Co ne/konzumovat k ochraně proti koronaviru

0
352
Foto pixabay

Očkování proti covid-19 je terčem usilovné dezinformační kampaně. Cílem dezinformátorů je záměrná manipulace se čtenáři s vidinou vlastního prospěchu. Tím může být prodej „zázračných“ prostředků k ochraně před koronavirem, radost z úspěchu úmyslně rozšiřovaných lží nebo snaha o podrytí důvěry v demokracii. Společně s odborníky z Asociace inovativního farmaceutického průmyslu vám pomůžeme se v záplavě dezinformací vyznat. 

Lze koronavirus léčit vitamíny?

U většiny onemocnění s mediálním přesahem se dříve nebo později objeví „zaručené“ rady, jak toto onemocnění vyléčit bez pomoci oficiální medicíny. Nejinak je tomu u covidu-19.

Na jedné straně pomyslného spektra jsou rady, které zřejmě nepomůžou, ale ani zásadně nepoškodí. Vitaminy mají příznivé imunomodulační účinky, proto jejich dostatečný příjem je jistě žádoucí a posiluje obranyschopnost. Nicméně klinické studie neprokázaly, že by vitaminy, byť ve vysokých dávkách, léčily onemocnění covid-19.

Tvrdý alkohol nás nezachrání

Další v řadě jsou zprávy, které už mohou škodit. Jednou z nich je ta, která tvrdí, že pravidelní konzumenti tvrdého alkoholu neonemocní koronavirem. Autorem tohoto výmyslu je údajně prof. Dr. Todor Kantarcijev, ředitel bulharského národního centra pro léčení infekčních chorob. Žádného takového lékaře se však nepodařilo najít. Zpráva se poprvé objevila na severomakedonském zpravodajském webu Vecer – nyní je již nedostupná. Pravidelnou konzumaci tvrdého alkoholu samozřejmě nelze doporučit nikomu.

Dezinfekce a koronavoris

Rady, které škodí, jsou mnohdy bizarní, ale i s nimi se setkáváme. Mezi ty, kterým je nutné se opravdu vyhnout, je rada užívat pro léčbu koronaviru bělící přípravky. Je pravda, že mezi zastánce použití dezinfekčních prostředků patřil i bývalý americký prezident Donald Trump. Je také pravda, že při nedostatku klasických dezinfekčních prostředků byly bělící prostředky doporučovány jako přijatelná náhrada pro povrchovou dezinfekci. Pro lidský organismus jsou však bělící přípravky jedovaté a jejich užívání je třeba se vyhnout.

Zdroj: Asociace inovativního farmaceutického průmyslu 

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here