Nezapomínejte na mák v kuchyni. Vyzkoušejte ho i netradičně v podobě oleje

0
336
Zdroj - Náš modrý mák

Věděli jste, že mák je olejnina a je významným zdrojem oleje? Maková semena obsahují až šedesát procent oleje. Kvalitní makový olej se lisuje za studena z českého modrého máku. Už jste olej vyzkoušeli? V naší soutěži máte šanci!

Olej do zeleniny

Makový olej se značí nazlátlou barvou s výrazně makovým aroma i chutí. Je bohatý na vitamin E a nenasycené mastné kyseliny. Využití je především ve studené kuchyni. Stačí ho jednoduše nakapat na pokrájenou zeleninu či salát, a tak pokrm nevšedně ozvláštnit.

Kde hledat další makovou inspiraci?

471 bg

Mák patří odjakživa k naší národní tradici. Je cennou surovinou nejen pro svůj přirozeně vysoký obsah vápníku, ale umí také dodat jídlům neopakovatelný šmrnc. V knize slovenské autorky Gabriely Čechovičové najdete škálu receptů na slané i sladké makové pokrmy, mnoho zajímavých informací o historii pěstování různých odrůd máku a tipy, jak mák zařadit do jídelníčku.

Pro makové recepty vždy používejte čerstvý kvalitní mák, nejlépe takový, který je označen Českou cechovní normou. Více informací o naší české tradiční plodině a další makové recepty najdete na www.nasmodrymak.cz.

Pojďte s námi soutěžit!

Především který vitamín obsahuje makový olej?

a) vitamín A

b) vitamín E

c) vitamín D

Pro jednoho z vás máme připravený makový balíček, který obsahuje jak olej, tak kuchařku. Správnou odpověď posílejte do 9. září 2019 na [email protected] s heslem MÁK. Výherce bude kontaktován e-mailem.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here