Vyznáte se v bublinkách?

0
114

Bublinky pijeme čas od času téměř všichni, ale víte, jaké druhy lze ochutnávat? Vyzkoušet můžete středomořskou exotiku, ale i tuzemské nápoje. Přinášíme definici Prosecca, šampaňského či Cavy.

Co je Prosecco?

Vyznačuje se svěžestí a jednoduchostí, právě proto si tak rychle získalo na oblibě po celém světě. Je vhodné pro každou příležitost. Podle tlaku v láhvi může být Prosecco šumivé (Spumante) nebo perlivé (Frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky, kdežto Frizzante je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.

Co je šampaňské?

Šampaňské je šumivé víno, které se vyrábí sekundárním kvašením. To probíhá přímo v láhvi, nikoli ve velkém tanku jako v případě charmatové metody. Pro výrobu šampaňského je nejdůležitější především dlouhé ležení na kvasinkách. Víno s tímto označením se může vyrábět pouze ve francouzské oblasti Champagne-Ardenne ze 7 vybraných odrůd. Nejtypičtější jsou Chardonnay, Pinot Noir a Meunier.

Co je Cava?

Cava (podle katalánského slova „sklep“) je přírodní šumivé víno, které má svůj typický ovocný charakter. Je vyráběno tradiční metodou kvašení v láhvi podobně jako pravé šampaňské. Pro jeho výrobu jsou používané klasické španělské odrůdy – ovocné a svěží Macabeo, Parellada s květinovým aroma a Xarel-lo, která dodá alkohol a kyselinku. Jedná se o lahodné, lehce pitelné, suché či polosuché víno. Jeho oficiálním znakem je čtyřramenná hvězda nebo samotný nápis Cava.

Věděli jste, že…

  • vinice skupiny Bohemia Sekt na jižní Moravě leží na 49° severní šířky, tedy na stejné rovnoběžce jako vinice v Champagne
  • Bohemia Sekt je nejoblíbenějším tuzemským sektem – pokud by se lahve z roční produkce postavily do řady, dosáhly by ze Starého Plzence až do Paříže
  • sekt musí „ležet na kalech“ minimálně 6 měsíců
  • základem pro výrobu sektu je cuvée, víno tvořené několika odrůdami, nejlépe bílých suchých vín s pikantní kyselinkou. Sekt může být vyráběn dvojím způsobem. Metodou „Charmat“, kdy víno kvasí v tanku, nebo kvašením přímo v lahvích
  • sekt je název pro jakostní šumivé víno ze střední Evropy (podobně jako Prosecco je název pro šumivé víno ze severní Itálie, šampaňské z kraje Champagne nebo Cava ze Španělska)
  • v každé sklence se skrývá více než 1,5 milionu bublinek, které vznikly přírodní cestou – druhotným kvašením

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here