Sezóna zavařování je tu: Jak zpracovat úrodu na zimu?

0
52
Foto: Pexels/Engin Akyurt

Úroda ovoce a zeleniny postupně dozrává a je nejvyšší čas pustit se do jejího zpracování. Marmelády, kompoty, džemy, mošty, sirupy, ale také nakládaná zelenina přijde v chladných měsících vhod. Takto uchované potraviny jsou mnohem chutnější a plné vitamínů, ale současně dokážou ušetřit i peníze. Jak na zavařování, aby bylo snadné a rychle hotové?

Správná výbava je základ

Meruňková marmeláda, třešňový kompot, povidla, ale také nakládané okurky, řepa, nebo kysané zelí se řadí mezi nejoblíbenější formy zpracované úrody ze zahrádky. Jak sladké ovocné mlsání, tak nakyslá zelenina bude v zimě vítaným zpestřením jídelníčku. Jejich výroba je se správnými pomocníky přitom méně pracná, než se na první pohled zdá. „Ideální je zvolit zavařování v zavařovacím hrnci. Jeho velkou výhodou je především velikost – zpravidla pojme více než 10 sklenic, takže je celý proces zpracování úrody výrazně rychlejší. Navíc bývá opatřen podložkou pro snadné rozmístění sklenic a teploměrem pro neustálý přehled o aktuální teplotě. Taktéž manipulace s ním je velmi snadná, protože je lehký a opatřený dvěma madly,“ radí David Irmann ze společnosti BAUHAUS.

Příprava úrody a pomůcek

Prvním krokem je příprava ovoce nebo zeleniny. Musí být čistá, vhodně zralá a mít přibližně stejnou velikost. Následně je potřeba nachystat nádoby, které se volí podle typu potraviny. „Zavařovací sklenice je nutné sterilizovat. Jedině tak se zajistí dlouhá výdrž potravin. V opačném případě se začnou brzy kazit a zplesniví,“ upozorňuje David Irmann ze společnosti BAUHAUS. Sklenice se umyjí jarem, opláchnou a poté bez použití čisticích prostředků vyvaří v myčce nebo vodní lázni. Stejně tak víčka a těsnění musí být čisté. Nezapomeňte, že vše musí být před zavařováním suché. Jakmile jsou sklenice vyvařené a suché, můžete je začít plnit.

Zavařování

V další fázi se nachystá zavařovací hrnec. Stačí do něj nalít vodu, zapnout plotýnku a vodu ohřát. Poté již stačí naplněné a uzavřené sklenice umístit do hrnce tak, aby se nedotýkaly. Hrozilo by jejich prasknutí. Voda v hrnci by měla sahat nad polovinu sklenice. Jakmile teplota vody dosáhne 80 °C, odměřte si čas a zavařujte 20 minut.

Uskladnění

Po uplynutí doby sklenice vyjměte za pomoci chňapek z hrnce a nechejte je vychladnout. Ideální je rozestavit je vedle sebe na utěrku. Jakmile získají pokojovou teplotu, lze je uskladnit. „Aby zavařené ovoce a zelenina vydržely co nejdéle, je vhodné je skladovat na suchém, temném místě s přibližně stejnou teplotou po celý rok, tedy ideálně ve sklepě nebo ve spíži. Pokud po delší době ztratí sytou barvu, nezbavujte se jich. Svoji chuť si i tak uchovají,“ popisuje David Irmann.    

Zavařovací hrnec

Zavařovací hrnec je skvělým pomocníkem při zavařování potravin. Je vyrobený z pozinkovaného plechu a disponuje poklicí s otvorem na teploměr. Uvnitř se nachází podložka pro snadné rozložení zavařovacích sklenic. Hrnec je opatřen madly, díky kterým jej snadno přenesete.

Zavařovací teploměr

Zavařovací teploměr slouží pro kontrolu teploty v hrnci při zavařování. Měří až do 100 °C. Stačí jej jednoduše vložit do pouzdra zavařovacího hrnce. Je dodávaný v tubě.

Zavařovací sklenice

Zavařovací sklenici lze využít nejen k zavařování marmelád, kompotů, přesnídávek a podobně, ale také ke skladování či pečení.

Láhev s pákovým uzávěrem

Láhev umožňuje praktické uskladnění domácích šťáv, sirupů, oleje či jiných tekutin a potěší i jako originální dárek. Skleněná láhev disponuje pákovým uzávěrem s těsnícím kroužkem, který umožňuje snadné uzavření bez hrozby propouštění tekutiny. Při sterilizaci horkou vodou sklenici nejprve předehřejte teplou vodou z vodovodu, aby se zabránilo prasknutí skla.

Demižon holý

Skleněný demižon poslouží pro uchovávání tekutin. Hodí se pro výrobu nejrůznějších typů lihovin, jako je například víno, medovina, nebo burčák, ale lze jej použít také k přípravě moštu. Demižon je vyroben z velmi kvalitního skla, které nepřejímá žádné nežádoucí pachy a velmi snadno se čistí. Díky tradičnímu designu vynikne i jako dekorační prvek.

Sud na zelí

Keramický sud je ideální pro nakládání kysaného zelí, ale také pro přípravu utopenců nebo nakládaného masa. Sud nepropouští světlo a jeho zavírání a otevírání pomocí víka je velmi jednoduché. Uložený obsah lze snadno vyjmout. Jeho tradiční vzhled navíc vkusně doplní kout vašeho domu, chalupy, či zahrady.

Lis na ovoce

Lis na ovoce je skvělým pomocníkem pro zpracování úrody ovoce, ať už jablek, hrušek, švestek či jiných. Výsledkem budou čerstvé, chutné šťávy plné vitamínů.  Ovládání lisu je velmi snadné. Ovoce stačí vložit do lisovacího válce a všechnu šťávu vytlačit. Lis na ovoce je vyroben z kvalitního dubového dřeva, což zajišťuje jeho dlouhou životnost a zároveň mu přidává tradiční a rustikální vzhled. Součástí je navíc i 1 filtrační vložka, abyste si mohli užít dokonale čistou šťávu bez pecek a nečistot.

Přepravka na brambory a ovoce

Přepravka skvěle poslouží pro uskladnění ovoce a zeleniny. Je vyrobena z kvalitního a pevného polyetylenu, který zajišťuje vysokou odolnost vůči zásadám, olejům či pryskyřicím. Díky tomu má dlouhou životnost. Otvory v přepravce pak zajišťují lepší přístup vzduchu, což uchová potraviny déle čerstvé. Přepravka je stohovatelná, jednoduše na ní vyskládáte další přepravky stejné velikosti, čímž ušetříte místo. Je k zakoupení v různých barvách.

Jutový pytel

Jutový pytel je velmi praktickým pomocníkem při sklizni. Je pevný a prodyšný, což jej činí ideálním pro uskladnění brambor. Je však vhodný i pro transport suti či předmětů. Naplněný pískem najde využití také jako protipovodňová bariéra.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here