Zhubnout a dostat se na vysněnou váhu může být pro řadu lidí těžké. Zejména proto, že se musí vzdát svých oblíbených dobrot, které je doprovází prakticky každý den. Když se však vsadí na ketodietu, kupodivu se velké omezování ve stravování nekoná. Možná i proto je tento způsob výživy v posledních letech velice populární. Tím se však dostáváme k otázce, jestli se ale jedná o zdravý způsob stravování či jestli omezení v jídle spíše škodí, než prospívá.
Ketodieta jako účinný způsob v redukci hmotnosti
I když ve světě hubnutí existuje celá spousta trendů, keto diety si našly pravděpodobně nejvíce zastánců a fanoušků. I odborníci se shodují na tom, že se jedná o jeden z nejefektivnějších způsobů, jak zredukovat svou hmotnost na požadovanou váhu. A to ani nevyžaduje příliš pravidelné cvičení.
Jedná se o revoluční a zároveň zdravý způsob stravování?
Jak už bylo zmíněno, odborníci, kteří mají sami zkušenosti s keto dietou, jsou z tohoto způsobu stravování poměrně nadšení. Dokonce ji označují za revoluční způsob stravování, který tělu dodává všechno, co ke svému bezproblémovému fungování potřebuje. A to je to hlavní plus.
Tím se pomyslným oslím můstkem dostáváme ke zodpovězení otázky, jestli se jedná o zdravý způsob stravování. Ketodieta, které se také jinak říká proteinová dieta, sází na pokrmy s převahou bílkovin, aby se tělo „donutilo” k čerpání energie z jiných zdrojů, než ze sacharidů. Mluvíme tedy o zdravém způsobu stravování, který není bohatý na cukry ani podobné zdraví škodlivé látky.
Čili ano, lze říct, že keto dieta je zdravá. Je ale velmi důležité sestavení jídelníčku. V něm vám sice nebudou chybět bílkoviny, ale musíte si pohlídat i pravidelný příjem vitamínů. A právě to bývá tím hlavním kamenem úrazu, na kterém si zlomí vaz hlavně ti, jež nechtěli investovat do sestavení jídelníčku odborníkem.
Co je při ketodietě povoleno?
I když keto programů v současné době existuje celá spousta, při srovnání keto diet zjistíte, že seznam povolených a naopak zakázaných potravin je naprosto totožný. Zelenou má maso, mořské plody, také ryby či vajíčka (především tedy bílkoviny). Naservírovat si lze sýry, smetanu i různé druhy ořechů a semínek (s ořechy však opatrně, jsou také obrovským zdrojem tuků, i když zdravých).
Ani zelenina vám nebude chybět, ovšem povoleny nejsou všechny druhy. Zelenou má brokolice, cuketa nebo také hlávkové zelí, případně rukola či špenát.
Co je při ketodietě zakázáno?
Aby byl dietní program úspěšný, musíte se vyhnout několika ingrediencím, jež nemají v jídelníčku místo. Na mysli máme hlavně nejrůznější sladkosti, slazené pokrmy (čili nejen limonády, ale také alkohol). Odpustit si musíte i ovoce nebo luštěniny, které zase mají tendenci nadýmat.
Kávu smíte
A co káva, taky ji nesmím? Říkají si milovníci kofeinového nápoje, který je prakticky každé ráno staví na nohy. V tomto případě se nemusíte ničeho obávat, káva je povolená, i když byste to s ní neměli přehánět (ale to platí i pro případy, kdy nejste v redukční keto dietě).
Samozřejmě můžete klasickou vodu z kohoutku, ale i neslazené minerální vody. Zelené, bylinkové nebo černé čaje smíte také, stejně jako v omezeném množství živočišná či rostlinná mléka.
Je to o nízkém množství sacharidů
Při normálním stravování si tělo bere energii především ze sacharidů. Aby si bralo energii z tuků a tím docházelo k úbytku hmotnosti, musí se jich ve stravě nacházet velmi málo. Sacharidy tvoří jednotlivá jídla pouze z patnácti, maximálně z dvaceti procent, podobné je to s tuky. Bílkoviny pak tvoří zbylých šedesát či sedmdesát procent.
Zdroj: Keto Diet