Tipy a rady výživových poradců, aneb jak letos pokořit naše předsevzetí?

0
229

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný k tomu, abychom si sepsali vše, čeho chceme dosáhnout, a stanovili si tak předsevzetí, kterých v nadcházejícím roku dosáhneme. Tedy alespoň snad.

Tip 1: Seznamem to začíná

Jedna věc je sepsat si list věcí, které na sobě samých zlepšíme. Druhá, ovšem o hodně těžší, vytrvat.  Převážná většina lidí, kteří si dávají s novým rokem nějaký cíl, že něco změní, u toho dlouho nevydrží. Pokud někdo chce cokoliv změnit, má začít hned a nečekat až na Nový rok. Dá se říci, že Nový rok je odrazový můstek pro ty se slabší vůlí. Člověk se silnou vůlí a velkou motivací na svých cílech už dávno pracuje. Zhubnout, přestat kouřit, učit se cizí jazyk, najít si hobby, s tím vším můžete přece začít kdykoli.

Tip 2: Vzdáváme se jednoduše

Ať se snažíme sebevíc, někdy to prostě nevydržíme a polevíme. Až to jednoduše vzdáme. Většinou proto, že lidé svá předsevzetí ani neberou moc vážně. Je to už takový stereotyp, že když začíná nový rok, tak cítíme potřebu změnit to a ono. „Člověk hlavně musí mít silnou motivaci, důvod, proč chce něco změnit. Bez silné motivace se pak chuť a energie do změn ztrácí. Často odradí i první nezdary a že změna nejde podle plánu. To je spojené s tím, že by si člověk neměl dávat nereálné cíle např. zhubnu 10 kg za měsíc, to se mu nemusí zdravým způsobem povést. A to ho pak odradí,“ říká Věra Burešová, hlavní výživová poradkyně Naturhouse.

Tip 3: Jak vytrvat?

Každá velká změna je krokem dopředu. Musíte opustit svou komfortní zónu a pustit se na cestu nepohodlí, pevných nervů, odhodlání a sebekázně. Klíč k úspěchu zní jednoduše – najít si silnou motivaci a dávat si reálné cíle. Raději, než na seznam několika cílů se zaměřte na jeden či dva velké. Tak do nich můžete soustředit co nejvíce energie. Zároveň se budete soustředit pouze na jednu věc a nebudou vás stresovat jiná případná selhání a resty.

Nesnažte se o zázraky, buďte k sobě upřímní. Znáte se stinné stránky, své hranice. Raději si zatím dejte menší cíle, kterými si budujete cestu k těm těžším. Je lepší předsevzetí, které si dokážete lehce definovat, rozplánovat, a uvidíte tak i pokrok. To vás bude zároveň motivovat dále ve snažení.

Co také pomáhá, je říct o svém snažení ve svém okolí (rodině, přátelům, kolegům…) a poprosit je o podporu. Tím nad sebou budete mít určitou kontrolu a z předsevzetí se jednoduše nevymluvíte. Zároveň vás okolí nebude svádět. Když například hubnete, kolegové v práci vám nebudou nabízet zákusky. Pokud je třeba, stanovte si určitý plán, kdy na cílech budete pracovat, kdy uvidíte první změnu. Můžete si pro sebe vymyslet i systém odměn za každý pokrok.


Dále to jsou maličkosti jako stanovení si pořádku. Vaše přání a cíle si sepište a dejte na viditelné místo. Tak budete mít cíle neustále na očích.

Tip 4: Ve dvou se to lépe táhne

Na změnu nejste nikdy sami. Někomu vyhovuje samostatnost, ale kolikrát je lepší, když maté „parťáka“ v boji se společným nepřítelem. Obzvlášť při hubnutí a změně životního stylu, což jsou nejčastější předsevzetí, která si dáváme, jak vyplývá z průzkumu výživových poraden Naturhouse. „Chceme být hubenější, zdravější, více se o sebe starat. S těmito přáními dochází klienti právě za námi. A má to svůj důvod. Mají každý týden podporu ze strany výživového poradce, mohou se s ním podělit o své úspěchy a pokroky, stejně tak své obavy. Hubnutí je běh na dlouhou trať a neustálá podpora a motivace je mnohdy to nejdůležitější. Navíc se klienti naučí spoustě zajímavých receptů a své nové stravovací návyky si ponesou po zbytek života, čímž se vyhnou jo-jo efektu,“ popisuje celý proces Věra Burešová.

Tip 5: Trest nepomůže

Předsevzetí jsou jen vaše. Sami jste si je vymysleli, sami s nimi bojujete. Není tedy důvod stavět se k nim negativně. Být třeba naštvaní, že musíte jít cvičit, musíte se učit jazyk, dělat úkoly do kurzu. Sami chcete být svou lepší verzí. Zatněte tedy zuby a ze změn se těšte. Selžete? Nevadí. Je to jen vaše věc a nikdo vás trestat nebude. Rovnou zapomeňte na hlášky, že teď už dieta nemá smysl, když jste si dali sušenku. Proč? Jste jenom člověk a chybovat je lidské. Zítra si dáte v běhu o pár metrů víc a bude to pár vašich nejlepších metrů.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here