Ve chvíli, kdy se za okny promění počasí a horké slunečné paprsky vystřídají plískanice, obvykle zatoužíme po jídle, které nás zahřeje a dodá nám energii. A když má navíc neodolatelnou chuť, je bez pecek a obsahuje spoustu vitamínů, není o čem přemýšlet. Ovoce kaki je na první pohled nenápadný oranžový plod. Následující recepty na podzimní kakao, kaki sušenky s čokoládou, těstoviny s kaki omáčkou a focaccia s rozmarýnem a kaki však dokazují, že je všestranně použitelný. Toto ovoce, které se rodí na svazích kolem španělské Valencie, září veselou oranžovou barvou, zdravím a chutí. Užijte si jej čerstvé nebo ve skvělých receptech. Jejich příprava je velmi snadná a po výsledku se jenom zapráší.
Podzimní kakao s kaki
Toto lahodné kakaové smoothie, které je plné vitamínů, si zaslouží pozornost. Díky kokosovému mléku vás v dopoledních hodinách nedožene hlad a koření pomůže nabudit organismus v boji proti podzimním plískanicím. Připravte si:
- 1 kaki
- 1 hrušku
- 1 pomeranč
- 1 lžíci kakaa
- 100 ml kokosového mléka
- lžičku skořice
- špetku kurkumy
Všechny suroviny dejte do mixéru, zalijte je kokosovým mlékem a rozmixujte. Podávat můžete teplé i studené.
Kaki sušenky s čokoládou
Spojení kaki a čokolády propadnete. K těmto sladkým sušenkám zbývá dodat jenom to, že jich nikdy není dost. Raději se proto zásobte více dávkami.
- 1 kaki
- 500 g hladké mouky
- 2 lžičky prášku do pečiva
- 250 g másla
- 200 g třtinového cukru
- 2 vejce
- hrst čokoládových čoček nebo čokolády rozkrájené na malé kostičky
Ušlehejte máslo s cukrem. Ve chvíli, kdy zesvětlá, začněte postupně přidávat vejce. Po zašlehání přidejte hladkou mouku smíchanou s práškem do pečiva, a nakonec hrst čokolády. Těsto nechte hodinu odpočívat. Mezitím si kaki nakrájejte na malé kostičky. Těsto vyndejte z lednice a začněte na plechu tvarovat malé hroudičky, o něco větší než vlašský ořech. Do každé z nich zapíchněte tři kousky kaki a dejte péct na 160 stupňů, dokud nebudou sušenky krásně zlatavé. Na konec nechte vychladnout ideálně na mřížce.
Veganský chia puding
Tento puding bude chutnat k snídani, ale zaručeně potěší také jako dezert. Slaný karamel na kaki už je jen skvělou tečkou na této veganské záležitosti.
- 1 kaki
- 8 – 10 lžic chia semínek
- 200 ml kokosového mléka
- dalších 5 lžic kokosového mléka na slaný karamel
- 3 lžíce třtinového cukru
- sůl
- oblíbené ořechy, např. vlašské
- kokosové plátky na ozdobu
Chia semínka smíchejte s kokosovým mlékem, rozlijte do sklenic a nechte odstát. Semínka postupně nabobtnají a vytvoří puding. Mezitím si můžete nakrájet kaki a připravit slaný karamel tak, že rozpustíte třtinový cukr, který zalijete lehce mlékem nebo kokosovou smetanou a jemně osolíte. Nakrájené kaki navrstvěte na puding, zalijte slaným karamelem, posypte ořechy, ozdobte kokosem a můžete podávat.
Focaccia s rozmarýnem a kaki
Dlouhá historie chleba jménem focaccia sahá za starověký Řím. Připravit jej umí snad každá italská máma a jeho rozmarýnová vůně neodmyslitelně patří k italské prostřené tabuli. V kombinaci s kaki dostane neobvyklou nasládlou chuť, po které se jen zapráší.
- 1 kaki nakrájené na tenké plátky
- 500 g hladké mouky
- 300 ml vody
- 1 sušené droždí
- lžička soli
- olivový olej
- několik větviček rozmarýnu
Zadělejte si těsto na focacciu. Hladkou mouku smíchejte s droždím a promíchejte. Poté přidejte lžičku soli a nakonec vodu. Takto připravenou směs vložte do robota a nechte uhnětat hladké nelepivé těsto, které po 30 minutách kynutí vyklopte na pečicí papír a natáhněte do stran. Vytvořte obdélník, ozdobte rozmarýnem, plátky kaki a polijte olivovým olejem. Takto připravenou focacciu nechte 10 minut odpočinout a poté vložte do trouby na 170 stupňů. Pečte zhruba 20 minut, dokud není focaccia na krajích nazlátlá a nerozvoní se.
Těstoviny s kaki omáčkou
S tímto receptem nešlápnete vedle. Základ pevně stojí na rajčatech, tradiční italské surovině, a skvělé kombinaci bylinek. Omáčku zaručeně zjemní mascarpone. Teprve kaki jí však dodá netradiční chuťovou vrstvu.
- 1 kaki
- olivový olej
- pepř, tymián, bazalka a oregano
- 1 šalotka
- 1/2 plechovky loupaných rajčat
- 2 lžíce mascarpone
- špagety
- piniové ořechy
- sůl
Dejte vařit vodu na špagety. Mezi tím si oloupejte šalotku, nakrájejte nadrobno a zpěňte na olivovém oleji. Dále přidejte loupaná rajčata, neloupané nakrájené kaki a nechte probublávat. Směs chvíli povařte a následně rozmixujte dohladka. Do vroucí, osolené vody vložte špagety a vařte podle návodu na obalu. Dále do omáčky přidejte mascarpone. Dle chuti osolte, opepřete, a případně přidejte bylinky. Nakonec špagety polijte omáčkou a posypte piniovými ořechy.
Zdroj: Persimon Bouquet