Tajemství zeleného čaje? Zdravé antioxidanty a harmonická chuť

0
2185

Patří zelený čaj k vašim favoritům, nebo se mu prozatím vyhýbáte? Dopřát si čas od času čajové povzbuzení se vyplatí nejen kvůli unikátním účinkům na naše zdraví. Tento zelený dar orientu také uleví psychice a dostane vás na pozitivní vlnu svou jedinečnou svěží chutí. V čem vlastně vězí jeho kouzlo? A na co si dát při pití zeleného čaje pozor?

Základem je čajovník čínský

Při pohledu na magické lány čajových plantáží by vás možná nenapadlo, že před vámi roste zelený i černý čaj zároveň. Pro oba nápoje je totiž základem rostlinka jménem čajovník čínský, a až dalším zpracováním se rozhoduje, zda si lístky vyluhují příznivci čaje černého, nebo naopak zeleného. Zásadní vliv má oxidace, kterou zelený čaj na rozdíl od černého neprochází a udržuje si tak svou unikátní jemnou barvu.

Zdraví prospěšné antioxidanty

Jeho zásadní benefit ovšem spočívá ve vysokém obsahu antioxidantů flavonoidů, které zbavují tělo nebezpečných volných radikálů. Ty se nám do těla dostávají vlivem civilizačních faktorů a na svědomí mají kromě celkového stárnutí organismu i kornatění tepen a bohužel i vznik rakoviny. Vědecké studie však potvrdily, že právě pravidelným pitím zeleného čaje se snižuje riziko vzniku určitých typů rakoviny i nebezpečných srdečních chorob. Zelený čaj umí tělu vytvořit pomyslný štít i proti menším, ale přesto nepříjemným nemocem, jelikož má skvělé antibakteriální a desinfekční účinky. Pokud si tedy přejete vyhnout se řádění infekcí a viróz, zkuste vytáhnout do boje pravidelným popíjením tohoto teplého zeleného zázraku.

Dodává energii i sílu

Dobrá zpráva je tu i pro všechny, kdo se potýkají s nedostatkem energie. Abyste se pořádně „probrali“, nemusíte do sebe rychle kopnout šálek kávy. Kofein a povzbuzení vám dodá právě i zelený čaj. Kofein z čaje ovšem působí v organismu značně dlouhou dobu, na rozdíl od kávy, která vás sice probere rychle, ale zato jen relativně na chvíli. Z toho důvodu si však dávejte pozor na večerní hodinu, kdy si své doušky čaje budete chtít vychutnat. Právě kvůli povzbudivým účinkům se může stát, že místo klidného usínání se budete nějaký čas jen převalovat, stále čilí a plní elánu.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here