Vína v létě? Poradíme, po jakých sáhnout!

0
168
Foto: Pixabay/Holgi

Léto je v plném proudu a s ním i dny zaslouženého odpočinku. Někteří vyrazili za odpočinkem mimo domov, jiní dávají přednost lenošení na zahradě a večerům s přáteli. U takových setkání se většinou nachystá něco dobrého k jídlu a hostitel často přemýšlí, jaké nápoje bude vhodné nabídnout. Vedle nešlápnete se sklenkou kvalitního vína. Přinášíme vám tipy, které vám pomohou zorientovat se v nabídce vín i v tom, jak je správně vychladit i k jakému pokrmu se které hodí.

Tip č. 1: Vsaďte na lehké, svěží víno!

V létě vybírejte hlavně lehčí vína, která vás osvěží a naladí na správnou letní atmosféru. Možná vás ale překvapí, že je nemusíte párovat jen s lehkými jídly.

„Šumivá a perlivá vína se skvěle hodí k lehkým předkrmům, ale nebojte se vyzkoušet i na první pohled netradiční kombinaci, třeba naše Tesco Finest Prosecco DOC Rosé s poctivým hamburgerem. Zklamaní rozhodně nebudete,“ prozrazuje someliér společnosti Tesco Jan Spevák a dodává: „Další dobrou volbou jsou svěží bílá vína, která se hodí k velkému množství letních jídel. Určitě se poohlédněte mezi těmi českými. Za sebe mohu doporučit českou novinku z naší nabídky, Tesco Finest Ryzlink vlašský pozdní sběr, který si bude krásně rozumět s rybou.“

Salátovou hru chutí a barev pak může podle someliéra pěkně doplnit italská klasika Pinot Grigio.

Bílá vína si můžete užít i s dezerty či se sýry nebo paštikami, které budete servírovat jako lehké občerstvení. „Vynikající volbou ke sladké či slané tečce je česká odrůda Pálava, která se krásně snoubí i s kořenitými jídly,“ radí someliér.

Růžová vína v sobě snoubí svěžest bílých vín a ovocnou plnost červených vín a výborně se hodí ke grilovaným rybám, plodům moře či těstovinám. Tady Jan Spevák doporučuje třeba české víno Tesco Finest Zweigeltrebe rosé pozdní sběr.

Pokud máte rádi červená vína, spíše si je dopřejte v podvečerních a večerních hodinách, kdy v létě největší vedra pominou. Ke grilovanému hovězímu masu či zvěřině se bude výborně hodit na Moravě vyšlechtěná odrůda Cabernet Moravia.

Tip č. 2: Nezapomeňte na správnou teplotu vína! PS: Není to nic těžkého.

Pokud patříte k těm, kteří nevlastní domácí vinotéku či sklep, nezoufejte! Pro vychlazení vína vám poslouží i lednička, jejíž teplota je většinou udržovaná v rozmezí 4–6 °C. „Zvláště bílé a růžové víno můžete ihned po vytažení z lednice nalévat do skleniček. Přibližně za 10 minut pak máte ve sklenici správnou teplotu vína. Některé z vás možná napadne využít pro zchlazení mrazák, toto však rozhodně nedoporučuji. U červeného vína pak stačí láhev vložit do lednice přibližně na 30 minut. Zároveň zvažte i pořízení chladicí nádoby, která zvláště u bílých vín udrží optimální teplotu. Kbelík naplněný ledem ale použijte jen v případě, že se rozhodnete podávat sekt, klasickým vínům by teplotní šok neudělal dobře,“ vysvětluje someliér.

Pokud domácí vinotéku vlastníte, myslete na doporučované teplotní hodnoty. Nejnižší teplotu zvolte u perlivých vín a sektu. Těmto vínům vyhovují nízké teploty 4–8 °C. Pokud se rozhodnete zpříjemnit si společné chvíle bílým vínem, zvolíme teplotu 9–12 °C, růžovým vínům pak dopřejte teplotu v rozmezí 10–13 °C. „Červeným vínům příliš nízké teploty nevyhovují, vychlazená by měla být na 14–16 °C. Není ale vhodné nechat víno zteplat při pokojové teplotě. V teplém víně dominuje chuť alkoholu, která je příliš ostrá,“ dodává someliér Jan Spevák.

Tip č. 3: Mějte po ruce i čistou vodu! Dodá vínu správnou chuť.

Záleží vůbec na typu vody, kterou nabídnete k vínu? Rozhodně! Už samotná voda pomáhá lepšímu vstřebání alkoholu a zároveň nám neulpívají pachy v ústech. Pokud se rozhodnete pro lehké ovocné bílé nebo růžové víno, volte neperlivou vodu. Perlivou vodu podávejte k archivním vínům, jejichž chuť tím podpoříte.

Zdroj: Tesco

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here