sáhnout spíše po ovocných a bylinných variantách nebo po čajích, které mají kofeinu minimum. Vhodnou alternativou je třeba sladký a chuťově velmi příjemný rooibos,“ doplňuje Petr Souček, specialista na nápoje online supermarketu Košík.cz.

Není čaj jako čaj

Ačkoli někdo si vystačí s klasikou v podobě černého čaje, trh je samozřejmě mnohem pestřejší. Možná řadu lidí překvapí třeba to, že druhy čajů se odlišují především tím, jak se lístky zpracovávají a ne tím, že by pocházely z jiných rostlin. Pojďme se podívat na nejčastější druhy čajů trochu víc zblízka.

Černý čaj

Má nejvyšší obsah kofeinu a je tak vhodnou náhradou kávy, pokud si ji nemůžete dopřát třeba ze zdravotních důvodů. Díky polyfenolům pozitivně působí na kardiovaskulární systém a zlepšuje také trávení.

Zelený čaj

Je produktem stejné rostliny jako čaj černý, liší se jen způsobem zpracování. Má vysoký obsah flavonoidů, pomáhá snižovat hladinu cholesterolu, pozitivně ovlivňuje krevní cukr a působí protizánětlivě. Často se využívá jako podpora při hubnutí.

Matcha

Speciální varianta zeleného čaje, kdy se listy čajovníku rozemelou na velmi jemný prášek. Matcha se může pochlubit vysokým obsahem antioxidantů, vitaminů a minerálů. Uklidňuje, pozitivně ovlivňuje metabolismus a trávení, zlepšuje koncentraci a posiluje imunitní systém.

Bílý čaj

Čajové lístky na bílý čaj se sbírají ještě předtím, než se plně rozvinou, i proto bývá dražší než ostatní čaje. Má velmi jemnou chuť, obsahuje méně kofeinu než bílý či zelený čaj a hodí se tak i pro ty, kdo se kofeinu spíše vyhýbají. Díky vysokému obsahu antioxidantů působí velmi pozitivně na celkové zdraví. 

Pu-erh čaj

Pu-erh se připravuje fermentací čajových lístků a je nejčastěji dostupný v zelené a tmavé variantě. Často se využívá jako součást redukčních diet, snižuje hladinu krevního cukru a cholesterolu. Působí protizánětlivě a antibakteriálně.

Čaje-nečaje

Speciální kategorii si zaslouží i nápoje, které nepochází z lístků čajovníku, ale často jsou pod čaje zařazované. Jsou to nejrůznější bylinné a ovocné čaje, které jsou velmi oblíbené, i když se vlastně o čaje nejedná. Patří sem také velmi chutný rooibos, který pochází z jižní Afriky a má sytě červenou barvu. Rooibos neobsahuje kofein a je tak skvělým nápojem třeba i pro děti.

Mezi „nečaje“ můžeme zařadit také vyhledávané yerba maté – tradiční jihoamerický nápoj z cesmíny paraguajské. Yerba má protizánětlivé účinky, podporuje metabolismus a je velmi povzbuzující, takže se jeho konzumace doporučuje spíše v dopoledních hodinách. Pije se kovovým brčkem z kalabasy, tradiční nádoby vyráběné z tykve, ale i dřeva nebo keramiky.

Pozor na skladování

Pokud patříte mezi čajové maniaky a doma máte víc než jednu krabičku černého čaje v sáčcích, měli byste si dát pozor na správné skladování. Čaj má tendenci přijímat vlhkost a pachy z okolí a měl by být uchováván v temnu a suchu, mimo dosah vysokých teplot. Výraznější druhy pak nikdy nedávejte dohromady s jemnými čaji, protože by od sebe mohly převzít aroma.

„I čaje – především pak bylinné – bývají cílem potravinových molů, kteří se umí dostat do běžných krabiček nebo prokousat jemné sáčky. Čaje proto umisťujeme do vzduchotěsných dóz a pravidelně kontrolujeme. Při správném skladování nám čaj vydrží řadu měsíců, aniž by ztratil aroma,“ doplňuje Petr Souček.

Domácí čajový rituál

Podávání čaje je v mnoha zemích především velkým rituálem s tisíciletou tradicí. V Evropě možná čajovým rituálům tolik nedáme, nicméně čajovny jsou oblíbené i v našich zeměpisných šířkách. A pokud tedy chcete vyzkoušet trochu zážitkovější pití čaje, navštivte některou z nich.

A jak na domácí přípravu čaje? Základem je správná teplota vody. Zatímco černý čaj nebo bylinné nápoje snesou i vyšší teploty blížící se bodu varu a louhování okolo pěti minut, u bílého a zeleného čaje musíte vodu zahřát nejvýše na 70-80° C a doba louhování je velmi krátká – přibližně dvě až tři minuty. Pokud chcete mít z čaje maximální požitek, použijte na přípravu filtrovanou nebo pramenitou vodu.

S mlékem, nebo bez? Pro někoho je představa mléka v černém čaji nepřijatelná, přesto jde o velmi oblíbený způsob podávání, obzvlášť ve Velké Británii. Mléko chuť čaje zjemní a zároveň zlepší absorpci tělu prospěšných látek.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here