Počet diabetiků stále stoupá a v současné době se toto onemocnění týká každého 10. z nás. Cílem Světového dne diabetu, který budeme slavit již ve středu 14. 11., je upozornit na rizika, která jsou s cukrovkou spojená.
Nejen pochod, ale i celodenní poradenství lékařů
Při příležitosti Světového dne diabetu se koná mnoho různých aktivit, jejichž cílem je včasné odhalení diabetu i lepší zvládnutí nemoci. Výjimkou není ani akce na Karlově náměstí v Praze.
KDE: Karlovo náměstí, Praha
KDY: 14.11. od 10 do 17 hodin, pochod vyráží ve 13 hodin
CO: K dispozici budou odborníci, kteří nabídnou konzultace ke stravování s nutričními terapeuty, k pohybu nebo k onemocnění srdce a cév a dalším rizikům souvisejícím s diabetem. Návštěvníci si budou moci otestovat svoji fyzickou kondici, nechat si změřit krevní tlak při zátěži nebo hladinu cholesterolu a cukru v krvi. K dispozici bude též psycholog i lékař specializující se na obezitologii. Více na www.dendiabetu.cz.
Proč se pochod koná?
Diabetes je chronické metabolické onemocnění, při kterém se zvyšuje hladina krevního cukru (glukózy) v krvi. To vede k řadě nežádoucích zdravotních účinků – jedním z nich je i růst hmotnosti. Vztah mezi vyšší tělesnou hmotností a diabetem 2. typu je přitom obousměrný – nadváha je významným rizikovým faktorem vzniku obezity a u diabetiků 2. typu též roste hmotnost. Výsledkem je, že nadváhou nebo obezitou trpí 9 z 10 diabetiků 2. typu.
Právě nadváha, vyšší hladina cholesterolu a vysoký krevní tlak, kterými většina diabetiků 2. typu trpí, ve spojení s cukrovkou významně přispívají ke vzniku mrtvice, ischemické choroby srdeční i celkové úmrtnosti.
Proto je důležité, aby se léčba diabetiků nezaměřovala pouze na úpravu hladiny cukru v krvi, ale pozitivně ovlivňovala též další rizikové faktory. Ke snižování hmotnosti i ke snížení rizika srdečně-cévních onemocnění pomáhá např. nová diabetická léčba založená na účincích GLP-1.
GLP-1 je hormon, který se vyskytuje v těle přirozeně. Zvyšuje tvorbu inzulinu tím, že slinivce břišní signalizuje, aby ho vytvářela. Inzulin potom pomáhá udržovat hladinu cukru v krvi, protože odvádí cukr z krevního oběhu k buňkám. Tam je ukládán, nebo použit jako zdroj energie. GLP-1 také pomáhá zastavit uvolňování cukru z jater do krevního oběhu v době, kdy to není nutné. Bohužel u diabetiků neprobíhá vylučování hormonu GLP-1 tak, jak by mělo. Proto je nutné dodávat ho injekčně. To je možné jednou nebo dvakrát denně, u některých dokonce jenom 1x týdně. Dle doporučení světových odborných společností by přitom měla být tato léčba předepisována, pokud se sníží účinnost léků v tabletách, před inzulinovou.