Ty nejlepší vaničkové zmrzliny. Víte, po které sáhnout?

0
683

Zmrzliny jsou oblíbené mezi širokou veřejností a zejména v létě výrazně stoupá prodej těch točených a na dřívku. Ledovou pochoutku si můžete dopřát i ve vaničce, a to po celý rok. Víte, které vaničkové zmrzliny za to stojí a které vás mohou zklamat?

Právě na jahodové, vanilkové a čokoládové se zaměřil senzorický test provedený odborníky Státního veterinárního ústavu ve spolupráci s iniciativou Vím, co jím a piju o.p.s. Hodnotila se konzistence, vůně, chuť a barva u 25 vzorků zakoupených v běžné obchodní síti. U finálního hodnocení se dbalo i na informace napsané na obalu a na cenu. A závěr? Výrazně se lišily ceny i kvalita zmrzliny. Ani nejdražší neznamená automaticky nejlepší. V kategorii jahodových zmrzlin byl například nejdražší výrobek hodnocen jako jeden z nejhorších.

Jak vypadá správná konzistence mražených krému?

Musí být jemná, hladká, krémovitá, bez hrudek, větších krystalů a velkých vzduchových bublin. Může ovšem obsahovat kousky ovoce, vanilky nebo i čokolády. Taková je například zmrzlina Carte d’Or s kousky vanilkového lusku, Carte d’Or s belgickou čokoládou od Unileveru, nebo vanilková zmrzlina Gellatti Premium Bourboun Vanilla z Lidlu. Pokud preferujete v mražených krémech kousky ovoce, dobrá volba je podle testu jahodový Carte d’Or a Ovocný Světozor. Obě pochoutky obsahují podíl ovocné složky nad 25 % a i v ostatních ohledech si vedly slušně. Ostatní testované zmrzliny obsahovaly jen málo něčeho navíc, hladkou konzistenci měly téměř všechny

Chuť také hraje svoji roli

Nedostatky se naopak projevovaly při chuti u vanilkových a jahodových zmrzlin. Odborníci si často stěžovali na umělejší nebo méně výraznou chuť, která se někdy doháněla cukrem a zbytečně zvyšovala energetickou hodnotu. Nedobře tak dopadla Gelatti Premium Strawberry z Lidlu a Classic Strawberry koupený v Kauflandu, ačkoliv v ostatních ohledech nemusely dopadnout tyto značky vyloženě zle. Čokoládové zmrzliny skončily velmi dobře. Nejlepší chuť i vůni, barvu a konzistenci získala čokoládová Ms Molly pořízená v Tescu.

Jde to i bez cukru

Pokud hledáte ledovou pochoutku s nejnižším obsahem cukru bez ohledu na ostatní faktory, sáhněte po jahodovém Big Milk nebo po zmrzlinách Pinko s příchutí vanilky a másla i po čokoládové variantě. První jmenované však odborníci vytýkali příliš pěnovitou konzistenci a umělejší chuť. Ta ovšem stála body i čokoládovou zmrzlinu Classic Cocoa z Kauflandu, která skončila na posledním místě mezi čokoládovými mraženými krémy.

A co alergeny a přidané látky?

Velmi často vytýkanou věcí, které nebyla mezi hlavními body, ale bralo se na ní zřetel ve finálním hodnocení, byly alergeny a množství extra přidaných látek. Až na pár výjimek (Carte d’Or vanilka, Carte d’Or jahoda i Carte d’Or čokoláda a Clever polárkový dort vanilka z Billy) obsahovaly zbylé testované zmrzliny alergeny deklarované mimo složky. Tyto alergeny nepocházejí z přidaných surovin, ale mohou se vyskytovat ve stopových množstvích. Mnozí výrobci nemůžou zaručit maximální čistotu výrobních zařízení, proto často upozorňují na přítomnost alergenů spojení „může obsahovat“, případně „může obsahovat stopy“. Tyto alergeny by se však neměly uvádět na výrobcích, u nichž je výrobce schopen zajistit jejich nepřítomnost, případně množství, které lze považovat za nulové. Alergikům by se výrazně rozšířil výběr.

Ceny výrobků se značně lišily

Testem prošly zmrzliny v cenové hladině vztažené na 100 g do 10,- Kč, mezi 10-20,- Kč, více než 20,- Kč a ojediněle i více než 30,- Kč. Ne vždy však znamená, že by vyšší cena odpovídala lepšímu senzorickému hodnocení jako je to například u vanilkové a čokoládové zmrzliny od Ovocného Světozoru. Naopak zmrzlinou, kde cena odpovídá obsahu, je Manhattan Classic cream Vanilla i verze Strawberry a Clever polárkový dort s vanilkovou příchutí i s čokoládovou příchutí.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here