Jak nepřibrat a udržet se i v těchto dnech ve formě

0
7834

V posledních dnech zažíváme v našem osobním i pracovním životě mnoho překotných změn. Mění se nám zaběhlá životospráva, organizace dne, mnozí pociťují zároveň i značnou nejistotu z budoucnosti a jsou vystaveni stresu. Jak to vše sladit se zdravým životním stylem, jak nepřibrat a udržovat se i psychicky co nejvíce v pohodě?

1. Dodržujte běžný režim

Denní rituály nám dávají pocit jistoty, duševního klidu a stability, proto bychom na ně ani v tomto extrémním období neměli zapomínat. Denní rituály s malými obměnami můžeme zachovat – ranní čaj si sice nedáme s kolegy fyzicky, ale můžeme uspořádat konferenční hovor přímo z naší kuchyně. Hodiny jógy snadno nahradíme videem z internetu a podobně. Pokud právě teď nechodíte do práce, je vhodné vymyslet si nějaký vlastní harmonogram, který vám bude dávat pocit kontroly, organizace, a udrží vás v psychické pohodě mnohem lépe, než 14 hodin u televize na gauči,“ míní Petr Patočka, jednatel společnosti Kyosun s.r.o. Režim dodržuje i ve stravování. „Snažte se nevybočovat z pravidelného stravování, jezte nejlépe 5 x denně. Dělejte, na co je váš organismus zvyklý. Pomůžete udržet jej stabilnější a odolnější. Stejně tak dodržujte pitný režim – zhruba 2-2,5 l tekutin – nejlepší je čistá voda,“ říká Věra Burešová, výživová poradkyně.

2. Nakupujte s rozmyslem

Spousta Čechů se zásobila trvanlivými potravinami, ty však nejsou pro naše tělo a zdraví nejprospěšnější. Ale neházejme všechny trvanlivé potraviny do jednoho pytle. „U nás doma najdete suroviny jako je rýže natural, jáhly, pohanka, čirok, quinoa, několik druhů luštěnin jako je čočka, fazole azuki, cizrna, hrách nebo mungo. Na pečení používáme pohankovou, čirokovou anebo např. cizrnovou mouku. Mléko si děláme domácí rozmixováním mandlí nebo lískových oříšků či z jiných ořechů nebo semínek. Dbáme na to, aby jídlo na našem talíři bylo pestré a výživově plnohodnotné, tzn. že na něm máme obilninu, luštěnu i zeleninu, a to jak vařenou/dušenou/pečenou, tak kvašenou (domácí pickles). A většinou ho doplňujeme i různými klíčky nebo microgreens (hrášek, slunečnice, řeřicha, ředkvička, zelí a další),“ popisuje zdravě vyvážený jídelníček Stanislav Petříček, popularizátor zdravého životního stylu pro manažery.

3. Zbytečně nezobejte

Udělejte maximum pro to, abyste se nesnažili uklidňovat stres jídlem – tipy, jak to udělat: jezte pravidelně po 2,5 hodinách a místo toho, abyste se pustili do „hříchu“, se jděte raději projít na vzduch. Mnoho lidí uklidňuje něco chroupat – takže zeleninu na širší hranolky a může se zobat. Konzumujte vlákninu – dodá vám větší pocit nasycenosti a potřebu jíst tak udržíte lépe na uzdě. Dobré je najít si pro uklidnění a zabavení se nějaký nový nebo staronový koníček. Co takhle šít, číst si, vařit zdravé pokrmy, zacvičit si, vzdělávat se, kutit, zazpívat si či zahrát si na hudební nástroj?

4. Neodepírejte si čerstvý vzduch

Pokud jste zdraví, choďte denně ven do parku či přírody. Rozhodně však při tom musíte dodržovat všechna aktuální nařízení, tedy s rouškou a zcela se vyhýbat venku jakýmkoliv sociálním kontaktům. Pokud to situace dovoluje, tak choďte do práce pěšky anebo jezděte na kole. I v současné situaci můžete vyrazit na kole na výlet, určitě ale volte výlety do přírody, kde zamezíte kontaktu s lidmi, a nezapomeňte si vždy zakrýt ústa a nos. Začněte s kratšími trasami a zprvu se vyhněte prudkému stoupání.

5. Ve zdravém těle, …

Zařaďte pravidelné cvičení doma. To, že nemůžete jít do posilovny nebo tělocvičny neznamená, že se nemůžete hýbat vůbec. Můžete zkusit i různé cvičební lekce na internetu. Pokud máte zahrádku, práce na čerstvém vzduchu pro vás bude prospěšná fyzicky i psychicky. Pokud máte více času a pejska, i ten ocení více procházek.

6. Pouze pozitivní myšlenky

Pokud máte méně sociálního kontaktu kvůli karanténě, zavření provozů, home office a dalším opatřením, je dobré více komunikovat s příbuznými i známými online a telefonicky. Snažte se však nešířit negativní zprávy a nepřenášet svoje obavy na ostatní, ale soustředit se na jiná témata a být ostatním více podporou než zátěží.

7. Opatrně s alkoholem!

„Pamatujte, že popíjení alkoholu je nežádoucí z řady důvodů – díky vysoké energetické hodnotě narušuje vaši snahu o udržení či získání ideální postavy. Dále jeho konzumace oslabuje imunitu. Navíc uklidňující účinek je pouze krátkodobý. Snažte se najít jiné pomocníky pro uvolnění napětí – např. staré i nové koníčky a zájmy, komunikace a společné činnosti s rodinou, četba, zvelebování bytu a podobně,“ navrhuje Věra Burešová.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here