Máte chuť na něco netradičního? S cestováním po světě jsou neodmyslitelně spjaty i gastronomické zážitky. Na každém kontinentě najdete nepřeberné množství chuťových i barevných variací, které nenechají žádný mlsný jazyk v klidu. Vydejte se napříč Evropou a inspirujte se exotickými jídly, které se podávají napříč kulturami.
Nemusíte nutně vytáhnout paty z České republiky, abyste ochutnali trochu exotického jídla. Tu pravou, autentickou zahraniční gastronomii však nejlépe poznáte přímo na místě. Každý světadíl nabízí velké množství kulinářských zážitků. Vydejte se na cestu Evropou a objevte něco dobrého na zub. A kdo ví, třeba se inspirujete natolik, že si některý z pokrmů připravíte i po návratu domů. Ještě než se vydáte na cestu, nezapomeňte si sjednat cestovní pojištění online z pohodlí vašeho domova.
Hra mnoha chutí i vůní
Evropská kuchyně nabízí pestrou škálu nejrůznějších potravin, a i když se její složení liší stát od státu, základ mají podobný. Pro střední a severní Evropu je stěžejní ingrediencí maso. A to především kuřecí, vepřové a hovězí. Chybět nesmí ani zelena, různé druhy omáček a přílohy. Na jihu Evropy najdete nejčastěji mořské plody a ryby, a to díky Středozemnímu moři. Vhodné teplé klima svědčí olivám, rajčatům či paprikám. Pokud se vydáte na západ, ochutnejte maso, sýry, houby, ale i lahodné paštiky.
Je libo žabí stehýnko?
Celkem 27 zemí Evropské unie v sobě snoubí mnoho chutí i receptů. Některé zahraniční pokrmy, jako špagety, pizza či kebab, v tuzemsku zdomácněly natolik, že už je nepovažujeme za takovou exotiku. Tradiční francouzskou pochoutkou, která je dobře známá po celém světě, jsou šneci a žáby. Ti se připravují jako delikatesa zejména na vánoční tabuli. Vydejte se do některé z vyhlášených francouzských restaurací a objednejte si talíř smažených žabích stehýnek nebo si na zahradě ulovte hlemýždě zahradního. Žabí stehýnka chutnají nejlépe s čerstvými surovinami, zprudka osmažená na másle a dochucená petrželkou a česnekem. Věděli jste, že šneci nejsou pro českou gastronomii žádnou cizokrajnou novinkou? Zmínku o nich najdete už v kuchařce Magdaleny Dobromily Rettigové z první poloviny 19. století.
Larvy i hmyz v jídle jako základ
Pokud toužíte i po troše adrenalinu, vydejte se do Itálie a roztančete své chuťové pohárky za pomoci unikátního sýra. Tvrdý ovčí sýr casu marzu záměrně obsahuje larvy tzv. sýrohlodky drobné, což je zhruba čtyři milimetry dlouhá moucha. Ta do předpřipraveného sýrového bochníku naklade vajíčka (je jich zhruba 500 na jedno kladení). Z nich se poté vylíhnou larvy, které začnou požírat zrající sýr. Při konzumaci však musíte mít pro strach uděláno. Larvy se totiž obvykle neodstraňují a je tedy na vás, abyste si s hmyzem při jídle nějak poradili.
Zakázaný sýr jako afrodiziakum
Evropská unie původní recepturu této delikatesy zakázala, restrikce však velký dopad neměla. Rozšířila se tajná výroba a tento druh sýra i nadále představuje vyhledávanou sardinskou pochoutku. Obvykle se k němu přikusuje domácí chléb pane carasau, lehce štiplavou až čpavou chuť, která je pro sýr typická, spláchnete silným červeným vínem. V Sardinii také věří, že casu marzu funguje jako výborné afrodiziakum.
Načerpejte severskou sílu
Když doputujete trochu dále na sever, můžete ochutnat některé severské pokrmy. Například finská kuchyně má společný základ s tou švédskou a ruskou, jelikož Finsko k těmto zemím nějaký čas patřilo. Jedním z tradičních pokrmů je tzv. poronkäristys. Nejznámější laponské jídlo se nejčastěji připravuje ze sobího hřbetu. Nejdříve se nakrájí na tenké plátky, a až se dostatečně zatáhne, smaží se na pánvi s tukem. Na stole jej doplňuje nejčastěji bramborová kaše a brusinky. Finové také někdy přidávají pro zvýraznění chuti i nakládané okurky. Sobí i losí maso je pro Finy pochoutkou i zábavou, jelikož jsou vášnivými lovci zvěře.