Těšíte se na farmářské trhy? Pečlivě se připravte a zjistěte, jak poznat kvalitní biopotraviny!

0
247
Foto: BIO

Už se nemůžete dočkat, až letos poprvé vyrazíte na nejbližší farmářské trhy a projdete se mezi stánky s tou nejčerstvější zeleninou, ovocem a ostatními bioprodukty? Zájem o lokální potraviny rok od roku stoupá, a proto se i farmářské trhy těší stále větší oblibě. Na co byste při jejich návštěvě ale rozhodně neměli zapomenout, je dbát na skutečnou kvalitu při výběru. Máme pro vás několik tipů, jak se rozhodně nespletete!

Správné značení snadno napoví

Setkáváte se na trzích často s tím, že jsou produkty označené jako „přírodní“ nebo třeba „farmářské“? Pokud si chcete být skutečně jisti, že kupujete bio, zpozorněte a na balených výrobcích hledejte logo biozebry či biolistu. Nakupujete-li zboží nebalené, nebojte se prodávajícího zeptat na platné osvědčení o certifikaci na bioprodukci. Jedině to vám zaručí, že potraviny, na které si děláte zálusk, pochází od ekologického hospodáře. Jestliže se farmář certifikací neprokáže, nemůžete se spolehnout, že se jedná o bio kvalitu.

Krása v nedokonalosti    

Vzhled potravin může leccos napovědět, a proto se vyplatí zaměřit se i na něj. Biopotraviny vypadají tak, jak byly stvořeny přírodou. Nepravidelné tvary s drobnými vadami proto nejsou ničím výjimečným. Bio ovoce bývá také obvykle menší než to, na které jste zvyklí, a ani s lesklým povrchem se u něj většinou nesetkáte. Mějte na paměti, že chybějící krásu ale nahrazuje nezaměnitelná chuť a kvalita bez reziduí pesticidů či dalších nežádoucích látek. Určitě se tak při nákupu nebojte nedokonalostí, většinou právě ty bývají znamením, že vybíráte mezi produkty, které pocházejí z lokálních ekofarem. Dále vsaďte také na sezónnost, jež snadno napoví, že biopotraviny budou místní. Smiřte se s tím, že rajčata nebo jahody na jaře na trhu neseženete, protože není možné je vypěstovat v našich klimatických podmínkách.

Vsaďte na přirozenou zvědavost

Vyrážíte na farmářské trhy poprvé? Spoustu informací o ekologickém způsobu hospodaření, které vám u stánků přijdou vhod, naleznete na myjsmebio.cz. Během samotného nákupu si dejte na čas, neostýchejte se a položte prodávajícímu klidně pár zvídavých otázek. Zajímá vás, čím farmář hnojí, kolik různých druhů ovoce a zeleniny pěstuje, nebo třeba jak řeší problémy se škůdci? Ptejte se a uvidíte, že výběr biopotravin pro vás bude zábava.

Poznejte biofarmy

Pokud máte dostatek času, vydejte se před návštěvou trhů třeba na nejbližší ekofarmu. Sami poznáte, jak vypadá bioprodukce, jak a v jakých podmínkách na farmách zvířata žijí, a svět ekologického zemědělství vám bude rázem o něco bližší. Farmáři vás seznámí nejen s tím, jak to chodí od prvovýroby až po samotnou distribuci, ale také vám poradí, jak se v široké škále bioproduktů a označení správně vyznat. A že nevíte, jaká ekofarma se nachází ve vašem okolí? Jejich seznam naleznete na lovime.bio nebo kamprobio.cz.

Zdroj: BIO

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here