Podzim je tu. Už je to patrné nejen na teploměrech, ale i v kalendáři. Jak bojovat s podzimním splínem? Vyměňte jídlo, mlsání a alkohol za pohyb, správný pitný režim a zdravý a pestrý jídelníček.
Každý pohyb se počítá
Není nutné začít chodit do fitka, každý pohyb se počítá. Jezdíte-li do práce hromadnou dopravou, můžete vystoupit o dvě zastávky dříve, dojít tam pěšky a uvidíte, že ranní únava a mlha před očima se svižnou chůzí sama protrhá! Můžete také častěji chodit do schodů místo jízdy výtahem. I podzimní příroda je krásná, proto se o víkendu pořádně oblečte, uvařte si do termosky svůj oblíbený čaj a vyrazte na procházku či výlet. Chůze je obecně pro lidské tělo tím nejpřirozenějším pohybem, pomáhá rovněž s odbouráváním nadváhy, pozitivně působí na hladinu krevního tlaku, a navíc pomáhá zvyšovat odolnost proti stresu. Pro udržení dobrého zdravotního stavu je vhodné také plavání, které neklade takové nároky na pohybový aparát. Významný vliv na fyzické i duševní zdraví má jóga, která nejen vylepšuje kondici a zmírňuje bolesti svalů, ale pomáhá také zbavovat se stresu.
Vliv stravy na naše zdraví
Je prokázáno, že schopnost těla bojovat proti bakteriím a virům významně ovlivňuje složení stravy. Na podzim a v zimě, kdy už přece jen nemáme tolik chuť na čerstvé ovoce a studené zeleninové saláty, je vhodné servírovat zdravá jídla buď přímo v „teplé podobě”, anebo rovnou vybrat ta, která nás zahřejí tzv. zevnitř. „Každá potravina, kterou sníme, v našem těle během trávení vytváří chlad, je neutrální nebo plodí teplo. A proto je velmi důležité jídelníček přizpůsobit právě ročnímu období a našim pocitům i potřebám. Svým klientům v chladných měsících doporučuji zvýšit konzumaci koření, které je tzv. termogenní, podporuje trávení a urychluje metabolismus. (např. zázvor, pepř, skořice, rozmarýn, chilli, fenykl, hřebíček, kari, paprika, indická směs Masala atd.),” uvádí Hana Borkovcová, výživová poradkyně programu Cambridge Weight Plan.
Pitný režim
Horké nápoje si v chladných dnech vychutnáváme s chutí. Vypít ale denně několik hrnků čaje a kávy a k tomu třeba ještě svařené víno ke správné hydrataci příliš nepomůže. Kofein, jak známo, podporuje funkci ledvin a tím i odvodňování organismu. O alkoholu ani nemluvě. Ten tlumí vylučování antidiuretického hormonu, což zvyšuje ztrátu tekutin a minerálů ledvinami, nehledě na přísun zbytečných kalorií. „Tělo má svoje vnitřní regulační mechanismy, dva a půl litru vody denně k jeho správnému fungování stačí. Dostatečné zavodňování organismu dokonce slouží jako prevence zbytečného zadržování tuků a vody. Pokud trpíte zadržováním vody v těle, rozhodně neplatí, že byste měli pít o to méně. Namísto toho je žádoucí pozměnit celý stravovací režim a zařadit do něj potraviny, které pomáhají s odvodněním – například rajčata, rukolu nebo třeba meloun,“ radí profesor MUDr. Vladimír Teplan, DrSc., nefrolog a klinický konzultant výživového programu Cambridge Weight Plan.
Stejně jako dostatečná fyzická aktivita je pro udržení pevného zdraví a prevenci nemocí naprostou nezbytností i dostatek odpočinku.