Silná a odolná imunita je důležitější než kdy dřív. Sídlí především ve střevech

0
170

Imunitu si můžeme představit jako takový ochranný štít, který nás chrání zvenčí i zevnitř. A právě současná epidemie nového typu koronaviru představuje pro náš imunitní systém velkou zatěžkávací zkoušku. Trpíte v zimních měsících na chřipky, rýmu a nachlazené dýchací cesty nebo patříte mezi ohrožené skupiny obyvatel? Pak byste se v této nepříjemné situaci měli mít obzvláště na pozoru a svoji obranyschopnost posílit přirozenou cestou. Věděli jste, že klíčovým orgánem pro pevné zdraví jsou naše střeva?

Příčína nemocí bývá v oslabené imunitě

Patříte k lidem, které skolí každý bacil, jen se kolem mihne? Berete pořád dokola různá antibiotika, ale bez dlouhodobého efektu? Příčinu hledejte v oslabené imunitě, která nepracuje, jak má, a proto se těžko vypořádává i s vcelku běžnými infekcemi. Málokdo přitom tuší, že naším největším imunitním orgánem jsou střeva – právě ta jsou nezbytnou podmínkou pro naše zdraví a vitalitu. Proč tomu tak je? Nacházejí se v nich totiž biliony místních mikroorganismů. Přesně na těchto prospěšných probatických mikroorganismech záleží, jak jestli tělo správně vstřebá všechny důležité živiny přijímané ve stravě a odolá útoku různých patogenů. Tyto mikroorganismy mají také schopnost vyrábět látky, jako je kyselina mléčná, kterými vytvářejí nehostinné prostředí pro cizorodé bakterie.

Prostředí střevní mikroflóry narušuje celá řada věcí. Často si z toho hlavu příliš neděláme a považujeme to za daň moderní doby. Mezi klíčové faktory patří nevhodná strava plná jednoduchých cukrů a s nedostatkem vlákniny. S cukrem taky souvisí i nadměrný příjem „nezdravých“ tuků, tedy trans nenasycených mastných kyselin. Najdeme je jako ztužené rostlinné oleje v cukrovinkách, jako jsou oplatky, sušenky a různé dezerty, ale také v trvanlivém pečivu.

Jak pečovat o střeva tak, aby byla zdravá

Trávicí proces je komplikovaný a většina jeho dějů se odehrává mimo naši vůli. Péče o trávicí systém ovšem složitá není, jak prozrazuje praktická kniha Zdravé střevo od autorů Davida Freje a Jiřího Kuchaře. Vydalo ji nakladatelství Eminent a trávicí systém přibližuje v celém komplexu příčin a důsledků vzniku nemocí a jejich prevence. Uvádí méně známé souvislosti, nabízí nový pohled na střevo jako náš druhý mozek, popisuje orgánové hodiny a jejich význam pro správné trávení, předkládá terapeutický vliv přírodních signatur, principy antroposofické medicíny a smysl a cíl probiotik, prebiotik, symbiotik a psychobiotik.

Poukazuje také na některá méně diskutovaná témata, například na negativní vliv porodu císařským řezem nebo chronického stresu na střevní mikroflóru. Kniha ale především přináší metody, postupy a desítky způsobů přírodní terapie trávicích a střevních potíží a onemocnění. Patří k nim udržování acidobazické rovnováhy, očistné klystýry a nejrůznější bylinné kúry. Kromě dalších nemocí a potíží, například obezity, věnuje velkou pozornost žaludečním problémům, zácpě, Crohnově nemoci a ulcerózní kolitidě, syndromu propustného střeva, plísním v gastroenterickém systému, syndromu dráždivého tračníku nebo obávaným rotavirovým dětským průjmům.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here