Nabité kofeinem a cukrem! Nejčastější mýty o energetických nápojích: věříte jim taky?

0
125
Foto: Pexels/Леся Терехова

Energetické nápoje jsou celosvětově oblíbené zejména u těch, kteří hledají snadný způsob povzbuzení těla i mysli. Stejně jako jiné funkční nápoje mají i energetické drinky svá pozitiva. Na druhou stranu jsou, navzdory rostoucí popularitě, opředeny nejrůznějšími mýty a předsudky. Které z nich jsou ty nejčastější? A co je na nich pravdy?

Faktem je, že v minulosti nebylo složení energy drinků vždy ukázkové, nyní už ale více než 10 let platí, že opravdu prestižní značky dbají na kvalitní a vyvážené složení. Na výrobce jsou v současné době kladeny velmi přísné nároky v podobě dodržování standardů kvality a certifikace pro uvedení na trh. Proto jsou základem moderních značkových energetických nápojů prvotřídní suroviny, bez konzervačních látek a barviv.

Všeho moc škodí, nemusíme se ale úplně omezit

Než se dostaneme ke konkrétním mýtům, je potřeba zmínit to nejdůležitější. „Při konzumaci energetických nápojů je vhodné řídit se jednoduchým pravidlem ´všeho moc škodí´. Na samotném pití energetických nápojů není obecně nic špatného, obsah moderních energetických drinků možná řadu lidí dokonce pozitivně překvapí. Klíčové je ale dodržovat doporučenou denní dávku a zároveň dbát na dostatečný příjem tekutin,“ radí PharmDr. Jana Doleželová.

1. mýtus: Energetické nápoje obsahují nadmíru kofeinu

Energetické nápoje prokazatelně neobsahují zdraví škodlivé množství kofeinu. Podle Evropského úřadu pro bezpečnost potravin je denní dávka kofeinu do 400 mg bezpečná a zdraví neškodná pro většinu z nás. Pro těhotné ženy a kojící matky je dle EFSA tato hranice stanovena na 200 mg, u dospívajících je potřeba řídit se pravidlem 3 mg kofeinu na 1 kg jejich váhy. Energetické nápoje ale většinou obsahují pouze zhruba 80 mg kofeinu v jedné 250ml plechovce. To znamená, že běžný člověk si může denně dopřát i více plechovek, aniž by překročil doporučenou dávku. Obsah kofeinu v energetických nápojích se samozřejmě liší dle značky nápoje a jeho velikosti.

2. mýtus: Káva obsahuje méně kofeinu

To je častý omyl. Káva totiž může obsahovat mnohem více kofeinu a méně vody než energetické nápoje. Jedno espresso o objemu 30 ml má přibližně 80 mg kofeinu, což zhruba odpovídá jedné 250ml plechovce energetického nápoje! Při pití kávy je proto mnohem snazší překročit doporučenou maximální denní dávku, protože nikdy nemůžeme přesně vědět, kolik kofeinu obsahuje jeden šálek.

3. mýtus: Prodej energetických nápojů není nijak regulován

Regulace energetických nápojů v ČR se řídí Evropskými nařízeními o poskytování informací o potravinách spotřebitelům. Toto nařízení ukládá výrobcům a prodejcům energetických nápojů povinnost uvádět varování o vysokém obsahu kofeinu a nedoporučuje konzumaci dětem, těhotným a kojícím ženám. Nařízení rovněž vyžaduje viditelné uvedení celého složení nápoje. Řada výrobců energetických nápojů se navíc řídí dobrovolným kodexem, kterým se mimo jiné zavazují nepropagovat energetické nápoje prostřednictvím reklamy dětem. Regulací spojených s výrobou a prodejem energetických nápojů je mnohem více a jasně ukazují, že je jejich obsah přísně kontrolován a musí být vždy srozumitelně uveden na samotných produktech.

4. mýtus: Energetické drinky jsou příliš sladké

Ve srovnání s jinými nápoji nebo sladkostmi to není tak úplně pravda. Některé limonády běžně obsahují 11 g cukru na 100 ml a jsou často slazené levnějším glukózovo-fruktózovým sirupem namísto řepného cukru. Jedna tabulka čokolády, kterou si občas dopřává téměř každý z nás, má v sobě běžně i 50 g cukru! Moderní energetické nápoje obsahují v rozmezí 10,9-11,5 g cukru na 100 ml, přičemž konkrétní množství závisí na příchuti a značce. Pokud tedy například vypijete jednu malou plechovku energetického nápoje, přijmete maximálně 28,75 g cukru – tedy zlomek toho, co obsahuje tabulka čokolády, balíček bonbónů nebo různé sladké tyčinky.

5. mýtus: Energetické nápoje jsou plné škodlivých látek

Ani mýtus o tom, že jsou energetické nápoje plné chemických přísad a jiných umělých látek není pravdivý. Výrobci moderních energetických nápojů používají jen prvotřídní ingredience a nepřidávají do svých výrobků žádné konzervanty. Základem energetického nápoje je vždy čistá voda, ta tvoří kolem 90 % jeho obsahu. Dalšími obecnými složkami jsou kofein, taurin a cukr. Opravdu kvalitní drinky jsou dnes navíc obohacené o vitamíny skupiny B a C a další prospěšné minerály. Složení jednotlivých nápojů se ale samozřejmě liší podle výrobce.

Sečteno a podtrženo

Ve zkratce lze říct, že moderní energetické nápoje nejsou pro zdravé lidi škodlivé. „Obsah kofeinu a cukru v energetických nápojích není pro běžné lidi nebezpečný. Pokud během dne pijeme dostatek vody, nepřeháníme to se sladkostmi a kofeinem, pak si můžeme bez obav dopřávat energetické nápoje pro podporu našeho fyzického a duševního výkonu,“ uzavírá PharmDr. Jana Doleželová.

O výhodách moderních energy drinků svědčí i jejích rostoucí popularita. „Energetické nápoje stále patří mezi nejrychleji rostoucí kategorii ze segmentu nealko nápojů. Pozorujeme to i na stoupajících prodejích našich výrobků, které se oproti loňskému roku zvedly téměř dvojnásobně,” říká Jaroslav Dušek, country manager společnosti HELL ENERGY CZ, evropského producenta energetických nápojů. „Držíme krok s moderními standardy, řídíme se trendy a potřebami naších spotřebitelů. Nabízíme prémiovou kvalitu za dostupnou cenu a v neposlední řadě klademe velký důraz na životní prostředí.” Společnost HELL Energy jako první rychloobrátková společnost na světě používá k výrobě všech plechovek pro energetické nápoje prvotřídní recyklovaný hliník s mimořádně vysokým certifikovaným obsahem recyklovaného odpadu.



Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here