Jídelníček pro zářivé a zdravé vlasy. Co v něm nesmí chybět?

0
2870

Krása a zdraví vlasů nezáleží pouze na výběru kvalitního šamponu. Společně s pletí a nehty odrážejí celkový zdravotní stav a nemilosrdně odhalují náš životní styl. Nezačínejte proto s péčí o vlasy až v koupelně na poličce s kosmetikou, ale myslete na ni už v kuchyni. Jaký jídelníček našim kadeřím prospívá nejvíce?

Řídké a zplihlé „licousy“, roztřepené konečky, mastící se nebo naopak velmi suché vlasy s tendencí ke krepacení. Problémy s vlasy trápí v současné době většinu populace. Pokud se vaše hříva nachází v žalostném stavu, je na čase zamyslet se nad tímto zdánlivě kosmetickým problémem komplexněji a zaměřit se více na výživu zevnitř. Aby byla kštice zdravá, silná a lesklá po celý rok, musíme začít dbát na pestré a vyvážené stravování. S dostatečným přísunem vitaminů a minerálních látek můžeme být našemu snu o pevných a hustých pramenech zase o něco blíže. Dejte si pozor na často předražené doplňky stravy z lékáren nabízející zázraky na počkání. Nefungují stoprocentně, a navíc lidský organismus dokáže spíše těžit z živin přijímaných přirozeně ve formě stravy než z prefabrikovaných tobolek.

„Kvalitní kosmetické produkty mají samozřejmě pro zdraví, krásu a lesk vlasů nezastupitelný význam, zvláště v případě, kdy je naše hříva nadměrně zatěžována zevnitř i zvenčí řadou negativních faktorů,“ říká Monika Plachá z profesionální vlasové kosmetiky Nouvelle. „K tomu připočtěme hektický životní styl, stres a jiné vlivy životního prostředí. Pestrý jídelníček by měl jít ruku v ruce s vhodně vybranou kosmetikou pro daný typ vlasů. Zvláště je to důležité v případě narušených, suchých a porézních vlasů, které potřebují naši starost nejakutněji,“ doplňuje Plachá. 

Blahodárný olivový olej

Tato přírodní ingredience patří k tajným trikům modelek a celebrit. Nejvíce kadeřím prospěje panenský olivový olej. Můžete ho používat hned dvojím způsobem. Výborně funguje jako výživná kúra na poškozené konečky. Stačí si připravit domácí lázeň z vysoce kvalitního olivového oleje. Konečky do ní naložte a následně důkladně opláchněte. Druhou možností je přímá konzumace – můžete jím nahradit olej slunečnicový, jiné rostlinné tuky a margaríny. Jen pamatujte, že nejlepší službu vám prokáže za studena, není tudíž vhodný ke smažení a fritování.

Zelená pro vaše vlasy

Až budete příště na nákupu, zaměřte se na zeleninu tmavě zelené barvy, jako jsou papriky, brokolice, fazolky a listový špenát. Je skvělým zdrojem železa, kalcia a vitaminů z rodiny A a C. Tyto vitaminy napomáhají přirozené mazové produkci, jež chrání vlas před poškozením. Nedostatek vitaminu A a hořčíku ve stravě může způsobovat zvýšenou lámavost a padání. Hořčík najdete v luštěninách, ořechách, šípku, máku či pšeničných klíčkách.

Luštěniny podporují růst

Hrách, fazole, čočka a sója jsou bohaté na proteiny, železo, zinek a biotin. Právě nedostatek těchto prvků a látek má často na svědomí křehké, lámavé vlasy bez života. V průměru lidský vlas za měsíc poporoste až o 1 cm. Právě se zvýšeným příjmem železa a bílkovin, jež stimulují růst, můžete zaznamenat citelný rozdíl oproti tomuto průměru.

Na pružnost pudink

Pro zvýšení elasticity odborníci doporučují pravidelnou konzumaci rosolovitých pokrmů, jako je pudink, želatina, žužu cukrovinky. Samozřejmě se to nesmí přehánět, ale želatina, ať už umělá, nebo živočišná, je vždy prospěšná. Vlasy se méně lámou, jsou poddajnější, lépe se upravují a zároveň je to prevence proti třepení. 

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here