Vybavte své děti na celý život a předejte jim ty správné stravovací návyky

0
146

Pitný režim, způsob stolování a zejména výběr jídla. V tom všem děti napodobují chování svých rodičů. A protože není snadné tyto zvyky v pozdějším věku měnit, rodiče by měli jít dětem vždy příkladem, samozřejmě s ohledem na potřeby vyvíjejícího se organismu. Řada dospělých ale často zapomíná, že kromě volby správných potravin je velmi důležitá také jejich kvalita.

Správné návyky ovlivňují rodiče

Už od útlého věku se u dětí vytvářejí základy životosprávy. Kromě nejrůznějších socioekonomických či demografických faktorů mají na formování správných návyků vliv především rodiče dítěte. Pokud se tak doma u večeře vyhýbají zelenině a k pití si dopřávají slazené nápoje, jejich děti budou tento vzor s velkou pravděpodobností následovat a ve školní jídelně pak zelenina zůstane na talíři nedotčená.

Kromě správné skladby potravin podle odborníky doporučované výživové pyramidy potomci přebírají také četnost ve stravování, která u rodičů často pokulhává a zdaleka nedosahuje obecně preferovaných pěti jídel denně. Ke zdravému životnímu stylu pak neodmyslitelně patří také pohyb. Právě k pravidelnému sportu ve volném čase by rodiče měli své děti vést. Nabízí se celá řada aktivit, ze kterých si pak mohou zvolit to, co je nejvíce zaujme. Nejen, že budou děti zvyklé na pohyb, ale zároveň budou s rodiči trávit společný čas.

Zaměřte se na kvalitní potraviny

Co se týče stravy, je důležité volit kromě zdravých variant především kvalitní potraviny. Spolehlivou záruku poskytuje certifikované označení BIO. Pokud v obchodě sáhnete po bio zelenině či ovoci, které je vždy označené logem biozebry či biolistu, můžete si být jistí, že nebudou obsahovat žádné stopy chemie. „Zatížení organismu rezidui pesticidů se ukazuje být stále větším problémem. Poslední studie, kterých je stále více, jasně dokládají, že díky konzumaci biopotravin se výrazně snižuje množství pesticidů v těle. Je strašné, že se u nás každý den rodí děti, které již mají ve svém těle rezidua pesticidů. Osobně mi to nepřipadá normální. Nikdo totiž neví, co tento chemický koktejl udělá s tělem za pár let, když do něj postupně stravou i vodou přidáváte další chemii,” říká Kateřina Urbánková, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Pozitiva ekologického zemědělství

Hnojení na polích s bio plodinami se totiž provádí ekologicky, další přidanou hodnotou je tak nulové zatížení přírody, zejména vody, do které se nevyplavují pesticidy, hormony či antibiotika. V případě živočišných výrobků bio logo garantuje pečlivou starost o zvířata a bezvadné podmínky, ve kterých jsou chována.

Ekologické zemědělství navíc pomáhá zachovávat biodiverzitu, nelikviduje postřiky včely, které nutně potřebujeme k opylování rostlin, ani ptáky a pomáhá přírodu zachovat v co nejlepším stavu právě pro naše děti, kterým i výběrem potravin ukazujeme, jak mohou být k přírodě ohleduplné.

Bio je značka, kterou smí producenti využívat pouze pokud jejich postupy odpovídají zákonům ekologického zemědělství. Soulad s legislativou je prověřován pravidelnými kontrolami. Pokud požadujete opravdovou kvalitu a záruku, hledejte na obalech logo biozebry či biolistu.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here