Děti by měly ve vedrech pít hlavně vodu nebo neslazené čaje

0
123

Letošní letní počasí sice není tak úmorné jako v minulých letech, dny s vysokými teplotami se nám ale nevyhýbají. Vedra jsou pro náš i dětský organismus poměrně náročná. Zvládat lépe horké dny zcela určitě pomůže i správný pitný režim. Jeho základem by měla být voda.

Nezbytná voda

Voda je pro naše tělo nezbytná. Zajišťuje látkovou výměnu a dobrou funkci ledvin. Dostatek tekutin bychom si měli opravdu hlídat a o to více v horkých dnech. Tento úkol může patřit zvlášť u dětí k těm náročnějším. Některé pít moc nechtějí, další zase vyhledávají jenom slazené nápoje, kterých bychom se měli maximálně vyvarovat. „Rodiče mají často pocit, že po slazených limonádách děti více pijí a jsou hydratované, ale opak je pravdou. Tyto tekutiny žízeň zvětší, proto je nutí více pít, ale kýžený efekt nezajistí. Kvůli velkému množství chemických látek, převážně kofeinu v kolových nápojích, může dojít ještě k větší dehydrataci. Limonády navíc obsahují obrovské množství cukru,“ vysvětluje Alena Paldusová z programu Zdravá 5.

Ideálním nápojem je čistá voda, neslazené bylinné či ovocné čaje. Naopak zelené či černé čaje vhodné nejsou, protože obsahují kofein. Pitný režim můžeme zpestřit i neperlivou minerální vodou nebo ředěnými stoprocentními džusy. Množství vody, které by děti měly vypít, záleží na věku i hmotnosti. Dále také na pohybové aktivitě a venkovní teplotě. Obecně ale můžeme říct, že by dítě školního věku mělo vypít kolem 100 ml na 1 kg váhy. Důležité je dětem pití připomínat a tekutiny nabízet častěji po menších dávkách.

Nejlepší je názorná ukázka

Pokud dítě odmítá pít jinou než slazenou vodu, udělejte mu názornou ukázku. „Předveďte mu, kolik kostek cukru má sklenice s oblíbenou colou, nebo nechejte kostky cukru rozpustit ve vodě a dejte ji dítěti ochutnat,“ radí Alena Paldusová. V 200 ml tohoto nápoje je přibližně 6-7 kostek cukru. Dětem je také dobré vysvětlit, že když vypijí sklenici limonády, tak by měly více jak 30 minut běhat, aby spálily získané kalorie.

S hydratací pomůžou i potraviny

Také některé potraviny mohou být zdrojem tekutin a mohou pomoci s hydratací. Nicméně pitný režim zcela jistě nenahradí a nezajistí. „Velmi dobrým zdrojem tekutin je ovoce a zelenina, jako například meloun, pomeranč, jahody, jablko, rajčata, okurka. Další dobrou variantou jsou také mléčné výrobky jako jogurtové či kefírové nápoje, domácí dřeně a zmrzliny, teplé i studené polévky nebo ovocné a zeleninové saláty,“ vyjmenovává Alena Paldusová.

Naopak nevhodné jsou veškeré pochutiny jako brambůrky, tyčinky, sladkosti, sušenky a také polotovary. Tyto potraviny totiž kromě nezdravých tuků a cukrů obsahují také velké množství soli, která tělo odvodňuje. Bez ohledu na roční období by je dětský jídelníček neměl obsahovat prakticky vůbec nebo pouze výjimečně.

Kromě hydratace a vhodné stravy bychom měli děti v létě chránit proti přímému slunci, nezapomenout na přikrývku hlavy, opalovací krém a sluneční brýle.

Tip na recept, který děti osvěží a také hydratuje

  • 60 g čerstvého špenátu (½ vaničky)
  • 2 jablka
  • 1 banán
  • 1 pomeranč
  • 250 g (½ krabičky) kefíru

Postup:

Ovoce oloupejte od slupky a vhoďte společně se špenátem a kefírem do mixéru. Rozmixujte na smoothie a podávejte. Nejlépe osvěží vychlazené. 

Ovoce v koktejlu můžete obměňovat dle libosti, stejně tak lze měnit i obsažený mléčný výrobek. Místo klasického mléka vyzkoušejte nutričně hodnotnější acidofilní mléko, podmáslí, tvaroh či skyr.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here