Zdravé mlsání aneb jak si pochutnat při zdravém jídelníčku

0
148
Foto pixabay

Aktuálně se v našich domácnostech vyskytuje mnoho surovin, které jsou z hlediska zdraví dosti problematické. Lze je ovšem nahradit zdravějšími a zároveň chutnými alternativami.

Zdravé potraviny nemusí být drahé

Zdravému jídelníčku se v současné době věnuje enormní pozornost, přičemž obchody se zdravou výživou rostou jako houby po dešti a rozšiřuje se i nabídka zdravých potravin v běžných obchodech. Jistě, leckdo může namítat, že jsou tato jídla dražší. Na druhou stranu právě na potravinách se šetřit nemá a navíc můžete využít slevové akce jednotlivých obchodů jako např. Grizly slevový kód.

Jak nahradit dochucovadla?

Některé denně používané kuchyňské suroviny nepatří k nejzdravějším, minimálně ve větším množství. V tomto ohledu lze zmínit především rafinovaný (bílý) cukr, jemuž na Sibiři říkají „bílá smrt“. O moc zdravější ale není ani hnědý cukr. Mezi zdravější sladidla naopak patří melasa, stévie sladká či agávový, datlový nebo javorový sirup.

Nahradit vhodnější alternativou lze navíc i kuchyňskou sůl, a to himálajskou a především mořskou solí, která je přitom chuťově výraznější, takže jde o zajímavou ingredienci i z čistě kulinářského hlediska. Navíc se prodává i ochucená bylinkami či mořskými řasami, což ještě zvyšuje její prospěšnost pro naše zdraví.

Mezi nezdravá dochucovadla patří i běžný lihový ocet. Místo něj byste měli mít v kuchyni používat jablečný či balzamikový ocet, které sice chutnají kysele, ale překvapivě působí zásadotvorně (podobnou vlastnost mají i citrusy). Většina na Západě běžně konzumovaných potravin přitom zakyseluje, přičemž pH organismu by mělo být neutrální.

Nahradit lze i oleje, kávu nebo mléko

Palmový olej je značně problematickou potravinou, neboť obsahuje nasycené matné tuky a navíc vede jeho pěstování k devastaci pralesů (např. v Indonésii). Místo něj můžete používat panenský (za studena lisovaný) olivový olej, případně olej lněný, dýňový, mandlový či konopný. Na smažení však spíše doporučujeme kokosový nebo Bio slunečnicový olej.

Někdo si bez kávy neumí představit začátek dne, nicméně se jedná o stimulant obsahující kofein, který může ve větším množství zvyšovat rizika infarktu a dalších potíží. Dejte si tedy alespoň jednou za čas na místo kávy matchu, což je zelený čaj, z něhož získává tělo energii postupně, případně yerba maté, tedy jeden z nejzdravějších stimulantů.

Úplně bez problémů není ani kravské mléko, které je nejen silně zakyselující, ale navíc obsahuje těžko stravitelný kasein. Problematická mohou být ovšem i některá rostlinná mléka, a to např. ze sóji, která patří mezi potraviny, které způsobují potravinovou intoleranci. Vhodnější alternativou proto může být pohankové nebo kokosové mléko.

Jak jíst zdravěji mimo domov?

Chcete-li se zdravě stravovat i na výletech a túrách, můžete si zabalit např. RAW tyčinky, které obsahují mnoho účinných látek, které nebyly zničeny tepelnou úpravou. Vzít si se sebou je ale možné třeba i Manu, tedy funkční jídlo ve formě prášku, které se skvěle hodí právě na túry. Více informací vám poskytne recenze náhražky jídla Mana, po které se můžete sami rozhodnout, zda ji vyzkoušíte.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here