Dle ministra zemědělství není důvod panikařit: „Výroba i distribuce potravin je bezproblémová.“

0
117

Lidé z celého světa začali kvůli koronaviru panikařit a dělat si zásoby potravin, výjimkou nejsou ani Češi. Dle ministra zemědělství Miroslava Tomana však problém s výrobou, ani distribucí potravin do obchodů nemáme. Není proto důvod panikařit a nakupovat přehnaně velké zásoby nad limit běžného týdenního nákupu.

Plynulá výroba a distribuce potravin

Ministr zemědělství na jednání s představiteli zemědělských nevládních organizací, zpracovateli, potravináři a zástupci informoval o dosavadních krocích vlády, a jak tyto kroky ovlivní produkci a distribuci potravin. Se zemědělci a potravináři si ustanovili koordinační štáb v rámci něhož si každý den budou předávat informace od vlády a veřejné správy i od zemědělců a potravinářů, aby věděli, co budou aktuálně potřebovat, aby byla zajištěna plynulá výroba a distribuce potravin.

Pro případ jsou připraveny krizové plány

Podle ministra je také třeba v co nejvyšší míře zajistit běžné farmářské a zemědělské činnosti v souladu s agronomickými postupy a zemědělským kalendářem, který všichni hospodáři znají už po generace. „Chci ubezpečit zemědělce a potravináře, a zejména veřejnost, že stát a Ministerstvo zemědělství mají připraveny krizové plány i pro případ možného narušení dodávek potravin. V tuto chvíli pracujeme na tom, abychom zemědělcům a potravinářům co nejvíce snížili administrativu, aby se mohli plně soustředit na výrobu. Jednotlivá opatření budeme postupně zveřejňovat, pracujeme například na možnosti posunutí některých termínů u žádostí o dotace či odložení některých kontrol,“ uvedl Toman.

Přednostní odbavení kamionů s potravinami

Ve spolupráci s dalšími resorty je nutné pro potravinářskou výrobu zajistit dostatek dezinfekčních prostředků a ochranných pomůcek. Na tom již na Ministerstvu zemědělství pracuje ministrův krizový tým. Miroslav Toman bude také na vládě prosazovat přednostní odbavení kamionů s potravinami a surovinami do výroby na hraničních přechodech, aby nečekaly dlouhé hodiny v kolonách. Mze bude také jednat s Ministerstvem vnitra o tzv. blokové výjimce pro zahraniční pracovníky v prvovýrobě, zpracování, distribuci, obchodu a zemědělství, aby byla zajištěna veškerá činnost všech firem, které se podílejí na distribuci potravin od výroby až po obchod.

Potravinářství hledá brigádníky

Do práce v potravinářství se nyní mohou formou brigády zapojit i studenti potravinářských nebo jiných vysokých škol. Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím Potravinářské komory, Svazu obchodu a cestovního ruchu nebo i Ministerstva zemědělství a budou nasměrováni do příslušných podniků.

Spojení s potravinářskými bankami

MZe je také ve spojení s potravinovými bankami. Potraviny ze školního programu Ovoce a zelenina do škol a Mléko do škol bude chtít vzhledem k uzavření škol distribuovat přes potravinové banky, aby nebyly znehodnoceny. Potravinové banky jsou na to připraveny.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here