Nechte se inspirovat hřejivými zimními pokrmy, ve kterých hraje významnou roli pivo. Tyto recepty vás přesvědčí, že pivo nepatří jen do sklenice či půllitru, ale je také skvělou surovinou při vaření, ať už se jedná o polévku, kachnu, nebo třeba čokoládový dort.
Pivní kapřík
K zimě neodmyslitelně patří i český kapr a ten, koho už nudí tradiční smažená úprava rybích podkov, uvítá variantu filetu v pivní marinádě.
- 500 g kapřích filet
- 0,5 l piva Litovel Premium
- 150 g másla
- 5 stroužků česneku
- Koření: kmín, sůl
Filety kapra osolíme, okmínujeme a obložíme plátky česneku. Maso dáme do mísy, zalijeme jej pivem a necháme celý den marinovat v ledničce. Na pánvi rozpustíme máslo a opečeme na něm rybu nejdříve ze strany s kůží, poté i z druhé. Smažíme do zlatova.
Pivní punč
Něco na zahřátí se v zimě hodí vždycky. Co vyzkoušet netradiční verzi punče s pivem? Na originální drink je třeba:
- 1 litr Litovel Červený pomeranč
- 0,5 litru pomerančové šťávy (pomerančový nektar 50%)
- 0,25 litru silného extraktu čaje jablko–skořice
- 0,25 litr likéru Griotka
- 0,1 litru tuzemáku
- 1 lžičku koření na punč
- pomeranč, koktejlovou třešeň na ozdobu
Vše smícháme a zahřejeme (maximálně do teploty 60 °C), podle chuti ještě můžeme ozdobit vanilkovým cukrem a medem. Poté podáváme v nižších sklenicích, na jejich ozdobu můžeme použít kousek pomeranče a koktejlovou třešeň.
Pivní punč lze připravit i v nealko verzi, pokud místo piva Litovel Červený pomeranč použijeme Litovel Pomelo a vynecháme další alkohol.
Adventní pivní polévka
Oblíbená pivní polévka překvapí nejen vůní exotického koření, ale především je jednoduchá a každý strávník si ji oblíbí. Na její přípravu budete potřebovat:
- 0,5 l piva Litovel Moravan
- 0,5 l zeleninového vývaru
- 4 vejce
- 300 g zakysané smetany
- 3 rohlíky
- 80 g másla
- 2 lžíce hladké mouky
- 2 lžíce oleje
- Špetka soli, cukru
- Na dochucení: skořice, mletý kardamom, mletý pepř
- Na ozdobu: čerstvé bylinky, např. petrželka, pažitka
Do hrnce nalijeme pivo i horký vývar a uvedeme je do varu. Mezitím na másle osmahneme hladkou mouku a připravíme tak zlatou jíšku, kterou pivní vývar zahustíme. Základ polévky po pěti minutách varu odstavíme z plotny. Dále rozmícháme smetanu s vejci a pomalu je do polévky zašleháme. Ochutíme ji špetkou soli, cukru a koření. Před servírováním na oleji osmahneme na drobné kostičky nakrájené rohlíky, posypeme jimi hladinu polévky, a nakonec ozdobíme bylinkami.
Zálesácká pivní žebra
Pečeným hovězím žebírkům dodá pivo chuťovou tečku. Díky tomu ani zbylá omáčka nepřijde nazmar a budete ji s pečivem mlsat i potom, co sníte všechno maso. Uvaříte je z těchto surovin:
- 6 kusů hovězích žeber
- 1 cibule
- 1 mrkev
- 150 g celeru
- 5 stroužků česneku
- 300 ml piva Litovel Premium
- 200 ml červeného stolního vína
- 200 ml hovězího vývaru
- 1 dcl oleje
- 150 g rajského protlaku
- 1 lžíce hladké mouky
- 1 lžíce cukru
- Koření: bobkový list, celý pepř, sůl, 1 větvička rozmarýnu, 1 větvička tymiánu
- Jarní cibulka na ozdobu
V pekáči na oleji orestujeme nahrubo nakrájenou cibuli, mrkev a celer, nakonec přidáme plátky česneku, rozmarýn a tymián. Zalijeme protlakem, vše zahřejeme a zaprášíme moukou. Poté směs zalijeme pivem, vínem a vývarem, přidáme špetku soli, cukru, pár kuliček celého pepře a lístků bobkového listu. Nakonec přidáme žebra, promícháme je se směsí a vše pečeme přes dvě hodiny na 150 stupňů. Po upečení servírujeme s nasekanou jarní cibulkou a pečivem.
Kachna na pivu s nádivkou
Tradiční kachna s nádivkou nesmí chybět na svátečním nedělním stole. Skvělý šmrnc jí dodá světlé pivo Litovel Premium, které používáme jak pro náplň, tak při pravidelném podlévání. Připravte si:
- 1 chlazená kachna
- 750 ml piva Litovel Premium
- Čerstvý tymián
- 100 g kachních jater
- 150 g šunky
- 100 g másla
- 2 rohlíky
- 2 vejce
- 2 cibule
- Pepř
- Sůl
- Petrželová nať
Nádivku začneme připravovat tak, že na másle zpěníme nadrobno posekanou cibuli, přidáme na kostičky nakrájená játra a orestujeme je. Podlijeme pivem Litovel Premium a podusíme. Rohlíky nakrájíme na kostičky a navlhčíme pivem, přidáme vejce, petrželovou nať a šunku, pokrájenou na drobné kousky. Osolíme, opepříme a do rohlíkové směsi přidáme podušená játra. Dále očistíme kachnu od zbylého peřového stvolu a zevnitř i zvenčí ji okořeníme solí a tymiánem. Naplníme nádivkou, zašijeme nití, ještě jednou posolíme a dáme na pekáč. Poté kachnu zvolna pečeme v troubě vyhřáté na 190 stupňů dokřupava, mezitím ji často podléváme pivem a výpekem. Počítejte s asi 4 hodinami pečení.
Pivní čokoládový dort
Nezvyklá kombinace sladkého čokoládového dortu a piva vám ukáže, jak umí být litovelské pivo univerzální. Svým užaslým hostům můžete po hostině prozradit, že součástí lahodného dezertu bylo i tmavé pivo Litovel Premium Dark. Nachystejte si tyto ingredience:
- 2 hrnky hladké mouky
- 2 hrnky třtinového cukru
- 2 lžičky kypřicího prášku
- 80 g kakaa
- 1 kelímek zakysané smetany
- 250 ml piva Litovel Premium Dark
- 2 vejce
- 200 g másla
- 200 ml smetany ke šlehání (33 % tuku)
- 200 g horké čokolády
- 250 g měkkého tvarohu
- 150 g šípkové marmelády
Rozehřejeme máslo a lehce jej vyšleháme dohladka. Přidáme ostatní přísady a promícháme, dokud směs není bez hrudek. Dáme ji do máslem vymazané a kokosem vysypané formy a pečeme na 180 stupňů přibližně hodinu. Poté dort vyklopíme a necháme ho vychladnout. Smetanu rozehřejeme v rendlíku, přidáme máslo a čokoládu, vše necháme zcela rozpustit a poté vychladnout. Zatím dort rozkrojíme vodorovně na půlku, spodní část namažeme marmeládou a tu vrchní opět přiklopíme. Zhruba dvěma třetinami polevy potřeme dort, poslední třetinu polevy vmícháme do tvarohu a ozdobíme jej na povrchu. Můžeme přidat čerstvé ovoce (maliny, jahody…).