Mléko, sýry i jogurty. Mléčné výrobky mají v životech lidí nezastupitelné místo. Obsahují totiž důležitou látku, kterou tělo pro vývoj potřebuje – vápník. Ten má významný vliv na růst a vývin kostí i zubů. Na trhu se nabízí nespočet druhů mléčných výrobků. Ve výběru se tak nemusíte omezovat pouze na ty z kravského mléka. Vyzkoušet můžete i ovčí a kozí varianty. Jak často mléčné potraviny jíst a kam vyrazit pro ty nejhodnotnější, se dozvíte v našem článku.
Spolehlivou záruku kvality mléčných výrobků vám poskytnou produkty z ekologického zemědělství, ideálně z lokálních bio farem. Zvířata se pohybují volně na pastvinách a při ustájení i dojení mají dostatek prostoru k pohybu. Nejsou tak pouhými stroji na mléko, ale je s nimi zacházeno s maximální láskou a ohleduplností. Navíc máte jistotu, že do produktů nejsou přidávány žádné nepovolené konzervační látky, škrob apod. Kromě bio farem můžete kvalitní mléčné výrobky nakoupit online či v supermarketech. Poznáte je podle označení logem biolistu nebo biozebry.
Mléko a jeho benfity
I když dětem nechutná kravské mléko, nemusí to nutně znamenat, že si nenajdou cestu k jiným mléčným výrobkům. Ideální je kombinace s potravinami, které mají děti rády – třeba s jahodami nebo jiným ovocem. Navíc například ovčí mléko a výrobky z něj obsahují oproti kravské variantě některé další benefity. Jde zejména o větší množství bílkovin a esenciálních aminokyselin. „Ovčí mléko je tučnější, po chvilce se i v lahvi u pasterovaného mléka začne usazovat smetana, takže dávám spíše přednost ovčímu tvarohu, ze kterého jsou právě díky tuku skvělé dezerty s ovocem. Výborné jsou také sýry,“ doporučil kuchař Hugo Hromas.
Náš tip: Buvolí farma Ohař
Vydejte se na historicky první buvolí farmu v České republice, která se specializuje výhradně na mléčné výrobky. Za svůj produkt buvolí Labneh neboli domácí čerstvý krémový sýr, získala také v roce 2019 cenu Česká biopotravina roku v kategorii Biopotraviny živočišného původu – mléčné výrobky.
Jak často jíst mléčné výrobky?
Nároky na příjem živin s vývinem dětí rostou a s nimi i požadavek na dostatečné množství vápníku. Všeobecně je doporučováno, zejména v případě menších dětí ve věku do 3 let, konzumovat pět porcí denně. Posléze tři až čtyři, přičemž jedna porce představuje asi 125 gramů jogurtu, 20 gramů sýru anebo půl hrníčku mléka. Spíše se poohlížejte po tučných variantách, které dětem dodají větší množství živin.
Je také dobré držet se pravidla, že s ničím se to nemá přehánět. Což platí v případě dětského jídelníčku také. Ne všechny mléčné produkty jsou pro děti vhodné v každém věku. Například teprve po prvním roce života může miminko pasterované plnotučné mléko a také tvarohové mléčné výrobky, jako jsou sýry anebo jogurty.