Kuchaři v televizi krájí a přitom se v klidu dívají do kamery a ještě si povídají, zatímco vás krájení stojí nervy a někdy i části těla? Osvojte si techniku profi krájení a uvidíte, že vám bude dělat dokonce radost (a ušetříte náplast). Tady je jednoduchý návod.
Jak na to?
- Mějte ostrý nůž. S tupým nožem to jde špatně a navíc je mnohem nebezpečnější než ten ostrý – snadno totiž sklouzne na vaše prsty místo toho, aby se zařízl do potraviny.
- Vždy krájejte cca kolmo k hraně prkénka a vždy špičkou od sebe. Sami stůjte kolmo k prkénku.
- Téměř na všechno základní krájení se bude hodit velký kuchařský nůž, který při krájení pomůže svou vahou a můžete krájet “kolébkovým” pohybem. Takový nůž má obvykle délku čepele 20 cm, je poměrně mohutný a jeho ostří se ohýbá nahoru směrem ke špičce.
- Nůž chyťte blízko k čepeli. Čtyři prsty lehce objímají nůž z jedné strany, palec je na druhé straně na boku nože jen mírně pokrčený a jeho špička směřuje k čepeli (žádné ukazováčky na horní hraně apod, zkrátka co nejpřirozenější úchop).
- Krájenou potravinu si položte zhruba tak daleko za špičku nože, jako je její šířka (např. pěticentimetrovou cibuli rozříznutou napůl položte řezem dolů, aby ležela 5 cm od špičky nože směrem k vám).
- Potravinu si chytněte tak, abyste měli kryté první články prstů – skrčte je, aby nehty přidržovaly potravinu, ale směřovaly mírně směrem k dlani. Střední články prstů jsou kolmo k prkénku – o ně se bude nůž po celou dobu nůž opírat.
- Začněte krájet, ale nůž nikdy zcela nezvedejte z prkénka. Při krájení jím jakoby houpejte zepředu dozadu. Tohle je klíčový pohyb – špička je na prkénku, nůž klouže po druhých článcích prstů, první články drží potravinu a přitom jsou bezpečně schované. A vy jen nůž při řezu tlačíte čepelí k prkénku a mírně dopředu, po říznutí přitahujete nůž k sobě, zvedáte rukojeť a špičku jakoby tlačíte, aby se neodlepila od prkénka. Přitom postupně prsty ruky, která nedrží nůž, posouváte stále ve stejné poloze po krájené potravině.
Stačí pár dnů tréninku
Začněte pomalu a osvojte si nejdřív správnou techniku. Nikam nespěchejte. Možná to ze začátku bude pomalejší než vaše dosavadní krájení, ale rychlost se přidá, jakmile dostanete do ruky správnou techniku. Uvidíte, že těch pár dnů tréninku za to stojí. Pokud totiž budete krájet správně, kromě toho že docílíte stejně velkých dílků a ušetříte čas, budete mnohem méně ohrožovat své prsty. Správnou techniku vás případně naučí kuchaři naživo v kurzech od
Chefparade.