Vitamin A, C a D: Jak se nejčastěji projevuje jejich nedostatek?

0
260
Foto: euclekarna

Dostatek všech nezbytných vitaminů a minerálů je naprosto zásadní pro fungování lidského organismu. Ve chvíli, kdy základní mikronutrienty chybí, se mohou objevit nejrůznější zdravotní obtíže. Jaké nejčastější potíže souvisejí s nedostatkem vitaminů a lze to řešit?

Co dělat, když chybí vitamin D

Trápí vás časté výkyvy nálad, únava, svalová bolest nebo poruchy spánku? Zkontrolujte, zda přijímáte dostatek vitaminu D. Ten bývá deficitní zejména v zimních měsících, kdy je méně slunečního svitu. A jak můžete déčko do svého organismu doplnit? Zaměřte se na konzumaci mořských ryb, vajec, ořechů a především vyhledávejte sluníčko, jak je to jen možné. Nebojte se sáhnout také po speciálních potravinových doplňcích s vitaminem D.

Nedostatek vitaminu C a co s ním

Vitamin C je považován za nekorunovaného krále všech vitaminů. Podporuje imunitu, čímž zabraňuje případnému nachlazení, a je to velmi mocný antioxidant. V aktuální době je hojně využíván i v kosmetickém průmyslu. Že vám chybí céčko, většinou poznáte podle toho, že až příliš často trpíte na záněty dásní, krvácení z nosu a opakovaně se vám vracejí nejrůznější rýmy a virózy.

Vitamin C rozhodně patří mezi vitaminy, které můžete suplementovat v průběhu celého roku. A pokud se chcete zaměřit na jeho dostatečný příjem ze stravy, pak do svého jídelníčku zařaďte citrusové plody, šípek či papriky.

Jak zvýšit příjem vitaminu A

Máte potíže se šeroslepostí, s častými záněty spojivek nebo se vám na kůži předčasně dělají stařecké skvrny? Pak se vás dost možná týká nedostatek vitaminu A. Ten má příznivý vliv především na kůži a zrakové ústrojí, proto se jeho deficit promítá zejména do těchto oblastí. Příjem vitaminu A nejlépe podpoříte kvalitní stravou, která by měla zahrnovat mořské ryby, mrkev, špenát nebo třeba dýně. V případě obtíží a zejména pak po domluvě s lékařem můžete nasadit i takříkajíc silnější kalibr v podobě doplňků stravy.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here