Bylinkové čaje mají nesporné účinky na lidské zdraví a v nadcházejícím zimním období nám mohou být obzvlášť vítaným pomocníkem. Stačí znát správné recepty a čaje nám pomohou při boji proti všemožným neduhům těla i ducha. Oříšek může být i příprava čaje. Jak správně zacházet s bylinkami, abychom se o jejich blahodárné kouzlo neošidili?
Příprava bylinných čajů
Známe dva hlavní způsoby přípravy. Cílem je uvolnit aroma a léčivé složky bylinky do vody, čemuž se používá hlavně teplo. Bylinné čaje můžete připravit z kohoutkové vody, avšak jejich chuť bude lahodnější a barva jasnější, použijete-li vodu filtrovanou. Pokud si necháme nainstalovat filtrační zařízení, můžete si užívat výhod filtrované vody, ale stejnou funkci bude plnit obyčejný, filtrační džbán s vyměnitelným filtrem.
Nálev
K uvolnění léčivých složek z křehkých listů a květů je zapotřebí, aby na ně teplá voda působila po určitou dobu. Platí to konkrétně pro aromatické bylinky, jako jsou máta, rozmarýn, heřmánek a tymián, s vysokým obsahem esenciálních olejů, které se při delším půspbení tepla začnou vypařovat. Nálev představuje nejlepší způsob, jak zachovat chuť, aroma a léčivé účinky křehkých bylin. Zalijte bylinky horkou (nikoliv vařící) vodou a nechte je louhovat.
Odvar
kořeny, kůra a některá semena jsou tvrdá, a proto potřebují delší dobu louhování a delší vystavení teplu. Nejvhodnější způsob přípravy je odvar, kdy se na sporáku při mírné teplotě vaří ve vodě. Nalijte vodu do kastrůlku, přidejte bylinky a při střední teplotě pomalu přiveďte k varu. Zakryjte pokličkou a na mírném plameni zvolna vařte po dobu uvedenou v receptu. Jsou-li součástí čaje i křehčí bylinky, jejichž účinky by delší působení zničilo, přidejte je teprve poté, co odstavíte kastrůlek ze sporáku, a nechte je louhovat obvyklým způsobem.