Dodejte svému vaření šmrnc a zařaďte do své kuchyně poklady španělského koření

0
84
Foto: Pexels/Denys Gromov

Bohatá chuť, výrazná vůně a pestré barvy – přesně to je charakteristické pro španělské koření, které dodá vašim pokrmům výjimečnost. Historie španělského koření sahá do dávných dob, kdy bylo Španělsko ovlivněno různými kulturami a obchodovalo s kořením z Mexika, Blízkého východu i Severní Afriky. Pojďme se spolu podívat na významná španělská koření a na jeho historii, pěstování a použití v kulinářství. 

Španělská paprika

Jednou z nejdůležitějších složek španělského koření je španělská paprika. Ta byla do Evropy přivezena z Ameriky během španělské koloniální éry v 16. století. Když Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, přivezl zpět mnoho cenných plodin a paprika byla jednou z nich. Velmi rychle se stala populární ve španělské kuchyni a postupně se rozšířila do dalších částí Evropy. V průběhu let se v různých oblastech Španělska vyvinulo více druhů paprik s odlišnou chutí i pálivostí. Například v regionu La Vera ve španělské Extremaduře se pěstuje paprika s názvem „pimentón de la Vera“. Ta je známá svým silným aroma a příjemnou sladkou chutí. Je sušená za pomoci tradičního procesu, kdy jsou papriky vystaveny kouři z dubového dřeva, což jí dodává charakteristickou chuť i vůni. 

Existují tři varianty pimentónu de la Vera: sladká, sladkokyselá a pálivá. Sladká varianta má jemnou chuť s lehkým uzeným aroma, zatímco sladkokyselá varianta má intenzivnější chuť s lehce pikantním nádechem. Pálivá varianta je samozřejmě nejvíce intenzivní. Pokud chcete do své kuchyně sladkou variantu, dívejte se na označení “dulce”, naopak pro pálivější verzi vyhledejte “picante”. “V české kuchyni se španělská paprika stala také velmi oblíbeným dochucovadlem. Její sladká varianta dodává pokrmům příjemnou chuť a barvu, zatímco pálivá paprika přidává ostrou a pikantní chuť. Často se používá při přípravě gulášů, marinád, polévek a omáček. Můžete ji také použít do sýrových směsí, pečených brambor a dalších jídel, abyste jim dodali zářivou barvu a charakteristickou chuť”, zmiňuje se Jaroslava Šnejdarová, majitelka e-shopu eDelikatesy.cz. 

Vzácný šafrán

Dalším slavným španělským kořením je šafrán. Ten je považován za jedno z nejcennějších a nejdražších koření na světě. I proto se u nás často používá fráze “je toho jako šafránu”, což poukazuje na fakt, jak vzácné toto koření opravdu je. Šafrán se získává z pestíků květu Crocus sativus a je charakteristický svou intenzivní žlutou barvou, výraznou chutí a unikátním aromatem. Španělsko je jedním z hlavních producentů kvalitního šafránu. Historie španělského šafránu sahá až do starověkého Řecka a Říma, kde byl šafrán využíván v kulinářských receptech, ale také v medicíně a kosmetice. V průběhu času se španělský šafrán stal nezbytnou součástí místní gastronomie, zejména při přípravě tradičního pokrmu paella. Jeho unikátní chuť a barva dodávají paelle autentický španělský charakter. 

Pěstování španělského šafránu vyžaduje specifické podmínky, včetně slunečného počasí, dobře odvodněné půdy a ruční sklizně květů. Pestíky se poté suší a připravují k použití ve formě drobných červených nitek. Na kilogram tohoto vzácného koření je zapotřebí více než 150 000 květin. Vzhledem k tomu, že se celý proces provádí ručně, je jasné, proč je šafrán jedním z nejdražších koření. V české kuchyni je španělský šafrán vyhledávanou surovinou zejména v rýžových pokrmech. Dodává jim intenzivní žlutou barvu a jemnou kořeněnou chuť. Můžete ho použít při přípravě rizota, rýžových nákypů, polévek a dokonce i sladkých dezertů.

Sůl nad zlato

Sůl nad zlato? Ano, obzvlášť v České republice. Přemýšleli jste někdy nad tím, jak často toto nejznámější koření používáte, a hlavně v jaké míře? Vyzkoušejte i alternativy, které pocházejí právě z oblasti Středozemního moře, tedy mořskou sůl. Může to být zdravější varianta k naší klasické soli. 

“Nejen v Česku ale ve všech vyspělých zemích se solí mnohem více, než je zdrávo. Nadměrné solení zatěžuje ledviny a může být také příčinou vysokého krevního tlaku a jiných kardiovaskulárních chorob. A z tohoto pohledu je určitě lepší sůl nahradit například bylinkami a stejně jako u cukru si na slanou chuť postupně odvykat, snižovat její intenzitu a tělo si na to zvykne. Mořská sůl může být lepší alternativou, protože obsahuje další minerální látky a stopové prvky, ale i tady platí všeho s mírou.”, říká Eva Pecháčová, expertka na výživové poradenství. 

Španělské koření je zkrátka synonymem pro bohatou chuť, vůni a barvu. Svou výjimečnou chutí obohacuje nejen tradiční španělské pokrmy, ale také mnoho jiných mezinárodních receptů. Jejich použití v české kuchyni dodává pokrmům exotický a jedinečný španělský nádech. Ať už si pochutnáváte na pikantním guláši nebo připravujete rýžový nákyp s jemným šafránovým aroma, španělské koření vás zavede na výlet do slunného Španělska přímo ve vaší kuchyni.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here