Apfelkiechl a štrúdl aneb Když přichází jablečný čas

0
32568

Jablko patří mezi nejoblíbenější a nejprodávanější ovoce u nás, a v některých končinách už nastává jeho sklizeň. V českých kuchyních se velmi často objevují recepty spojené právě s jablky. Ať už je to štrúdl, salát s karamelizovanými jablky nebo třeba jablečný ocet. Zatímco u nás se sklidí zhruba 230 000 tun jablek ročně, v Jižním Tyrolsku je tomu přes jeden 1 000 000 tun. Proto není divu, že každá farma Roter Hahn má své vlastní tradiční a rodinné recepty na zpracování jablek ve formě báječných domácích produktů nebo jako nějakou sladkou pochoutku.

V Jižním Tyrolsku je každoroční sklizeň jablek vždy velkou událostí. Hosté mohou na farmách pomoci sklízet šťavnaté ovoce, které uzrálo na teplém italském slunci, a mají tak i možnost ochutnat čerstvě vyrobený mošt. Více než 500 z 1 700 sdružení farem Roter Hahn pěstuje několik oblíbených druhů, jako jsou Golden Delicious, Red Gala a Granny Smith. Zemědělci prodávají svá roční úsilí v podobě jablek napřímo, pokud je zrovna nevyužijí na výrobu jablečného octa či džemů. Dále z nich vyrábějí lahodné sladké pochoutky, jako jsou například jablečný závin a sladké žemle.

Sladké jablečné žemle od Elisabeth Mittelberger

emle

Na útulném statku Eichernhof peče Elisabeth Mittelberger jedny z nejlepších žemlí v okolí. Na jejich přípravě není nic těžkého, každý si to může vyzkoušet v pohodlí domova a pečená jablka navíc krásně provoní všechny pokoje. Jak na to?

Nejdůležitější je si vybrat ten správný druh. Elisabeth používá odrůdu Golden Delicious, jsou šťavnatá příjemně navinulá a dobře se s nimi pracuje. Je možné si vybrat i o něco sladší variantu. K přípravě stačí vzít dvě větší jablka a nakrájet je nahrubo na kostičky, potom je nasypat do mísy, přidat rozinky, ořechy a anýz. Do směsi přimíchat lžíci soli a 500 g špaldové celozrnné mouky. Následně 350 ml vlažné přírodně zakalené jablečné šťávy, 20 gramů kvasinek a dvě lžíce medu. Vše promíchat a přidat 40 gramů másla. Poté stačí těsto přikrýta nechat odstát dokud nenabyde zhruba na dvojnásobek. Lžící poté naporcovat a vyválet jednotlivé kousky v celozrnné mouce, pak už je jen položit na moukou vysypaný plech. Žemle se pečou v rozehřáté troubě na 180 stupňů Celsia (v horkovzdušné troubě) 25 až 30 minut. Ať se všem dílo podaří, přeje selka Elisabeth ze statku v obci Vöran, kde je také možnost skvělého ubytování.

Jablečné vdolky ”Apfelkiechl”

vdolek

Na slunečné straně Dolomit leží v nadmořské výšce 1475 metrů statek Lüch de Survisc. Rodina Vallazza umí svým hostům vytvořit velmi příjemnou atmosféru tyrolského rodinného statku, kterou ještě více umocňuje přítomnost tradičních jablečných vdolků ”Apfelkiechl,” jsou u nich vyhlášenou pochoutkou.

Apfelkiechl je recept pro všechny milovníky jablek, je rychlý, jednoduchý a určitě si ho zamiluje celá rodina. Stačí koupit čtyři sladká jablka, která se oloupou, odstraní se jádra a nakrájí na jeden až dva centimetry široké plátky. Ještě je pokapatcitronem, posypat skořicí a jde se na těsto. Ze dvou žloutků, 12 dkg hladké mouky, špetky soli, 1/8 l mléka, dvou polévkových lžic rumu a ušlehaných bílků se připraví směs. Plátky z jablek se v něm obalí a na horkém oleji se začnou opékat do zlatova. Na závěr se už jen posypají cukrem. Tip – namísto mléka lze použít i bílé víno.

Tradiční jablečný závin z farmy “Pirchhof”

závin

Tento lahodný jablečný závin připravuje z čerstvých jablek selka Andrea Müller, ta se ho naučila od své babičky a dědí se tak již po generace. Každé ráno, když selka začne péct jablečný závin, voní po celém statku. Proto nelze odolat a dát si alespoň malý kousek k ranní kávě. U hostů má velký úspěch a rádi se sem i kvůli tomuto skvostnému dezertu vracejí. Jak na takový tradiční závin z Jižního Tyrolska?

Na zlatavé těsto je potřeba smíchat 500 gramů polohrubé mouky, pečící prášek, dvě vejce, 180 gramů margarínu, 200 gramů cukru a vanilkový cukr. Vytvoří se krásně hladké těsto, které se nechá půl hodiny odpočívat. Na přípravu ovocné náplně je potřeba oloupat 10-12 jablek, nakrájet je na malé kousky, smíchat s vanilkovým cukrem a rozinkami podle chuti. Podle libosti je možné přidat také rum. Potom, co si těsto chvíli odpočine, musí se rozdělit na dvě stejné půlky, vyválet ho, naplnit a zavinout. Tím se vytvoří hladký bochníček štrúdl. Nakonec se štrúdl potře trochou mléka, aby byl krásně křupavý a získal svoji typickou zlatavou barvu. Dá se péct na 180 °C asi 45 minut a ještě teplý štrúdl se může posypat práškovým cukrem. Po upečení je důležité štrúdl nechat alespoň půl hodiny vychladnout brzkému krájení ještě když závin horský, jednoduše by se rozpadl. A ten kdo má náladu hřešit, může si dopřát závin s poctivým vanilkovým přelivem nebo jahodovou zmrzlinou!

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here