Zájem o mléko stoupá, obzvláště o to kvalitní

0
273

Mléko. Zatímco v minulosti bylo spojováno s mnoha pověrami o jeho škodlivosti, dnes tyto mýty odezněly a mléko se stalo díky svým vitamínům a živinám opět oblíbené. Jde totiž o nenahraditelnou potravinu, která je důležitá pro lidský organismus, obzvláště pro dětský.

Spotřeba mléka stoupá

Podle údajů Českého statistického úřadu využití mléka od roku 2012 až do roku 2016 stoupalo, spotřeba v následujícím roce byla téměř na stejně vysoké úrovni. Část z tohoto podílu zaujímá bio mléko. „Dlouhodobě vnímáme trend rostoucí poptávky po bio mléčných produktech. Tento trend, který jednoznačně vyčtete z každé statistiky k ekologickému zemědělství, ostatně potvrzují také naši sedláci,“ uvedla manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců Kateřina Urbánková.

Není mléko, jako mléko

Pokud se rozhodnete vzdát hold této potravině a nalijete si sklenici, zkuste se zaměřit na kvalitu. Sáhnete-li po mléku s označením bio, dopřejete si to nejlepší, co můžete. Biomléko obsahuje až o 68 % více zdraví prospěšných omega-3 mastných kyselin, minimum zbytkových pesticidů i antibiotik a až třikrát více kyseliny linolové, která má protirakovinné účinky. Poptávka se u nás zvyšuje nejen po mléku z ekologického zemědělství, ale také po lokálních mléčných produktech v bio kvalitě. Zkuste proto příště pro čerstvé mléko vyrazit na biofarmu. Na výběr dnes máte z mnoha desítek bio farem, které produkují bio mléko a prodávají ho přímo svým zákazníkům. Kromě farem je možné mléčné bio výrobky zakoupit i v běžné maloobchodní síti, kde jsou již k dostání v široké škále. 

Ekologické zemědělství

Ekologické zemědělství navíc zvířatům zaručuje bezvadné podmínky k životu. „Dojnice chované v ekologických chovech tráví většinu času na pastvě a v případě ustájení musí mít dostatek místa k pohybu a možnost výběhu. Jsou respektovány potřeby zvířat, krávy mají možnost žít v téměř přirozených podmínkách a tento přístup vede k prevenci nemocí,“ popisuje podobu bio chovu Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here