Těšíte se na tradiční velikonoční pečení, všechnu tu vůni a jarní atmosféru kolem? Co to letos zkusit o něco zdravěji a zařadit do svých receptů BIO mouky? Nebo rovnou využít naše tři recepty? Vyzkoušejte, že rozdíl v kvalitě a původu použité mouky je na talíři opravdu znát.
Bio mouky
„Bio mouky neobsahují žádné zbytky chemie nebo jiných škodlivých látek. Jsou namlety tradiční technologií v bio mlýně, a to z obilí, které vyrostlo na čisté půdě a bylo vypěstováno s ohledem k přírodě i lidskému zdraví. Poznáte to i na jejich chuti,“ říká Barbora Hernychová, produktová manažerka české firmy PROBIO. Vyzkoušejte následující tři recepty, nebudete litovat.
Makový mazanec ze špaldové mouky
Ingredience:
- 300 g celozrnné špaldové mouky
- 300 g bílé pšeničné mouky
- 100 g přírodního třtinového cukru
- 120 g másla
- 3 žloutky
- 40 g droždí
- 200 ml mléka nebo rýžového lískooříškového nápoje ISOLA BIO
- 60 g hrozinek
- Citrónová kůra, nebo Cukr citrónový Amylon
- muškátový oříšek
- 50 g Lískových ořechů celých Bioharmonie
- 50 g Modrého máku Bioharmonie
- sůl
Postup:
Do 3 lžic vlažného mléka či rostlinného nápoje (například Rýžového lískooříškovéhonápoje ISOLA BIO) rozmícháme 1 lžíci cukru, 1 lžíci mouky, rozdrobíme droždí a na teplém místě necháme vzejít kvásek.
Mouku smícháme s cukrem, přidáme rozšlehané žloutky, do nichž jsme vmíchali špetku soli. Potom přidáme špetku nastrouhaného muškátového oříšku a kůru z poloviny chemicky neošetřeného citrónu, nebo cukr citrónový Amylon. Přilijeme kvásek, rozpuštěné máslo a vypracujeme tužší těsto. Při zpracování těsta přidáváme mléko či rýžový nápoj postupně dle potřeby. Těsto přikryjeme a necháme vykynout.
Do vykynutého těsta zapracujeme opláchnuté rozinky, hrubě nasekané lískové oříšky a mák. Potom těsto rozdělíme na polovinu, vytvarujeme 2 bochánky, které potřeme rozšlehaným bílkem a posypeme mákem. Vrcholy mazanců nařízneme do kříže a pečeme ve středně vyhřáté troubě asi 45 minut.
Velikonoční beránek z bio pšeničné mouky
Ingredience:
- 5 vajec
- 250 g cukru třtinového BIOHARMONIE
- 6 polévkových lžic oleje na pečení a smažení BIOLINIE
- 6 polévkových lžic horké vody
- 250g pšeničné mouky bílé polohrubé BIOHARMONIE
- 1 kávová lžička prášku do pečiva AMYLON
- 1 vanilkový pudink
- 6 kávových lžiček citronové šťávy
- 1 kávová lžička nastrouhané citronové kůry
- špetka soli, máslo na vymazání formy, hrubá mouka na vysypání formy, 2 koření hřebíčku
Postup:
Pečeme v keramické formě na pečení beránka, forma se skládá ze 2 částí.
Žloutky utřeme s cukrem, přidejte olej a horkou vodu a vyšlehejte do husté pěny. Mouku smíchejte s práškem do pečiva a vanilkovým pudinkem, přidejte citronovou kůru a vmíchejte do žloutkové pěny. Z bílků, citrónové šťávy a soli ušlehejte tuhý sníh a ručně vmíchejte do těsta.
Oba díly formy na beránka vymažte máslem a vysypte hrubou moukou. Do většího dílu nalijte těsto, přiklopte druhým dílem formy, položte na plech a dejte péct do předehřáté trouby. Prvních 20 minut pečte na 200 °C, dalších 30 minut pečte na 150 °C. Po té formu vyjměte a zkuste pomocí špejle, zda je beránek dobře propečený.
Nechte vychladnout ve formě, po té vyklopte na tác. Pocukrujte, nebo jej polijte čokoládovou polevou. Očička zdůrazněte 2 ks kořením hřebíčku, na krk uvažte barevnou mašličku. Kolem beránka nasypte barevná vajíčka nebo lentilky a máte krásnou dekoraci na velikonoční stůl.
Velikonoční jidáše s višňovou polevou
Ingredience: 1 balení droždí (42 g) 100 g třtinového cukru BIOHARMONIE 100 ml mléka 250 g másla vanilkový cukr špetka soli kůra z 1 citrónu 2 vejce 350 g bílé pšeničné mouky hladké BIOHARMONIE 150 g pšeničné mouky celozrnné jemně mleté BIOHARMONIEVišňová omáčka: 400 g mražených višní 20 g vanilkového cukru 150 g medu 100 ml vody (dle hustoty)Postup:
Jidáše:
Droždí rozdrobíme, přidáme lžičku cukru a cca 100 ml vlažného mléka. Promícháme a necháme v teple vzejít (asi 15 minut). Máslo utřeme s 50 g třtinového cukru, přidáme vanilkový cukr, špetku mořské soli, nastrouhanou kůru z jednoho citrónu a vejce. Přidáme prosátou mouku a prohněteme.
Přidáme vzešlý kvásek a hněteme na hladké těsto. Z těsta vykrajujeme váleček, který rozdělíme na 16 kusů.
Každý kus těsta rozválíme na váleček dlouhý cca 30 – 35cm a obalíme ho ve třtinovém cukru. Z jednotlivých obalených válečků vytvoříme podkovy, které zatočíme kolem sebe tak, aby vznikly pletýnky. Umístíme je na vymaštěný plech a necháme v teple dokynout. Poté pečeme ve vyhřáté troubě na 200°C cca 15 – 20min.
Višňová omáčka:
Mražené, vypeckované višně vložíme do hrnce a přidáme vodu. Přivedeme k varu, krátce povaříme (do změknutí), rozmixujeme ponorným mixér a dle chuti dosladíme medem.