Život diabetika – jak moc se liší?

0
1352
Foto: Depositphotos

Cukrovka je nemocí na celý život. Zatímco diabetes 1. typu znamená absolutní nedostatek inzulinu v těle a začíná obvykle v dětství či dospívání, příčinou vzniku cukrovky 2. typu je nedostatečná tvorba inzulinu a citlivost tkání na něj.  Diabetiků 2. typu je u nás přitom přes 940 tisíc. Jak se liší jejich život?

Jídelníček

Myslíte si, že jídelníček diabetika je zcela odlišný od toho běžně doporučovaného, nebo že jde jenom o cukr? Kdepak. „Pravidla pro osoby s diabetem platí i pro osoby bez diabetu, protože při nedodržování zdravého životního stylu se mohou diabetiky stát,“ říká nutriční terapeutka Bc. Vladimíra Havlová.

Mezi 4 zlatá pravidla patří

  • jíst pravidelně – tedy, pravidelně v přiměřeném množství;
  • jíst zdravější potraviny – zařadit dostatek vlákniny působící příznivě na střeva (celozrnné potraviny, zeleninu, luštěniny), z jídelníčku, pokud možno, vyloučit uzeniny a sladkosti, alkohol si dopřávat s mírou (alkohol je bohatý na energii) a sladké limonády raději z pitného režimu zcela vyškrtnout;
  • nepřekračovat denní dávku soli (5 g);
  • používat zdravější postupy vaření – místo fritovacího hrnce dát přednost smažícímu papíru (vydrží vyšší teploty než pečící) nebo teflonové pánvi.

Další tipy najdete například na www.nebudkarDIAk.cz, webové stránce upozorňující také na to, že diabetici mají vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění. A proto je pro ně zdravý jídelníček důležitý.

Pohyb

Pohyb patří do života diabetiků stejně jako nediabetiků. Je důležitý pro:

  • zlepšení tělesné kondice
  • snížení krevního tlaku a hodnot krevních tuků
  • zlepšení hladiny cukru v krvi a schopnosti reakce na inzulín
  • zlepšení celkové funkčnosti kloubů, pohyblivost a snížení jejich bolestivosti
  • posílení srdce, plic a svalů
  • snížení stresu
  • udržení tělesné hmotnosti
  • zlepšení kvality spánku
  • lepší náladu.

Dalo by se říci, že pohybu není nikdy dost. Vhodné jsou například chůze, chůze s holemi, jízda na kole nebo plavání. Počítají se ale i práce na zahradě nebo úklid.

Píchnutí je rutina

Přesto je ale něco, v čem se život diabetiků liší. Měření glykémie (hladiny cukru) v krvi nebo injekční léky jsou pro mnoho z nich běžnou součástí života – někomu stačí kontrola glykémie 1x za 10 dní, jiný bere glukometr do ruky několikrát denně. Injekční je i léčba. „Ke klasickým glukometrům přibyly další způsoby kontroly glykémie a u léků nahradila běžné injekce předplněná injekční pera, která se velmi jednoduše používají. Injekční forma přitom neznamená pouze inzulin. V aplikačních perech jsou i jiné léky, například inkretiny, které nasazujeme po selhání tabletové léčby. Některé se užívají 1x denně, jiné pouze 1x týdně,“ říká diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.

Hubnutí jako součást léčby

Cílem každé diabetické léčby je udržet tzv. dlouhý cukr ve „správném“ rozmezí. Moderní léky se ale teď už zaměřují nejen na hladinu cukru v krvi, ale také na další související komplikace. Do této skupiny patří i léky nahrazující přirozeně se vyskytující hormon GLP-1. GLP-1 agonisté nejen že upravují hladinu cukru v krvi, ale zároveň pomáhají chránit srdce, cévy a ledviny i snižovat hmotnost. Jsem rád, že si v případě potřeby a při nesplnění kritérií ze strany pojišťovny na ni stále více pacientů přispívá. Pro řadu diabetiků je však tato léčba stále velmi drahá, zejména pokud by si ji měl plně hradit sám. Zmiňované GLP-1 agonisty si pacient aplikuje 1x denně, nebo dokonce jen 1x týdně. Stále ale platí, že k léčbě je třeba přidat zdravý životní styl.

Aby byla léčba účinná

I ve 21. století platí, že aby nedošlo ke zhoršení hladiny cukru v krvi a následným komplikacím, je nutné účinky léčby podpořit dodržováním základních pravidel zdravého životního stylu, které platí pro diabetiky stejně jako pro ostatní. Kromě zmiňovaného jídelníčku a pohybu do této skupina patří i nekouřit a chodit pravidelně na preventivní prohlídky. Schválně, kdy jste na ní byli naposledy vy?

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here