Jak poznat kvalitní zmrzlinu? Čtěte obaly

0
595
Foto: pexels.com

Mnozí z nás si horké dny užívají, někteří ale doslova trpí a snaží se všemožně zchladit. Kromě koupání se v létě rádi osvěžíme chlazenými nápoji, ale nepohrdneme ani lahodnou zmrzlinou. Ne o všech zmrzlinách se ale dá říci, že by byly z kvalitních surovin. Jak ale poznáme, že zmrzlina svým složením nepřipomíná spíše zmrzlou hmotu plnou náhražek a umělých barviv? Prozradíme vám, co konkrétně byste měli na obalech bedlivě hlídat.

Co je dobré na obalech zmrzlin kontrolovat aneb nenechte se obalamutit

Na obalech je dobré kontrolovat, zda zmrzlina obsahuje mléko, tvaroh, či smetanu. V mnoha případech se tyto ingredience na obalech neobjevují a mohou být nahrazovány jinými umělými přísadami. „U zmrzlin je také dobré hlídat si poměr mililitrů a gramů. Pokud má balení např. 55 mililitrů a pouze 25 gramů, značí to, že balení zmrzliny obsahuje příliš vzduchu. Dávat pozor bychom měli také na obsah ovoce ve zmrzlinách. U některých výrobků je bohužel pravé ovoce nahrazováno nejrůznějšími kombinovanými ovocnými šťávami,“ říká Dalena Martiníková, která vymyslela zmrzlinu Mrož a dnes působí jako vedoucí řízení jakosti a vývoje výrobků značky Prima zmrzlina.

Rostlinný tuk nebo poctivá smetana a proč jí dát přednost?

Pokud chce spotřebitel vědět, zda je ve zmrzlině rostlinný tuk nebo ne – může to snadno poznat ze složení výrobku, kde tyto informace musí být výrobcem uvedeny a dokonce tam musí být deklarováno, o jaký druh rostlinného tuku se jedná (kokosový, palmový, palmojádrový). Navíc zmrzlina před složením musí mít uvedenou tzv. kategorizaci, takže pokud obsahuje rostlinný tuk a k tomu třeba i smetanu, musí být uvedeno, že se jedná o mražený krém s rostlinným tukem a smetanou; pokud smetanu neobsahuje, pak se uvádí, že se jedná o mražený krém s rostlinným tukem. Pokud splňuje zmrzlina požadavek na označení smetanová, pak se takto může označit a přirozeně musí být vyrobena ze smetany nebo másla. Smetanová zmrzlina je mnohem chutnější, je jemnější a více se v ní rozvinou chuťové složky – např. vanilka, kakao atp. (Příkladem jsou zmrzliny skupiny Pegas, které jsou bez rostlinného tuku a obsahují pravou smetanu).

Jakou zmrzlinu si dát v případě, že si hlídáme kalorie

Zmrzlina bude vždy považována za dezert, který lidé konzumují pro potěšení a za odměnu. Od zmrzliny očekáváme, že si na ní především pochutnáme. Proto by měla být vyrobena z opravdových a poctivých surovin, a nikoli z náhražek. Pokud ji nekonzumujeme několikrát denně, není nutné si přísně hlídat kalorie. Jednou za čas si člověk může bez výčitek dopřát i krémovou smetanovou zmrzlinu. Za tzv. dietnější variantu zmrzliny můžeme považovat ovocnou klasiku v podobě jahodové zmrzliny Mrož, která je vyrobena ze smetany, tvarohu a obsahuje více jak 55% ovoce.

Tvarohová zmrzlina je v Čechách a na Slovensku doslova raritou

Tvarohová zmrzlina je v Čechách i na Slovensku specialitou a patří mezi nejprodávanější. Ve světě se už tak velké oblíbenosti netěší. V zahraničí je velmi populární např. zmrzlina jogurtová. Tento trend přichází postupně i k nám.

Jaké příchutě jsou nejvíce v oblibě?

Češi jsou v tomto ohledu velmi konzervativní a už dlouhá léta vede vanilková následována čokoládovou a hned na třetím místě je jahodová. Pozvolna lidé přechází k chutným zmrzlinám a hodně se prosazují zmrzliny s obsahem ovoce.

Co jste možná o zmrzlině nevěděli

  • Zmrzliny se barví i přírodními barvivy: pomocí červené řepy vznikne červená, díky chlorofylu vznikne zelená, z mořských řas modrá a z borůvek fialová
  • Teplá zmrzlina. Takto zmrzlináři nazývají zmrzlinu, která se po vyjmutí z mrazáku nechá chvíli rozmrazit a poté se servíruje. Vyzkoušejte to, zmrzlina pak chutná opravdu lépe
  • Pokud zmrzlina roztaje a znovu ji zamrazíte, tak v ní porušíte vazbu mezi tukem a vodou. Vodní pára vystoupí a z vody pak vzniknou krystalky
  • Nejvíce se prodávají impulzní balení zmrzlin k okamžité konzumaci. To jsou zmrzliny na špejli nebo kornouty, Ruská zmrzlina apod.
  • Teplá zmrzlina vzniká přímo při výrobě, před jejím zmrazením. Dá se nasimulovat v domácích podmínkách tím, že se vyndá z mrazáku a nechá se chvíli povolit/rozmrazit.
  • Pokud zmrzlina roztaje, pak je pravda, že se poruší vazba mezi mléčnou (vodovou) částí a tukem. Žádná vodní pára z ní ale nevystoupí. Tím porušením vazeb vznikne pak její „hrubost“ ve formě ledových krystalů.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here