Trh s doplňky stravy rapidně roste, lidé za ně utrácí tisíce

0
740
Foto pixabay

V boji proti nejrůznějším zdravotním problémům se lidé stále častěji snaží vyvarovat klasickým lékům a raději dávají přednost doplňkům stravy, které obsahují výtažky z léčivých bylin. Ty většinou obsahují široké spektrum prospěšných látek pro naše tělo. Zvýšenému zájmu o tyto doplňky stravy přispěla i koronavirová pandemie. Díky tomuto trendu se výrazně zvýšil i tlak na kvalitu. Firmy se tak předhánějí ve využívání nových technologií, které umožňují doplňkům stravy lepší vstřebávání v našem organismu. Tedy k efektivnějšímu využití důležitých vitamínů.

„Trh s doplňky stravy se vyvíjí rychlým tempem. Současná doba, kdy se lidé naučili nakupovat doplňky stravy i online a ne pouze přes kamenné lékárny, podporuje vznik nových výrobců a doplňků stravy, které kopírují trendy a nové studie ze zahraničí,“ potvrzuje David Buchta, propagátor zdravého životního stylu z PRIMULUS.

Špatné kombinace vašemu zdraví spíše uškodí

Uspěchaná doba plná stresu s sebou přináší celou řadu civilizačních chorob a s přicházejícím podzimem a chladným počasím je prevence o to důležitější. Lidé ale často naprosto bez předchozí edukace začnou používat velké množství různých druhů vitamínů najednou, a to například i spolu s jinými léky předepsanými jejich lékařem. Takové kombinace však jsou často spíše hrozbou a mohou vyústit v závažný problém.

„Mnoho látek a doplňků stravy způsobuje kontraindikace s léky. Nejčastější problémy jsou u léku na tlak, nebo ředění krve. Pokud užíváte jakékoli léky, je nutné se vždy poradit s lékařem, zda můžete daný doplněk stravy užívat. Někdy může poradit i lékárnice, pokud je to ale možné, obracejte se na obvodního lékaře,“ radí David Buchta.

Dokonce i ty nejběžnější doplňky stravy mohou mít především s léky překvapivé interakce. Na které kombinace doplňků stravy a léků je nutno si dát pozor? Například vitamín D může snižovat účinek léku na snižování cholesterolu. Může také interagovat s některými léčivy na vysoký tlak. Vysoké dávky vitamínu D užívané spolu s diuretickými léky mohou mít za následek zvýšený obsah kalcia v těle, což může způsobit ledvinové potíže. Užívání třezalky s antidepresivy může vést k nadměrným tělesným úrovním serotoninu. To může mít za následek vážné vedlejší účinky včetně svalové ztuhlosti a křečí. Třezalka může také snižovat účinek dalších léčiv. Nedoporučuje se kombinace doplňků stravy obsahujících třezalku s antikoncepcí nebo s léky na HIV.

Není doplněk jako doplněk

Poptávka zákazníků se během roku proměňovala. Kromě roušek, respirátorů a dezinfekce na pandemii „vydělaly“ doplňky stravy, do kterých Češi ve snaze posílit svou imunitu neváhali investovat. Trh s doplňky rapidně roste. Množí se ale případy, kdy přípravky neobsahují látky, které výrobci deklarují na obalu, nebo naopak obsahují složky, které zdraví neposílí. Není proto divu, že i přes obrovský boom s doplňky, který pandemie přinesla, je stále spousta lidí skeptická.

„Problém je často vidět v jiných zemích, například v USA, kdy uvádění nových doplňků stravy není moc kontrolováno a k těmto případům dochází často. U nás je situace lepší, každý doplněk stravy v oběhu musí být řádně nahlášen a spadá pod kontrolu SZPI (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), která dělá namátkové kontroly a testy účinných látek,“ vysvětluje David Buchta.

Při koupi dávejte přednost kapslím před tabletami. Méně živin se ztrácí při výrobě. Výjimkou z tohoto pravidla je vitamín B12, který by zničily žaludeční kyseliny, pokud by tableta nebyla potažena. Vyvarujte se produktů, které obsahují všechno. U výrobků, obsahujících více než 10 přísad v jedné tabletě je velká pravděpodobnost, že budou bez zvláštních účinků. Samozřejmě výjimka potvrzuje pravidlo, ale obecně se tím dá řídit. Nenechte se zlákat reklamami. Je to doplněk. Nezaměňujte to s různorodou stravou a už vůbec je neužívejte místo jídla.

Zdroj: PRIMULUS

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here