Cesta k lepší náladě = zdravé stravování

0
224

Pro to abychom se cítili dobře a žili zdravě jsou důležité kromě sportování i správné stravovací návyky. Jídlo je pro některé důležitou součástí životního stylu a mnozí lidé na potravu velice dbají. Pokud se chcete cítit dobře s dostatkem energie a mít dobrou náladu, jídlo může být jedním z faktorů, které vaše rozpoložení ovlivní.

Pokud chcete udělat změnu, důležité je nastolení některých pravidel. Nejjednodušším krokem, kterým můžete začít při změně jídelníčku je výměna sladkých pamlsků za ovoce. Třeba takové banány jsou přírodním antidepresivem, mají tedy blahodárný vliv na lidskou psychiku. Jablka jsou zase bohatá na vlákninu, která je bohatým zdrojem energie a také nám dává pocit sytosti.  Základem je také pravidelné stravování a dodržování počtu jídel na den. Výživoví poradci radí, že minimální počet porcí během dne je pět až šest. Nesmíte tedy zapomínat i na dopolední a odpolední svačiny, ty totiž udržují rovnováhu hladiny krevního cukru a také vás tak brzy nepřepadne hlad a chuť na něco nezdravého. Důležité je také dbát na to, že největším a nejdůležitějším jídlem dne by měl být oběd. Vyvartuje se spořádání velikých porcí večer, po 19. a 20. hodině se vyhýbejte především sacharidům, které se velice snadno ukládají do tukových zásob.

Potraviny pro energii a dobrou náladu

Pokud trpíte nedostatkem energie i potraviny vám mohou pomoci s nápravou. Omezíte-li některé škodlivé potraviny a nahradíte-li je novými zdravějšími, výsledek poznáte téměř hned. Vaši únavu mohou podpořit některé těžké potraviny z bílé mouky, nadměrná konzumace hovězího masa, které je pro tělo těžší strávit. Stejně tak jako smažená jídla. A novinkou nebude ani to, že alkohol moc nepřidá vašemu bdělému stavu. Zkuste do svého jídelníčku zařadit například avokádo, které je poslední dobou označováno za super potravinu, jeho máslová chuť vám doslova učaruje, mimo jiné snižuje hladinu cholesterolu a dodá vám dostatek energie nejen pro vaše tělo, ale i mozek. Mezi další trend ve zdravé výživě se řadí čaj Matcha, tento jemný zelený prášek obsahuje obrovské množství blahodárných látek a má silné detoxikační účinky, dodává energii a posilu imunitu těla. Také zlepší vaši náladu a studenti si jej nemůžou vynachválit při studiu, protože posiluje i paměť.

Jezte semínka a oříšky

Ideální pro dobití energie jsou také luštěniny a naklíčená semínka, které jsou bohaté na vitamíny. Jednou z dalších super potravin dnešní doby jsou chia semínka nebo semínka quinoi. Chia semínka jsou bohatým zdrojem vlákniny a jejich příprava je velice snadná. Co takhle si k snídani připravit chia pudink s kokosovým mlékem? S výsledkem budete spokojeni a energie vám vystačí na celé dopoledne. Semínka quinoi jsou také bohatá na vlákninu a bílkoviny, a navíc podporují rychlejší metabolismus. Konzumace těchto potravin zamezí nervozitě a stresu, protože podporují nervovou soustavu.

Důležitou součástí zdravého jídelníčku jsou také ořechy, které podporují správný chod vašeho mozku, ale stejně tak jako u všeho i tady se nemá nic přehánět. Výživoví poradci doporučují hrstku nesolených a nepražených oříšků denně. Ideální jsou mandle, kešu nebo vlašské ořechy.

Dostatek času?

Mýtus, že správné stravování zabere dostatek času a stojí hodně peněz je již dávno pasé. Pokud se vám už přejídá stravování během polední pauzy v nezdravých fastfoodech a restauracích, zvolte přípravu obědů doma. Jídlo na další den si přichystejte doma do krabičky. Hlavní výhodou je, že doopravdy víte, co jíte. Sami dokážete korigovat množství, a především kvalitu a dochucení potravin. Příprava zdravého salátů na další den do krabičky do krabičky zabere maximálně půl hodiny. Kolik času vám zabere návštěva fastfoodu s nezdravým jídlem?

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here