Vyznejte se v rostlinných proteinech: Které jsou nejlepší a jak je zakomponovat do běžných jídel?

0
76
Foto: Pexels/Vie Studio

Rostlinné proteiny ve formě praktických a lahodných proteinových prášků nejsou jen pro vegany, sportovce či fitness nadšence. Obohaťte díky nim snadno a efektivně svůj jídelníček o cenné bílkoviny. Rostlinné proteiny pomohou zahnat chutě na sladké a podpoří proces hubnutí. Jsou skvělým pomocníkem pro udržení pevného těla, a navíc je můžete zakomponovat do low carb dezertů či zdravých svačinek.

Co jsou rostlinné proteiny a proč jsou důležité?

Rostlinné proteiny jsou zdroje proteinu získané z rostlin. Jsou důležité pro tvorbu svalové tkáně a enzymů. Jejich dostatečný příjem je zásadní především pro vegetariány a vegany. Nachází se v rostlinách, luštěninách, obilovinách a výrobcích z nich, jako jsou např. tofu, tempeh, seitan, ořechová másla, semínkové krekry, cizrnový hummus, směs na čočkové karbanátky či hrachová mouka. To vše je přirozeným zdrojem rostlinných proteinů. Existuje však i rychlejší způsob, jak tyto cenné proteiny zařadit do jídelníčku, a to formou proteinových prášků. Ty mají různé formy. Mohou být jednodruhové nebo složené z více druhů proteinů, neutrální nebo s příchutěmi. Speciální kategorií jsou proteiny obohacené o superpotraviny, jako např. spirulina, nebo jiné biologicky aktivní látky.

Jsou rostlinné proteiny vhodné jen pro sportovce a fitness nadšence?

Sportovci a lidé z řad fitness nadšenců běžně doplňují svůj příjem bílkovin pomocí proteinových prášků. Obzvlášť, pokud jsou vegetariáni či vegani. Rostlinné proteinové prášky však mohou přinést benefity i skupinám lidí, kteří:

– vyznávají zdravý životní styl a hlídají si množství makroživin

– chtějí navýšit příjem bílkovin bez nadměrného zatížení trávení konzumací masa

– mají zájem zhubnout tuk a udržet si svalovou hmotu

– by rádi snížili množství živočišných produktů se zachováním příjmu bílkovin

– potřebují mít po ruce dobře stravitelný, ale sytý, nápoj bez cukrů a přídatných látek

– jsou kreativci v kuchyni a vyrábí si nutričně hodnotné snacky

– potřebují svá smoothie a koktejly obohatit o protein

Proč je výhodné rostlinné proteiny kombinovat?

Rostlinné proteiny se na trhu objevují v mnoha variantách. Některé jsou kombinací různých druhů proteinů a dalších složek, jako jsou vitaminy, minerály, probiotika či vláknina, které mají příznivě ovlivnit výživu těla a fungování metabolismu. Jiné proteiny zase sází na čistotu složení a jednoduchost. Každá varianta si najde své zájemce, základem je, co od daného produktu potřebujete.

Rostlinné proteiny se dělí na jednosložkové a vícesložkové. Jednosložkové proteiny jsou získané z jednoho druhu rostliny, nejčastěji z konopí, ořechů, rýže, luštěnin a obilovin. Vícesložkové proteiny jsou pak chytrou kombinací jednotlivých druhů rostlin tak, aby z nich tělo vytěžilo maximum.

Které rostlinné proteiny patří mezi nejoblíbenější?

Rýžový protein je nejběžněji používaným rostlinným proteinem. Vyrábí se mletím hnědé rýže a je výborným zdrojem větvených aminokyselin, které pomáhají udržet svalovou hmotu.

Konopný protein se získává ze semen rostliny konopí. Vyrábí se z odrůdy, která nemůže způsobovat omamné stavy způsobené THC. Je dobrým zdrojem železa a hořčíku.

Hrachový protein je bohatý na aminokyseliny leucin, isoleucin a valin, které podporují regeneraci svalstva. Sportovci ho rádi používají po tréninku, protože pomáhá nárůstu svalové hmoty.

TIP: Kombinací více druhů proteinů tělu dodáte všechny potřebné aminokyseliny v ideálním poměru.

V jakou denní dobu rostlinné proteiny zařazovat do jídelníčku?

Rostlinný protein můžete přidat do svého jídla kdykoliv během dne. Hodí se do snídaňových kaší, zeleninových koktejlů, dezertů nebo jako nápoj po sportovní aktivitě. Přidejte ho kdykoliv potřebujete doplnit bílkoviny. Dle základních principů zdravého jídelníčku by každé hlavní jídlo mělo obsahovat bílkoviny, sacharidy, tuky, a ještě k tomu vlákninu. Pokud jste si v poledne dopřáli vegetariánský oběd s nižším obsahem bílkovin, můžete jejich množství snadno a chutně doplnit odpolední svačinkou v podobě bílého jogurtu ochuceného třeba Super vegan proteinem s příchutí banán.

TIP:

Odpolední svačinkou v podobě domácího proteinového jogurtu nemusíte vyřešit jen doplnění bílkovin. Přidejte si do jogurtu také lžičku Bio mletého lnu a zvýšíte tak i příjem vlákniny.

10 jídel, která můžete obohatit rostlinným proteinem

1. Domácí energetické kuličky z ovesných vloček, datlí a ořechového másla

2. Výživný chia dezert do skleničky z chia semínek a kokosového mléka

3. Overnight vločky (namočené přes noc) s ořechy a sušeným ovocem, jako rychlá snídaně

4. Fitness proteinové cookies sušenky s nízkokalorickou alternativou cukru

5. Proteinové lívance bez lepku z rýžové a jáhlové mouky

6. Nízkosacharidové moučníky do menší formy, např. cizrnové brownies

7. Zeleninové a ovocné šťávy

8. Husté smoothie koktejly nabité živinami        

9. Zeleninové placičky

10. Husté krémové polévky připravené v mixéru

Který rostlinný protein vyzkoušet jako první?

Rostlinný proteinový prášek vám musí vyhovovat chutí, vůní, konzistencí i rozpustností.  Pokud ho chcete vyzkoušet poprvé, je lepší zvolit menší balení. Postupně tak otestujete, jestli vám vyhovuje čistý neutrální protein, nebo ochucené proteiny. Z příchutí napoprvé sáhněte po klasice jako je kakao či banán.

Doporučení na závěr

Rostlinné proteinové prášky jsou zdravým a efektivním prostředkem pro zvýšení příjmu bílkovin. Vybírejte ty, které mají jasné složení a neobsahují konzervanty, přidané cukry a umělá barviva. I když se neřadíte mezi vegany či vegetariány, zařaďte pro obohacení do svého jídelníčku i rostlinné proteiny, které jsou šetrné pro vaše trávení. 

Zdroj: ISWARI

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here