Předražené logo nebo poctivá práce? Co se skrývá za označením BIO?

0
234

O biopotravinách a ekologickém zemědělství koluje celá řada nejrůznějších mýtů. Podle některých jde o podvod a dobře zpeněžitelnou značku. Jiné hlasy namítají, že se jedná o chvilkový módní trend, který brzy odezní. Kde je tedy pravda? Jakým značkám kvality můžete věřit a podle čeho je vhodné se při nákupu řídit?

Původ z ekologického zemědělství

Řada lidí si představuje, že značkou BIO může označit kdokoli prakticky cokoliv, například rajčata ze zahrádky, opak je ale pravdou. Tato tři písmena totiž znamenají původ z ekologického zemědělství, které musí splňovat řadu přísných pravidel. Postupy jsou regulovány evropskou a národní legislativou. Dodržování předpisů zajišťují pravidelné kontroly na všech stupních od producentů až po obchodníky. Ten, kdo chce své produkty označovat jako BIO je povinen registrovat se u Ministerstva zemědělství ČR a podepsat smlouvu s některou se státem pověřených kontrolních organizací. Pouze ti, kteří splní dané požadavky a projdou kontrolním systémem, získají certifikát až na patnáct měsíců. Jedině s ním mohou značku používat.

Cesta za certifikátem o původu bioproduktu

Systém prověřování je nastaven tak, že alespoň jedenkrát za rok projde celý řetězec od prvovýroby až po distribuci kompletní kontrolou, která se týká pravidel hospodaření nebo produkce v ekologickém zemědělství. Každou biofarmu osobně navštíví inspektoři, kteří posuzují vše od pole, kvality krmiva, ustájení zvířat, skladových prostor i účetnictví. U minimálně 5 % subjektů pak také odebírají vzorky na rezidua různých nepovolených látek, které následně nechávají testovat v akreditovaných laboratořích. Pokud se při kontrole neprokáže žádné porušení pravidel, kontrolní organizace vydá danému subjektu (ať už farmáři nebo třeba obchodníkovi) certifikát o původu bioproduktu.

Systém vede k spolehlivé záruce

Díky takto nastavenému systému jde o spolehlivou zárukou kvality, která zároveň přispívá k zachování přírody v co nejlepším stavu i pro příští generace. Můžete si být jistí, že BIO bude chutnat vám i přírodě. V obchodě produkty ekologického zemědělství poznáte podle certifikovaných log biolistu a biozebry.

Lokálních farmářů přibývá

Biopotraviny zakoupíte nejen v obchodech, ale také přímo u lokálních farmářů, jejichž počet se neustále zvyšuje. Nabízejí širokou škálu produktů. Na ekofarmě zakoupíte vyzrálé hovězí maso, nejrůznější kravské či kozí mléčné výrobky i ovoce a zeleninu, které se mohou pyšnit plnou chutí. Zároveň se můžete na vlastní oči přesvědčit, co všechno ekologická produkce obnáší, proč bioprodukt stojí tolik, kolik stojí a jak se zpracovávají výrobky, které se chystáte odvézt domů.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here