Jak bojovat s večerním přejídáním? Rady od výživového poradce

0
27
Foto: Pexels/JESHOOTS.com

Večerní mlsání je asi jeden z nejčastějších zlozvyků, se kterými se potýkají ti, co si chtějí hlídat linii. Naštěstí existují způsoby, jak s ním zabojovat nebo dokonce, jak se ho zbavit jednou provždy. Praktické tipy nám prozradil výživový poradce Lukáš Vrána.

„Večerní mlsání je jeden ze způsobů, jak si pomalým, ale jistým způsobem zvýšit hmotnost. Vždy samozřejmě záleží na tom, co sami sobě dovolíte,“ vysvětluje Lukáš Vrána a přidává několik rad.

Vyhněte se prázdným kaloriím, sáhněte raději po zelenině

Pokud vás po večeři přepadne chuť na něco malého na zub, zkuste zvolit různě upravenou zeleninu – ať už čerstvou s dipem (například nakrájená mrkev nebo řapíkatý celer s humusem apod.), nebo pečenou. Připravit si můžete třeba celerové nebo batátové hranolky pečené v troubě či zeleninové jednohubky (pečené plátky cukety s trochou sýra á la minipizza).

Plánujte dopředu, rozvrhněte si denní jídla tak, aby vás dostatečně zasytily

Zkuste se sami zamyslet nad tím, jak bude vypadat váš následující týden, zda nemůžete něco malého změnit tak, abyste směřovali ke svému vytyčenému cíli. Někdy stačí drobné, ale dlouhodobé změny a výsledek se zaručeně dostaví.

„Jednou z možností je přeorganizovat doby jídel – stravu můžete rozvrhnout i tak, že snídáte později, oběd také trochu posunete, odpolední svačinu zvolíte buď jako zeleninovou, nebo jako kombinaci s bílkovinou. Večeře, pokud nebude doplněná o velkou přílohu (a tedy bohatý zdroj sacharidů), také nebude znamenat kalorickou nálož. Díky tomu si vytvoříte prostor pro menší vhodně sestavené jídlo, které si můžete dát později večer,“ vysvětluje Lukáš Vrána z The 1:1 Diet.

Když se něco nepovede

Pokud už „ujedete“ na něčem ne zcela vhodném a noční přejídání se dostane mimo vaši kontrolu, zkuste odlehčit svůj jídelníček následující den. Na snídani je možné snížit příjem sacharidů (například vynechat cereálie nebo pečivo a zvolit jen bílý jogurt), na oběd si můžete dát lehčí salát. Bílkoviny ale určitě neomezujte, pro tělo jsou klíčové a při hubnutí by vám nedostatek bílkovin nepomohl. Cílem bude pokrýt ve stravě potřebu bílkovin, ale nenavyšovat přitom celkový příjem energie. Výhodu mohou mít sportující jedinci, protože těm postačí krátkodobě navýšit množství pohybové aktivity.

V případě, že si nejste jistí, jak si nastavit vyvážený jídelníček tak, abyste nepřibírali na váze, je dobré poradit se s výživovým poradcem, který vám navíc bude oporou po celou dobu redukce hmotnosti i v následující stabilizační fázi.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here