Nakupujete velké množství pečiva ve slevě a mrazíte ho do zásoby? Tuto chybu dělá většina z nás, ale můžeme si tím velmi zkomplikovat život a zhoršit zdraví.
Pečivo je v domácnostech využíváno již dlouhá staletí, je totiž jednou z nejstarších potravin. Životnost pečiva velmi ovlivňuje vzduch, proto je jeho trvanlivost pouze několik hodin po upečení. Jen některé druhy pečiva mají trvanlivost i několik dní.
Kdy se objeví na pečivu plíseň?
Ve vzduchu se vyskytuje přirozeně mnoho plísní, protože primárně slouží plísně ke kompostování. Plísně dokáží rozložit téměř všechny potraviny. V přírodě jsou tedy plísně prospěšné, pokud se nedostanou do našeho těla. Od vytažení z trouby se oku neviditelná plíseň objevuje na pečivu již po 48 hodinách.
Prodlouží pečivu životnost lednice?
Často dáváme do lednice i potraviny, které tam nepatří jen proto, abychom zvýšili jejich trvanlivost. V lednici se mimo jiné vyskytují bakterie a plísně, které mohou právě s pečivem zatočit. Neustálé otevírání a zavírání lednice přispívá k množení plísní. Pečivu rozhodně nepomůže ani uložení do igelitového pytlíku. Pečivo se zapaří a vznikne ráj pro plísně. V papírovém sáčku pečivo možná unikne plísním, ale pro změnu rychleji tvrdne
Teplé pečivo nechejte vychladnout
Pokud si přinesete domů čerstvě upečené pečivo a ještě teplé, nechte ho vychladnout. Jestliže dáte do mrazáku pečivo ještě teplé, bude reagovat horký vzduch s ledovým a pečivo se zapaří. Ve finále vyndáte z mrazáku zmraženou plíseň na pečivu, která po rozmražení bude dále růst.
Jak tedy na pečivo
Pečivo se snažte kupovat v menším množství a rychleji spotřebovat. Uchovávejte ho v prodyšném papírovém či látkovém pytlíku v tmavém a suchém místě. Ideální je například tradiční chlebník.