Jak poznat opravdu kvalitní čokoládu?

0
334

Věděli jste, že kvalitní čokoláda se může díky pozitivním účinkům na naše zdraví směle řadit mezi superpotraviny? Jen je někdy těžké v záplavě produktů nejrůznější kvality najít tu, která si takto doopravdy může říkat. Některé parametry kvality se snadno dozvíte z etikety, po jiných je potřeba pátrat trochu hlouběji. Trocha úsilí navíc ale za výsledný požitek z chuti i za pozitivní účinky kvalitní čokolády na naše zdraví rozhodně stojí. Po čem byste tedy měli pátrat?

Cena

Vyrobit opravdu kvalitní čokoládu něco stojí. „Produkty menších výrobců, kteří si zakládají na tradičním způsobu výroby a na kvalitních ingrediencích, většinou nenajdete v supermarketech, protože ty výrobce tlačí spíše ke snižování ceny na úkor kvality. Kvalitní čokoládu seženete přibližně od 80 do 150 Kč za tabulku,” konstatuje Filip Teplý, zakladatel čokoládové manufaktury Ajala.

Procenta?

Čím více procent kakaa čokoláda obsahuje, tím je kvalitnější – to je jeden z největších čokoládových mýtů. Procenta totiž nutně neznamenají objem kakaových bobů v čokoládě, ale vyjadřují objem kakaové hmoty v sušině, což u velkovýrobců většinou znamená objem kakaa a kakaového másla, tedy už meziproduktů z kakaových bobů a ty nejsou vůbec tak zdravé, jako když ji vyrábíte šetrně přímo z kakaových bobů. Navíc přidáváním kakaového másla se čokoláda vlastně ředí, stává se tučnější, ale ne chuťově zajímavější, výraznější a k tomu v ní klesá podíl zdraví prospěšných látek.

Složení

„K výrobě čokolády teoreticky potřebujete jen velmi málo ingrediencí, ale o to více musíte hledět na jejich kvalitu. My například používáme jen kakaové boby a sušenou třtinovou šťávu. Příliš dlouhý seznam ingrediencí svědčí o průmyslovém a nešetrném zpracování, dalším stupněm je pak přítomnost dochucovadel, aromat a stabilizátorů, která vynahrazují nevalnou kvalitu bobů. Tu se někdy výrobci snaží maskovat také vysokým obsahem cukru nebo právě přidáváním dalšího kakaového másla, jak jsme popsali výše,” vysvětluje Filip Teplý. 

Hlídejte si také, že čokoláda je vyrobena opravdu z kakaových bobů (ne z již odděleného kakaového másla a prášku). Někteří výrobci dokonce kakaové máslo částečně nahrazují levnějšími rostlinnými tuky, například palmovým. Kvalitní čokoláda se také obejde bez lecitinu, který někteří výrobci přidávají pro lepší konzistenci.

Výroba

O způsobu výroby čokolády se z etikety většinou moc nedozvíte, přesto pokud vás opravdu zajímá, co jíte, neváhejte si tuto informaci dohledat třeba na internetových stránkách výrobce. „Ujistěte se, že výrobce používá kakaové boby, které vyrostly bez průmyslových zásahů. Důležité je také šetrné pražení, které zachová v bobech maximum jejich přirozené chuti a zdraví prospěšných látek, i poctivé mletí. Několikadenním důkladným mletím dosáhnete hladké tekuté hmoty, do které není třeba přidávat emulgátory jako třeba lecitin,” vysvětluje Filip Teplý.

Shrnutí

Zkrátka, snažte se spíše vyhnout čokoládě, která:

  • stojí méně než cca 80 korun za tabulku
  • obsahuje rostlinné tuky, lecitin nebo příliš mnoho cukru
  • seznam složení je příliš dlouhý a vyskytují se v něm složité názvy
  • obsahuje jen malé procento kakaové sušiny např. 50% a méně

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here