Zhubnout, to je nejběžnější předsevzetí zaznívající z úst po polepšení prahnoucích Čechů. Jenomže se to snáz řekne, než udělá. Vždyť ačkoliv většina fitness center každoročně do poloviny února praskala ve švech, od jara už pak spíše zela prázdnotou. Proč? Protože většina z nás dělá tu nejčastější chybu – stanovujeme si zbytečně přísné a krátkodobé cíle, kterými sami sebe dostáváme jen pod tlak. Přitom redukci váhy lze ovlivnit nejrůznějšími maličkostmi, třeba i počtem a typem káv, které denně vypijeme.
Buďte realisté
Krok číslo jedna? Motivace. Ta je při redukci váhy jedním z nejdůležitějších faktorů. Buďte proto k sobě upřímní a řekněte sami sobě, proč chcete začít hubnout. Nestyďte se říct, že to děláte kvůli sobě či svým blízkým, tohle jsou totiž největší motivátory k tomu, abyste se vydali na úspěšnou cestu. A krok číslo dva, buďte realisté a klaďte si splnitelné, a především dlouhodobé cíle. Obrňte se trpělivostí a vytrvalostí. Předtím, než si stanovíte program i jídelníček, střízlivě zhodnoťte své možnosti, i co se třeba časové kapacity na přípravu domácího jídla týče. Na redukci hmotnosti si dejte dostatek času tak, abyste sami sebe nestresovali. Nic si nezakazujte, ale nepřejídejte se. Zhřešíte? Nevadí, ale hned se vraťte ke zdravému stravování a pohybu. Hubnutí není o tom, že snížíte denní příjem kalorií na minimum a každý den strávíte několik hodin cvičením. Zvolte takový systém, který je dlouhodobě udržitelný. Nedržte hladovky, nevynechávejte večeře, nesnažte se držet třeba jen ovocnou či zeleninovou dietu. Váš organismus zbytečně zatížíte a ztratíte spíš svalovou hmotu, než že byste ukrojili z tuků.
Kde začít? Zkuste to s pitným režimem
Nejjednodušší je začít jídelníčkem a kontrolou pitného režimu. Příjem tekutin je pro redukci váhy zásadní. „V momentě, kdy chce člověk měnit jídelníček a chce se třeba začít víc hýbat, tak právě správně nastavený pitný režim je velmi důležitý. Tělo musí mít vody dostatek. Stačí třeba přidat jednu sklenici vody za den, nebo ubrat jednu kávu, případně místo slazené kávy si dát kávu neslazenou,“ říká nutriční specialistka ze sítě výživových klinik NUTRIADAPT, Ing. Monika Bartolomějová. Neznamená to, že by se z vás ale měli stát „aquaholici“. I v tomto případě, jako ostatně téměř ve všech, platí – všeho s rozumem a mírou. Důležitá je rovnováha. „Doporučené denní množství se odvíjí od toho, kolik člověk váží, ale samozřejmě třeba i od toho, co dělá. Když někdo ve své profesi hodně mluví, třeba paní učitelka ve škole, nároky na pitný režim se zvyšují,“ doplňuje. V zimě ale obecně platí spíše opačný problém. Lidé nepociťují tolik žízeň a příjem tekutin je spíše nižší. Proto pitnému režimu v tomto období věnujte větší pozornost.
Hledejte příležitosti k pohybu
Nedílnou součástí hubnoucího procesu je pohyb. Pokud s pohybem začínáte, vyberte si takový, co vás baví a je vysoká šance, že u něj vydržíte. Ne šílený dril a bezpočet opakování, ale pozvolný pohyb, u kterého odreagujete i svou mysl. A pozor, to, že jsou zavřená fitness centra či doma nemáte žádné vybavení, není argument. Cvičit se dá i doma, jedním z nejúčinnějších způsobů cvičení je právě to s váhou vlastního těla. Dle nutriční specialistky Moniky Bartolomějové je však nejzásadnější běžný pohyb. „Běžný denní pohyb spaluje nejvíce energie. V dnešní době je opravdu velkým problémem to, že řada lidí přijede do práce autem, vyjede do kanceláře výtahem, celý den sedí na místě, a to samé opakuje večer. I když třeba večer obstarají rodinu, výdej je moc malý. Člověk, když celý den sedí, tak té energie vydává opravdu velmi málo. U lidí, kteří mají sedavé zaměstnání, je proto vhodné dbát na pravidelné vstávání ze židle, dobré je jít se na chvilku projít nebo protáhnout a soustředit se na to, aby takto navyšovali ten běžný denní pohyb,“ říká.