Každý druhý diabetik umírá na srdečně-cévní onemocnění. To se ale může do budoucna změnit. Pomoci mohou nové léky založená na působení GLP-1, u nichž bylo prokázáno snížení rizika srdečně-cévních onemocnění. Pacienti i odborníci oceňují také snižování hmotnosti během léčby – nadváhou nebo obezitou trpí 9 z 10 diabetiků 2. typu.
Jediný úder srdce může změnit život
Víte, že mezi námi je už přes milion léčených diabetiků? Pro všechny z nich přitom platí, že mají zvýšené riziko srdečně-cévních onemocnění – infarkt prodělají 3x častěji a mrtvici dokonce 4x častěji než ostatní. Na to, že život s diabetem se může změnit s jediným úderem srdce, se snaží upozornit kampaň Nebuď karDIAk.
Lékaři si uvědomí, že srdce diabetiků potřebuje chránit
Odborníci dvou nejvýznamnějších světových společností zaměřených na léčbu diabetu nově navrhli změny v postupu léčby diabetu 2. typu. Lékaři by tak měli dříve předepisovat tzv. GLP-1 analogy.
GLP-1 je hormon, který se v těle vyskytuje přirozeně a který pomáhá kontrolovat hladinu cukru v krvi. Bohužel u lidí s diabetem 2. typu bývá hladina tohoto hormonu snížena.
A jak GLP-1 vlastně funguje? GLP-1 zpomaluje trávení tak, aby se hodnoty krevního cukru po jídle příliš nezvýšily. To pomáhá navodit pocit sytosti, proto dojde ke snížení chuti k jídlu, a tedy i k menšímu příjmu energie a hubnutí.
„Z pohledu komplexního ovlivnění nejen kompenzace diabetu, ale také poklesu hmotnosti, krevního tlaku a hladin lipidů v kombinaci se snížením rizika kardiovaskulárních komplikací by bylo časné nasazení léčby založené na účincích GLP-1 velmi vhodné. Brání mu ovšem některá omezení ze strany pojišťoven, která předpis této léčby u řady pacientů omezují, případně ji vůbec neumožňují,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. z pražského IKEM.
Kdo by nechtěl hubnout?
Výhodou léčby GLP-1 je komplexnější působení, které zahrnuje nejen úpravu hladiny glykémie. Ta je brána jako samozřejmost. „Sami pacienti velmi oceňují nejen efekt léčby založené na působení GLP-1 na zlepšení kompenzace cukrovky, ale také snížení hmotnosti a zmenšení pocitu hladu. Nejmodernější léky je navíc možné podávat injekčně pouze 1 x týdně, což je pro nemocné také výhodou,“ uzavírá prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. Díky snížení rizika infarktu či mrtvice a snížení hmotnosti znamená pro diabetiky kvalitnější a delší život. Zmírňuje omezení a obavy o zdraví, které diabetes pro nemocné i jejich rodiny znamená.