Saláty vs. guilty pleasure. Statistky ukazují zajímavý trend ve stravovacích návycích

1
8821

Uber zveřejnil seznam nejoblíbenějších restaurací a pokrmů. Ukazují dominanci asijské kuchyně a výrazný růst v oblibě zdravého stravování. Žebříčku nejlépe hodnocených pokrmů ovšem stále vévodí stará dobrá klasika: na první třech místech se seřadily hovězí burger, sýrové hranolky a pizza. Zdravá strava si ale pomalu razí cestu i do Česka.

Vegetariánství, veganství i flexitariánství se z původně okrajových záležitostí pomalu stávají stravovacím standardem pro stále větší počet Evropanů. V Česku se tento trend potvrzuje jen částečně. Na rozdíl od dalších evropských uživatelů UberEats se Češi zatím masa vzdávat nechtějí, stále častěji ale preferují jeho zdravější a lehčí úpravu v kombinaci s čerstvou zeleninou. Menu čtyř z desíti nejoblíbenějších restaurací uživatelů služby UberEats tak sestává výhradně ze salátů a zdravé stravy. Ty jsou v těsném závěsu za kuchyní asijskou, která je v Praze vůbec nejoblíbenější.

Bánh Mì – praktičtější Phở

Asijská kuchyně se vyznačuje rovnováhou mezi plnou chutí a zdravějším zpracováním surovin, a právě na ni se specializuje hned pět z desíti nejoblíbenějších restaurací pražských uživatelů UberEats. Převažuje mezi nimi hlavně ta vietnamská v čele s bagetami Bánh Mì. Populární pokrm vznikl prozaicky: zabalením výrazných chutí surovin poloostrova Zadní Indie do praktické bagety z dob francouzské koloniální hegemonie. I to dělá z Bánh Mì ideální take-away svačinu. Z dalších východních kuchyní je pak zastoupena ještě indická nebo trošku překvapivě už méně známá arménská.

Salátové lego

Milovníci zdravé stravy o sobě dávají vědět, důkazem čehož jsou salaterie v Praze rostoucí jako houby po dešti. Nejvíce „salátových“ objednávek přes UberEats si připisuje havajská specialita poke. Jde o misku se zcela syrovými nebo marinovanými rybami, tropickým ovocem a zeleninou, doplněnou o rýži. Zákazníci většiny podobných bister si navíc mohou sestavit vlastní salát přesně podle chuti.

Desítku nejoblíbenějších podniků uzavírá pobočka celosvětové sítě prodejen bubble milk tea nápojů Comebuy.

Opravdu se zelenina nemůže s propečeným plátkem mletého hovězího měřit?

Zcela z jiného ranku je potom pohled na trojici vůbec nejlépe hodnocených jídel, kde se pospolu drží globální hegemoni streetfoodu: burger, hranolky a pizza. Nutno ale dodat, že jim z bramborové pozice na paty dýchá kuřecí salát z bistra Green Day Salads, kterému se tak společně s asijskou restaurací Chilli & Lime podařilo umístit na předních místech obou žebříčků. Milovníci české kuchyně pak v posledních měsících vyzdvihovali zejména moravského vrabce ze Staré Kotelny.

Top 7 nejoblíbenějších pokrmů podle uživatelů UberEats

Typ jídla                  Název jídla                   Restaurace

Burger                     Bacon Cheese Burger     Kaiser Franz Burger

Hranolky                  Cheesy Fries                 BAR FuD

Pizza                       Quattro Stagioni Pizza    Pizza Borsalino

Salát                       Chicken salát velký        Green Day Salads

Bun Bo Nam Bo        Bun Bo Nam Bo             Chilli & Lime

Sushi                       Sake Maki s lososem     Sushi Bar Made In Japan

Česká kuchyně         Moravský vrabec           Restaurace Stará Kotelna

1 REAKCE

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here