Sedm tipů, jak se po karanténě dostat do formy

0
474
pixabay.com

Období bezpečnostních opatření proti šíření viru covid-19 se negativně podepsalo jak na psychickém stavu lidí, tak i na jejich hmotnosti. Pohyb venku byl omezený, fitness centra a sportovní kluby uzavřené a domácí izolace často sváděla ke konzumaci nezdravých potravin a alkoholu. Zaznamenali jste u sebe také pár kil navíc? Přinášíme vám několik tipů, jak se po karanténě dostat zpět do formy a efektivně se zbavit kil navíc ještě před začátkem léta.  

Jak dosáhnout vysněné váhy

Pokud chceme dosáhnout své vysněné váhy, v první řadě se musíme zamyslet nad svým dosavadním životním stylem a říct si, kde jsme dělali chyby. Obecně platí, že k redukci váhy stačí omezit příjem kalorií, omezit sladké, nepít alkohol a více se hýbat. Velmi důležitým prvkem hubnutí je však také motivace a s ní spojená důslednost. Ať už vás motivuje třeba jen váš dobrý pocit nebo máte jiný důvod, právě psychická pohoda hraje při shazování kil velkou roli. „U svých svěřenců se často setkávám s tím, že je hubnutí dostává pod velký tlak a proces úbytku váhy se tím může zpomalit. Vše stojí a padá na správné motivaci a důlednosti. Tedy pokud máte dobrý důvod, způsob, jak dosáhnout svého cíle, si vždy najdete,“ říká Lukáš Vrána, výživový specialista programu Cambridge Weight Plan.

Léto a plavková sezóna je za rohem, fitness centra otevírají své brány, a tak je právě teď ideální čas, kdy můžete začít hubnout. Redukce hmotnosti je vlastně založená na matematice. Platí princip CICO, tedy „calories in, calories out“. Zjednodušeně řečeno: Kolik kalorií přijmeme, tolik musíme i vydat. Myslete vždy ale i na to, abyste si zajistili dostatečný přísun makrosložek. 

7 tipů, jak se můžete dostat do formy ještě před začátkem letních prázdnin:

  1. Neodkládejte start: Léto se blíží a pokud opravdu chcete po karanténě shodit pár kilogramů, je nejvyšší čas začít.
  2. Stanovte si reálný cíl: Do začátku prázdnin zhubnete pár kilogramů, nemějte proto přehnané cíle. Je ale nutné vámi stanovený režim dodržovat i nadále a neustupovat.
  3. Najděte si vhodný způsob: Každý jsme jiný a máme jiné možnosti. Někdo preferuje úpravu jídleníčku, někdo upřednostní speciální nízkokalorické produkty. Nesmíme však zapomínat na sport, který hraje při redukci váhy důležitou roli. Zvolte takový, který vás bude bavit a hned vás neomrzí.
  4. Držte se plánu: Mozek si umí omluvit všechno, a pokud máte tendenci mlsat nebo jíst navíc, zeptejte se sami sebe, zda je to v souladu s tím, co jste si dali za cíl.
  5. Neodměňujte se jídlem: Po úspěšné redukci to platí dvojnásob. Jak jste své kilogramy ztratili, tak je také rychle můžete nabrat zpět. Proto jako odměnu za zhubnutí prvních kil nevolte návštěvu cukrárny nebo rychlého občerstvení a raději vyražte někam za pohybem nebo třeba na rodinný výlet.
  6. Pravidelně kontrolujte svou hmotnost, abyste měli o svých pokrocích přehled. I to vás může dál motivovat ve vašem úsilí.
  7. Pokud si nevíte rady: Občas se stane, že se motivace vytratí a s ní i důsledné dodržování plánu. Pokud se v této situaci ocitnete, nebojte se navštívit odborníka. Poradci programu Cambridge Weight Plan vám rádi se vším pomohou a poradí, jak efektivně zhubnout a poté postupně přejít na běžnou stravu tak, abyste se vyhnuli nechvalně proslulému jojo efektu.

Jděte vlastní cestou

„Tato základní doporučení jsou samozřejmě obecná. Každý člověk má jiný zdravotní stav, jiné preference i rozdílnou motivaci. Proto se neporovnávejte s ostatními a jděte si svou vlastní cestou,“ upozorňuje Lukáš Vrána s tím, že pokud budete dodržovat základní principy pro redukci hmotnosti, kila půjdou postupně dolů – u někoho možná rychleji a u jiného pomaleji, ale důsledností dosáhnout svého cíle oba dva. Ve skladbě jídleníčku však nezapomínejte dodržovat vyvážený přísun makroživin, tedy bílkovin, sacharidů a tuků, a uvidíte, že vaše vysněná váha bude brzy na dohled.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here