Jak naučit dítě jíst a vytvořit mu správné stravovací návyky

0
2632
Zdroj: BIO

Co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Toto známé přísloví se dá použít prakticky na cokoli. Faktem ale zůstává, že to, co se dítě jako malé naučí, to bude pravděpodobně aplikovat po celý svůj život. Velkou míru zodpovědnosti za to, jaké bude, jaké budou jeho zvyky a zejména ty stravovací, tak mají jeho rodiče. Také chcete předat svému potomkovi jen to nejlepší a naučit ho správně jíst, i když vaše strava není zrovna stoprocentně ukázková? Přinášíme hned několik tipů!

Pitný režim jako naprostý základ

Už od mala maminky a babičky často opakují, že pít se musí. A je to pravda. Veďte své malé dítě k tomu, aby pravidelně pilo. Podávejte mu vodu či čaj, kdykoli k tomu bude vhodná příležitost. Sami si u toho nalijte sklenku a s dítětem si přiťukněte. Tento rituál si děťátko brzy oblíbí. Kdykoli pak budete potřebovat, aby dítě více pilo, stačí pozvednout skleničku k přiťuknutí.

Vyhněte se cukru, co to jde

Pokud patříte mezi velké milovníky sladkostí, zkuste si je dopřávat “potají”, pokud nechcete, aby vaše dítko už od malička papalo jen čokoládu. Jistě, nic se nemá přehánět a ten báječný domácí koláč si společně klidně dejte, předejděte však tomu, aby dítě dostávalo sladkosti za odměnu. A pokud si tento návyk vytvoříte, mějte na paměti, že sladkosti vždy až po pořádném a vydatném jídle. Pozor si dávejte zejména u přeslazených dětských pitíček. Jejich dávka cukru bývá enormní. Pokud však dítě neslazené pití odmítá, zkuste domácí sirup, u něhož přesně víte, kolik cukru nebo sladidla obsahuje.

Velké množství soli není žádoucí

Jakmile je dítě trochu větší, dopřáváme mu zcela stejná jídla jako nám dospělým. Velké množství soli je však na škodu zejména pro ledviny či vysoký krevní tlak. Zkuste proto solit o něco méně a vyhněte se pravidelným “pamlskům” jako jsou chipsy, hranolky či hamburgery, jež kromě soli přináší také energii ve formě nežádoucích nasycených tuků. Věřte, že na podobná chutná jídla si dítě stejně jako na sladké zvykne velmi snadno a těžko se tyto návyky odbourávají.

Pestrá strava je klíč k úspěchu

I když sami ryby zrovna nemusíte a květák byste nikdy nepozřeli, nikdy své nesympatie k vybraným pokrmům či surovinám nedávejte urputně najevo před svou ratolestí. Děti se rády opičí a jakmile něco nemají rádi rodiče, automaticky to odmítají také. Raději přesvědčte sami sebe a snězte kousek neoblíbeného jídla, aby si jej dopřálo i vaše dítě. Čím více bude dětská strava pestrá, tím lépe. Nezapomínejte na základní ovoce a zeleninu, ale také na dostatečné množství mléčných výrobků i masa a také luštěnin. Pečivo vybírejte spíše tmavé a celozrnné či například kváskové a žitné, přinese malému tělíčku více užitku než obyčejné bílé pečivo.

Dbejte na kvalitu potravin

I když bude strava pestrá, důležité je zejména dopřávat našim malým radostem kvalitu a zaměřit se na takové potraviny, které neobsahují rezidua pesticidů či jiných nežádoucích látek. Tedy takové, které jsou vypěstované i vyrobené v souladu s přírodou. Vsaďte proto na ekologické farmy, které nabízejí široký sortiment lokálních biopotravin.

Zdroj: BIO

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here