Období půstu, zdraví a šetrnost vůči přírodě. To jsou hlavní důvody, proč stále více lidí obohacuje svůj jídelníček rostlinnou stravou. A nemusí jít vždy jen o exotiku. Právě naopak. Stále častěji i kuchaři ve vyhlášených restaurací čerpají z odkazu našich předků a vybírají suroviny, které byly využívány v našem prostředí po generace – luštěniny. Lokální potraviny jako čočka, cizrna i jáhly jsou opět trendy. A není se čemu divit.
Hodné bílkovin a málo tuků
Nabízí řadu benefitů, které (znovu)objevujeme. A právě současná postní doba tomu jen nahrává. V tomto čase se už naši předci vydali na cestu očisty nejen duchovní, ale fyzické. Vzdali se proto masa, mléčných výrobků, ryb i vajec. Nemusíte zacházet do extrému, stačí se inspirovat. A strádat rozhodně nemusíte.
Luštěniny totiž maso směle nahradí. Jsou proto doporučovány výživovými specialisty kvůli svému vysokému obsahu bílkovin a nízkému obsahu tuků. Dále obsahují vitamíny a minerály a jsou zdrojem vlákniny.
Pestrá nabídka
Hrách. Jedna z plodin velmi typických pro českou kuchyni. Používá se do nejrůznějších kaší, nádivek, polévek apod. Jako ostatní luštěniny je zdrojem bílkovin. Sto gramů hrachu vám dodá 20 gramů bílkovin, tedy zhruba podobně jako libové vepřové maso. Pokud si potrpíte na lokální potraviny, je hrách jednou z nich. Spolehnout se můžete na Vitanu, dbá totiž na to, aby jak žlutý půlený hrách, tak zelený celý hrách pocházel výhradně od českých dodavatelů.
Pinto je středně velká, strakatá fazole. Má skvělou, lehce pikantní chuť a hodí se například do receptů mexické kuchyně, na saláty nebo pomazánky
Bílé malé fazolky jsou nejoblíbenější druh fazolí u nás. Staré recepty doporučují při vaření přidat k fazolím také bylinky – saturejku, kmín nebo majoránku, které pomáhají proti nadýmání. Obsah bílkovin je o něco vyšší než u hrachu, 100 gramů obsahuje 22 gramů bílkovin.
Cizrna se těší rostoucí oblibě u nás, zejména jako součást salátů a různých pomazánek. Stogramová porce obsahuje tolik bílkovin jako candát – 19 gramů proteinu. Hrstková směs je zase skvělým základem na přípravu klasické hrstkové polévky nebo různých nádivek.
Jáhly jsou loupaná zrnka prosa. Součástí české kuchyně už kdysi byly jáhelníky a jahelné kaše, které se vracejí do módy a můžete si na nich pochutnat nejen v hipsterských kavárnách. Vzhledem k tomu, že jsou lehce stravitelné, jsou výbornou součástí jídelníčku pro osoby s trávícími obtížemi. Další výhodou je jejich vysoký obsah vlákniny, ze sta gramů načerpáte zhruba 8,5 gramů vlákniny.
Kuskus je drobná těstovina, která se nemusí vařit. Při přípravě ji stačí pouze zalít vroucí vodou nebo vývarem a nechat odstát.
Bulgur se získává ze zrn tvrdých odrůd pšenice. Stává se stále oblíbenější součástí salátů, různých nádivek, karbanátků nebo polévek.
Pohanka je označována jako pseudoobilovina. Často je součástí receptů zdravé výživy. Vyzdvihován bývá její obsah rutinu, který prý zpevňuje cévy. Například společnost Vitana, která je leader ve výrobě luštěnin a rýže u nás, dbá na to, aby pohanka byla loupána mechanicky, což je šetrnější způsob opracování, při kterém zůstávají zachovány výživové hodnoty.
Quinoa neboli merlík čínský se řadí také do skupiny pseudoobilovin. Je to stará kulturní plodina původem z pohoří And v Bolívii, Peru a Chile. V jazyce Inků její název znamená „matka zrno“. V posledních letech se těší v USA a Evropě raketovému nárůstu obliby jako součást zdravé výživy.
Luštěniny jíme 2x týdně, neumím si ale představit, jíst je každý den.
Jistě jsou zdravé,ale nepřehánějme to s nimi… hrozí nemoc dna..