Potřebujete vzpruhu? Připravte si trendy kořeněné čaje

0
148

Začátek roku je obdobím, kdy si lidský organismus vyloženě říká o pořádnou vzpruhu a očistu. Pokud chcete v těchto sychravých dnech čelit nachlazení, také nemusíte hned běžet do lékárny pro vitamíny. Divili byste se, jak velkou službu vám mohou prokázat kořeněné čaje. Už jste ochutnali masala chai či sahlab?

Za těmito trendy nápoji není třeba chodit jen do módních kaváren. S trochou šikovnosti si podle následujících návodů připravíte v pohodlí domova chuťově neotřelé čaje, které vás v sychravých dnech prohřejí, povzbudí a také pročistí.

Důležitý je však výběr kvalitního koření. Jen takové totiž obsahuje vysoké množství silic s řadou prospěšných látek. Jejich účinek může být mnohdy působivější než v případě bylin, které například skladováním ztrácejí na účinnosti. Pro masalu, sahlab a čisticí čaje využijete pestrou paletu surovin – od kmínu, fenyklu až po skořici, kardamom či hřebíček. A čím vám budou jednotlivé druhy prospěšné?

Detoxikační kmín

V případě kmínu se jedná zejména o jeho podpůrné účinky při léčbě dýchacích cest. Zároveň působí digestivně a detoxikačně, hodí se tak na zklidnění zažívání a proti nadýmání. Ve farmacii se z kmínu připravují nejen aromatické oleje, sirupy, ale právě léčivé čaje s protizánětlivým účinkem, křečím či plísním. Český kmín patří celosvětově k těm nejlepším, dokonce pro svou vysokou kvalitu získal i ochrannou známkou a jeho distributorem je expert na koření, společnost Vitana.  

Antioxidant skořice

A skořice? Ta je zase bohatým zdrojem antioxidantů a dokáže snižovat krevní tlak, cholesterol, dokonce pomáhá i při cukrovce typu 2. Toto voňavé a lehce nasládlé koření s nádechem tropických plodů preventivně působí proti vzniku kardiovaskulárních onemocnění. Prohřívá organismus, čili je velmi dobrým pomocníkem při nachlazení a chřipce.  

Pomocník při bolesti

Výborným pomocníkem je také hřebíček. V něm obsažené silice mají řadu zdraví prospěšných vlastností – brzdí růst mikroorganismů, tlumí bolest a stimulují tvorbu žaludečních šťáv. Díky tomu zlepšuje trávení a pomáhá uvolňovat křeče v břiše. Hřebíček má příjemnou, silně aromatickou vůni i chuť, která vynikne zvláště v kombinaci se skořicí.

Fenykl při dietě

Fenykl je častou součástí čistících diet, jelikož zbavuje tělo toxinů. Používá se při urologických onemocněních a zmírňuje zánětlivé procesy probíhající v organismu, bladohárně působí na zažívání a je doporučován i při léčbě kašle.

Léčivý pepř

Nezapomínejme na pepř! Ten obsahuje léčivý piperin, který má nespočet blahodárných účinků na neduhy lidského organismu. Od pradávna je používán jako lék na vážné problémy zažívacího traktu, na snižování horečky, proti zánětům a celkové detoxikaci organismu. Navíc obsahuje mnoho minerálních látek a vitaminů.

Napsat reakci

Please enter your comment!
Please enter your name here